Hiszpańska gwarancja zabrzańskiego zwycięstwa

We wtorek o 20.30 - pierwszoligowe święto w Zabrzu, czyli śląski klasyk. Co warto wiedzieć przed meczem Górnik Zabrze - GKS Katowice?

Gornik Zabrze - GKS Tychy
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

* 20 bramek strzelili „górnicy” w trzech ostatnich meczach. Dziesięć - w grach ligowych, z Chojniczanką i Stomilem. Pozostałe dziesięć - w towarzyskiej potyczce ku pamięci Henryka Bałuszyńskiego. W tym ostatnim w zespole rywali Górnika zagrał m.in. Jerzy Brzęczek!

* Jeśli w tym sezonie strzela bramkę Igor Angulo (na zdjęciu), wówczas Górnik wygrywa mecz. Ta zasada nie sprawdziła się tylko w zeszłorocznym spotkaniu wyjazdowym z Zagłębiem Sosnowiec. W pozostałych 9 golowych spotkaniach Hiszpana, zabrzanie zawsze wygrywali!

* Obcokrajowcy w tym sezonie zdobyli dla zabrzan aż 56 procent goli ligowych.

* W przypadku katowiczan udział cudzoziemskich piłkarzy w dorobku strzeleckim to tylko 17 procent.

* Już ponad 14 lat minęło od ostatniego ligowego zwycięstwa GieKSy na stadionie przy ul. Roosevelta. 11 maja 2003 roku - mimo gry przez 31 minut w dziesiątkę - katowiczanie wygrali w Zabrzu 3:1. 

* Kilka lat później, w sierpniu 2009, wśród 20 tys. widzów, którzy śledzili z trybun przy Roosevelta ostatnie - do dziś - spotkanie ligowe obu ekip w Zabrzu, był też 15-letni wówczas Arkadiusz Milik. Podobno tego dnia właśnie - urzeczony wspaniałą atmosferą - postanowił, że w przyszłości koniecznie zagrać musi w Górniku!

* Jako piłkarz GKS-u, Jerzy Brzęczek zagrał jeden mecz przeciwko Górnikowi. W maju 1995 katowiczanie przegrali przy Roosevelta 1:2.

* Marcin Brosz jako zawodnik Górnika dwukrotnie mierzył się z GKS-em Katowice. W sezonie 1998/99 zabrzanie u siebie wygrali derby 2:1, przy Bukowej zaś zremisowali 1:1.

Przypuszczalne składy

GÓRNIK: Loska – Wolniewicz, Kopacz, Suarez, Olszewski – Kurzawa, Matuszek, Żurkowski, Ł. Wolsztyński – Angulo, Ledecky.

GKS: Nowak - Czerwiński, Kamiński, Praznovsky, Garbacik - Foszmańczyk, Zejdler, Kalinkowski, Jóźwiak - Goncerz, Prokić.

Z tej samej kategorii