„Najpierw poznajmy budżet” - kuluarowe pogaduchy na „Złotych Bukach”

W poniedziałkowy wieczór GieKSa przede wszystkim nagradzała osiągnięcia w roku minionym. Ale w kuluarach rozmawiano i o przyszłości - tej najbliższej.

Zlote Buki 2017 GKS Katowice
 /  fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Po raz drugi finał „Złotych Buków” odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To jedna z wizytówek miasta, obrazujących - jak mówił wiceprezydent Waldemar Bojarun ze sceny - rozwój Katowic. Taką wizytówką - w myśl zamierzeń władz - ma być też GKS. Czy jednak są na to realne szanse?

Od zera do milionera

- Rekordowe będą przychody komercyjne w 2017 - powtarzamy na naszych łamach słowa Marcina Janickiego, wypowiedziane podczas gali. Ważna to wiadomość, wieńcząca pięciolecie jego pracy w klubie. Z klubowym marketingiem ruszał „od zera”, każdy kolejny rok przynosił większe środki, generowane przez ów dział. Początkowo - nieco kąśliwie - pytano, czy ów dział zarabia... przynajmniej sam na siebie; szybko jednak pytania owe stały się bezzasadne. Deklaracja ogłoszona ze sceny - jakkolwiek bez podania „twardej liczby”, czyli wysokości owych przychodów - nie może więc dziwić, nawet jeśli pamięta się fakt, że dotychczasowy sponsor generalny (Aasa) nie zdecydował się przedłużyć (imponującej jak na warunki pierwszej ligi piłkarskiej) umowy sponsorskiej.

Cel - komercyjna „ćwiartka”

Już po gali - by nieco przybliżyć wielkość środków generowanych przez sam klub, bez oglądania się na dotacje właściciela (czyli miasta) - spytaliśmy prezesa o procentowy udział tychże przychodów komercyjnych w budżecie GieKSy.
- Gdyby wziąć pod uwagę jedynie sekcję piłki nożnej mężczyzn, bo przecież tylko ona funkcjonowała w momencie rozpoczynania przez nas pracy nad klubowym marketingiem, to doszliśmy do poziomu, w którym jedna trzecia, a może nawet 40 procent jej budżetu, pochodzi „z rynku” - wyjaśnia Marcin Janicki. - W ostatnich kilkunastu miesiącach do klubu dołączyły jednak dwie sekcje - mam na myśli siatkówkę i hokej - z dość znaczącym budżetem. W ten sposób udział „komercyjnych” przychodów w całym budżecie klubu został nieco „rozwodniony”. Tym niemniej bardzo bym chciał, aby w przyszłym roku jedną czwartą budżetu GieKSy udało się pozyskać wyłącznie z rynku absolutnie komercyjnego. Mówię zarówno o wpływach z dnia meczowego w każdej sekcji, jak i o umowach sponsorskich. Potencjał w mieście jest naprawdę duży, a więc ogrom zadań przed nami.

Cięcie

Owe 25 procent - w skali całego klubu - z pewnością byłoby wynikiem lepszym w liczbach bezwzględnych niż jedna trzecia w skali sekcji piłkarskiej. Nie sposób zresztą ukryć, że dział marketingu będzie musiał z owym ogromem zadań się zmierzyć. Nawet bowiem jeśli sprawdzą się „przecieki” dotyczące styczniowego przekazania przez miasto ok. 10 mln zł na GieKSę, będzie to... (na razie?) mniej, niż wszystkie sekcje w sumie otrzymały „z ratusza” w roku mijającym! Nic zatem dziwnego, że kiedy dziś na przykład w sekcji piłkarskiej rozmawia się o ewentualnych zmianach w składzie, większość odpowiedzi na pytania o nie brzmi: „Najpierw poznajmy budżet”.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~ZibiUżytkownik anonimowy
~Zibi :
No photo~ZibiUżytkownik anonimowy
Dziwi mnie dlaczego prezes nie chce podać konkretnej sumy pozyskanej od sponsorów w momencie, gdy chwali się rekordowymi zyskami. O co tu chodzi? Ma coś do ukrycia? Przecież to nie jest tajemnica handlowa jeśli poda się ogólną sumę wszystkich dochodów od sponsorów. I jestem ciekawy ile z tej kasy od sponsorów pochodzi od spółek miejskich, bo tego nie można traktować jako zysk wypracowany, a kolejna dotacja z miasta. Ogólnie strasznie mętnie to wszystko jest nam przedstawiane.
13 gru 17 15:21 | ocena:67%
Liczba głosów:9
33%
67%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JohnUżytkownik anonimowy
~John
No photo~JohnUżytkownik anonimowy
do ~Janek:
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
13 gru 17 09:59 użytkownik ~Janek napisał
Najważniejsze żeby z miasta jak najwięcej kasy wydoić,wyniki to mało ważne.
Doicie wy ten zasciankowy lzs hozow z miejskiej kasy i nie splacacie nic
13 gru 17 12:17 | ocena:73%
Liczba głosów:11
73%
27%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~sam joUżytkownik anonimowy
~sam jo :
No photo~sam joUżytkownik anonimowy
Katowice powinny cały czas Grac w Ekstraklasie takie miasto zasługuje na stadion gdzie jest stadion ruk.wa m.ć czekamy na stadion ! SPORT DLA KATOWIC PIŁKA NOŻNA DLA KIBICÓW
13 gru 17 17:10 | ocena:80%
Liczba głosów:10
80%
20%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii