Odejście Jakuba Vojtusza nie jest stratą dla Miedzi

Żądłem „Miedzianki” w rundzie wiosennej ma być pozyskany z Wisły Płock Mateusz Piątkowski, który „zwolnił” Jakuba Vojtusza. - Kuba podczas sparingów praktycznie poddał się bez walki, oddał pole Piątkowskiemu i Piaseckiemu, wyglądał jak trafiona „zwierzyna” - przekonuje były trener "Miedzianki", Janusz Kudyba.

Jakub Vojtusz
 /  fot. Grzegorz Jędrzejewski  /  źródło: 400mm

Przed kilkoma miesiącami wydawało się, że Jakub Vojtusz jest niezbędny legnickiej Miedzi. Słowacki napastnik był pewniakiem w talii trenera Dominika Nowaka, chociaż nie strzelał bramek jak karabin maszynowy.

 

Karny raport

 

Vojtusz zaimponował wszystkim w rundzie wiosennej sezonu 2016/2017. Wystąpił w 13 meczach ligowych, strzelając w nich 7 goli. Na listę zdobywców bramek wpisał się wówczas w sześciu potyczkach. Słowak był również najlepszym snajperem „Miedzianki” w rundzie jesiennej bieżącego sezonu. Na jego koncie pojawiło się sześć trafień, ale aż cztery z nich były efektem skutecznie wyegzekwowanych „jedenastek”. Po raz ostatni skierował futbolówkę do siatki 28 października ubiegłego roku w wyjazdowym meczu z Pogonią Siedlce (3:2), jednego gola odbywając z gry, a drugiego z rzutu karnego. W dwóch ostatnich kolejach stracił miejsce w wyjściowej jedenastce na rzecz Fabiana Piaseckiego, którego potem zastępował.

 

Nieosiągalna Turcja

 

Kiedy Miedź po zakończeniu rundy jesiennej zakontraktowała najpierw Petteri Forsella, a potem Mateusza Piątkowskiego, stało się jasne, że Jakub Vojtusz musi się sprężyć, by w dalszym ciągu ubiegać się o miejsce w podstawowej jedenastce zespołu z Legnicy. Przed wyjazdem na zgrupowanie do Turcji na głowę Słowaka spadł lodowaty prysznic, bo trener Dominik Nowak nie uwzględnił go w ekipie wylatującej na obóz. Forsell został potraktowany jako ofensywny pomocnik, a tercet napastników utworzyli Fabian Piasecki, Mateusz Piątkowski i Mariusz Idzik. Vojtusz nie został jednak na lodzie, bo klub wypożyczył go do końca bieżących rozgrywek do GKS-u Tychy. - Mam nadzieję, że za pół roku Jakub wróci do nas silniejszy - dyplomatycznie stwierdził trener Dominik Nowak.


Szkoleniowiec bardzo wysoko ocenił przydatność do zespołu Piątkowskiego i Forsella. - Obaj pozytywnie wprowadzili się do zespołu, ale będą musieli walczyć o miejsce w składzie, bo - co podkreślałem już wiele razy - żaden zawodnik miejsca w wyjściowym składzie nie dostanie za darmo. Petteri bardzo ciężko pracuje i swoją postawą podczas treningów pokazuje, że zasłużył, by być częścią tego zespołu. Mateusz dołączył do nas jako ostatni, ale od pierwszego dnia w klubie udowadnia, że będzie walczył o każdy metr boiska. To dla mnie ważne, bo budujemy też charakter tego zespołu. W rundzie wiosennej naszym znakiem rozpoznawczym będzie walka od pierwszej do ostatniej minuty w każdym meczu.

 

Bez zaskoczenia

 

- Nie jestem wcale zaskoczony, że trener Dominik Nowak pominął Kubę przy ustalaniu kadry na zgrupowanie w Turcji - przekonuje były trener „Miedzianki”, Janusz Kudyba, aktualnie jeden z koordynatorów Klubu Biznesu Miedzi Legnica. - Nie tylko rozmawiałem z Dominikiem na jego temat, ale oglądałem go w akcji podczas sparingów. Vojtusz praktycznie poddał się bez walki, oddał pole Piątkowskiemu i Piaseckiemu, wyglądał jak trafiona „zwierzyna”. Mateusz Piątkowski, z którym pracowałem w przeszłości w Polkowicach, będzie o wiele bardziej przydatny. Wiem, że jesienią wiele nie pograł w Wiśle Płock (13 meczów, dwa gole, 649 minut na boisku - przyp. BN), ale nie mam wątpliwości, że w rundzie wiosennej będzie bardzo silnym punktem naszej drużyny. Ba, w I lidze będzie brylował. Dlaczego? Jest bardzo twardy i waleczny, gra bardzo agresywnie, znakomicie sobie radzi grając tyłem do bramki przeciwnika, wygrywa pojedynki główkowe. W koncepcji trenera Nowaka Piątkowski będzie grał jako „9”, a za jego plecami na „10” Forsell.

 

Liczba - 13
Tyle goli zdobył Jakub Vojtusz w I lidze dla Miedzi Legnica, grając w 31 meczach ligowych.

 

 

 

Z tej samej kategorii