Marcin Krupa: „Nie ma ratunku dla tego sezonu”

Oswójmy się z myślą, że czeka nas jeszcze jeden sezon gry w pierwszej lidze. Szukajmy więc już od teraz owej szansy awansu w roku 2019. Dla realizacji tego celu niezbędne będzie odświeżenie składu. Ba; megaodświeżenie - tak obecną sytuację GieKSy ocenia prezydent Katowic w rozmowie ze „Sportem”.

DARIUSZ LEŚNIKOWSKI: Od środowego wieczora pusty stoi prezesowski fotel przy Bukowej. Zmartwienie dla właściciela klubu, którego pan reprezentuje?
MARCIN KRUPA: Na szczęście jest tak, że GKS Katowice ma wiceprezesa oraz prokurenta, którzy mogą prowadzić klub w najbliższym czasie. Będziemy oczywiście poszukiwać godnego następcy Wojciecha Cygana. Na razie trzeba przede wszystkim zidentyfikować przyczynę obecnej postawy piłkarzy GKS-u, przypominającej - niestety... - okres z odległej już przeszłości, który zakończył się spadkiem z ekstraklasy i „nowym otwarciem” od IV ligi. Ja osobiście mam wrażenie, że sporą rolę w obecnych niepowodzeniach odegrał ubiegły sezon, w którym byliśmy „o włos” od ekstraklasy. To po nim wkradł się w szeregi piłkarzy element zwątpienia.

Jakie - pańskim zdaniem - może być „doraźne lekarstwo” na tę przypadłość?
MARCIN KRUPA: Jak już gramy, jak gramy, niech się przynajmniej ogrywają młodzi. Przykład Górnika Zabrze pokazał, jak na bazie takich młodych, głodnych sukcesu zawodników szybko można zrobić fajnie grającą drużynę, rywalizującą z najlepszymi w ekstraklasie. Na pewno w tym zakresie powinniśmy wziąć przykład z Górnika! Ale - jak powtarzam - pierwsza rzecz to kwestia identyfikacji przyczyn tak złej gry piłkarzy GKS-u, jakiej nie pamiętam już od lat.

Kto miałby to jednak zrobić, skoro nie ma dyrektora sportowego i prezesa, który mocno „wniknął” w sprawy piłkarskie; jest za to - w roli sternika - wiceprezes fantastycznie sprawdzający się w roli menedżera i marketingowca, ale niekoniecznie chcący się angażować w sprawy sportowe?
MARCIN KRUPA: Mam w głowie parę kandydatur osób - nie chcę oczywiście mówić o nazwiskach - którym nieobca jest materia piłkarska, ale mających zarazem świeże spojrzenie na to, co się dziś w GKS-ie dzieje. Na pewno musi to być osoba odważna, niebojąca się podejmować decyzji dotyczących kształtu drużyny. Bo nie tylko trener powinien mieć na niego wpływ, ale właśnie również zarząd, odpowiadający przecież głową za sytuację finansową i sportową klubu.

Stawia pan przy tych poszukiwaniach na „człowieka stąd”? Piast Gliwice i wspomniany przez pana Górnik mają dziś u steru ludzi spoza regionu...
MARCIN KRUPA: Ale już trenerem Górnika jest człowiek jak najbardziej ze Śląska, znający lokalne mechanizmy i klimaty, czujący drużynę. Niekoniecznie więc i w naszym przypadku musi to być osoba „z zewnątrz”, choć takie rozwiązanie ma swoje plusy: wchodzi w nowe środowisko, jest w stanie obiektywnie je ocenić, poukładać po swojemu; nie musi zwracać uwagi na zastane „układy” i relacje międzyludzkie – np. te między piłkarzami a trenerami. A potrzeba w GieKSie takiego odświeżenia. Potrzeba więc jednocześnie osoby, która nam zadeklaruje, że wie, jak ten porządek ma zrobić.

 

Komentarze (9)

Napisz komentarz
No photo
No photo~KWL Użytkownik anonimowy
~KWL :
No photo~KWL Użytkownik anonimowy
Może i ten sezon jest już stracony bo trudno przypuszczać by coś się nagle zmieniło w postawie na bojsku tych pseudopiłkarzy. Uszło z nich powietrze po poprzednim sezonie za brak awansu?dlaczego nie wyszła sportowa złość i chęć udowodnienia ,że ten awans nam się należał .Może jednak nie. Patrzymy na górnik? Ok. To dlaczego ściągamy zawodników których górnik się pozbywa bo najłagodniej mówiąc zawodzili. Nie mówmy o awansie w 2019 roku bo najpierw trzeba się utrzymać w 2018,a tego możemy nie być tacy pewni bo ci ,którzy są teraz takiej gwarancji nam nie dają. Trzeba działać już by ten sezon naprawdę nie był stracony. INO GIEKSA
19 wrz 17 13:08 | ocena:85%
Liczba głosów:13
85%
15%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KWL go nk20Użytkownik anonimowy
~KWL go nk20 :
No photo~KWL go nk20Użytkownik anonimowy
Ale w życiu bym tak nawet nie pomyślał. Płace podatki tak jak i ty interesuję się losami miasta tak jak ty cieszę się.że na miasto pięknieje i uważam ,że tak samo jak ja zasługujesz na nowy piękny stadion w Katowicach .oczywiście dla silnej drużyny na taką stolica śląska zasługuje . CAŁA GIEKSA RAZEM
19 wrz 17 18:13 | ocena:86%
Liczba głosów:7
86%
14%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Przemysław IIIUżytkownik anonimowy
~Przemysław III :
No photo~Przemysław IIIUżytkownik anonimowy
Niech się Pan Krupa oswoi z myślą, że to jego ostatni rok na tym stołku.
19 wrz 17 16:46 | ocena:56%
Liczba głosów:9
56%
44%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii