Pięć miesięcy oczekiwania na zwycięstwo. Ruch wygrywa ze Stomilem!

Villim Posinković

W piątkowym starciu zabrakło Jakuba Araka, który w Ruchu już nie zagra. Błyszczał za to Vilim Posinković, który strzelił gola i zaliczył asystę, a chorzowianie wreszcie wygrali!

Chorwat przed spotkaniem był pełen entuzjazmu. Uśmiechał się, żartował, przekonywał, że podpisanie kontraktu z Ruchem to był dobry wybór, zaznaczał też, że atmosfera w szatni jest znakomita. Posinković zachowywał się tak, jakby nie zwracał uwagi na zawirowania, jakie panują w klubie. Na boisku też grał z fantazją i entuzjazmem. W 23 minucie otrzymał dobre podanie od Kamila Słomy, wbiegł w pole karne z lewej strony i pokonał w sytuacji sam na sam bramkarza Michała Leszczyńskiego. Siedem minut później świetnie wyłożył piłkę Miłoszowi Przybeckiemu. Skrzydłowy huknął, piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki.

Czerwona kartka i karny

Chorzowianie mieli również inne dobre okazje, między innymi Kamil Słoma uderzył technicznie i golkiper z największym trudem wybił futbolówkę. Od 48 minuty „Niebiescy” grali w dziesiątkę! Debiutant Mateusz Zawal otrzymał drugą żółtą kartkę (dwukrotnie za faule) i musiał opuścić boisko. Mimo to miejscowi mogli zdobyć kolejne bramki. W 61 minucie obrońca Stomilu Paweł Baranowski zatrzymał piłkę w polu karnym ręką po zagraniu Przybeckiego. Sędzia słusznie podyktował rzut karny. Bartosz Nowak uderzył mocno i niecelnie, futbolówka trafiła w poprzeczkę.

W II połowie na boisko wszedł kolejny debiutant Adam Setla, który powrócił na Cichą po rocznej przerwie. Napastnik podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny rok. Goście zdołali raz zaskoczyć miejscową obronę. Paweł Baranowski głową umieścił piłkę w siatce. Odpowiedź Ruchu były wyborna. Słoma zdecydował się na rajd, minął obrońców Stomilu i uderzył precyzyjnie przy słupku. Po chwili cała drużyna, łącznie z rezerwowymi, składała mu gratulacje.

Uśmiech „Gucia”

Ruch na zwycięstwo czekał od 18 marca, kiedy chorzowianie pokonali w ekstraklasie na wyjeździe Zagłębie Lubin 1:0. Równo pięć miesięcy! Wreszcie mógł uśmiechnąć się Krzysztof Warzycha. Drużyna pod jego wodzą wygrała pierwsze spotkanie. „Gucio” czekał na to od kwietnia. Wcześniej jego zespół zaliczył 4 remisy i 3 porażki w ekstraklasie, 3 przegrane w I lidze oraz jedną w Pucharze Polski.

Ruch Chorzów – Stomil Olsztyn 3:1 (2:0)

1:0 – Posinković, 23 min (asysta Słoma)

2:0 – Przybecki, 30 min (asysta Posinković)

2:1 – Baranowski, 84 min (głową, bez asysty)

3:1 – Słoma, 89 min (bez asysty)

Sędziował Marek Opaliński (Legnica). Bez udziału publiczności.

RUCH: Hrdliczka – Komarnicki, Czajkowski, Trojak, Hołownia – Zawal, Urbańczyk – Przybecki (70. Setla), Nowak (85. Walski), Słoma – Posinković. Trener Krzysztof WARZYCHA.

STOMIL: Leszczyński – Bucholc, Sołowiej, Baranowski, Ziemann – Biedrzycki, Karankiewicz (58. Abbott) – Piotr Głowacki (69. Zając), Lech, Tańczyk – Siemaszko (83. Zahorski). Trener Tomasz ASENSKY.

Żółte kartki: Zawal, Setla, Trojak – Abbott, Zając, Tańczyk.

Czerwona kartka Zawal (48. druga żółta).