Kolejne pieniądze dla Podbeskidzia i niecodzienny konkurs

Klub otrzymał 1,5 miliona złotych w ramach dotacji po wygranym konkursie, w którym... nikt inny nie startował.

Podbeskidzie stadion
 fot. Krzysztof Dzierżawa  /  źródło: Pressfocus

Już w maju tego roku bielscy radni przyjęli uchwałę budżetową, na mocy której planowano przeznaczyć 2,5 miliona złotych na objęcie nowych akcji spółki TS Podbeskidzie. Planowano wówczas, że miasto kupi 25 tysięcy akcji, po 100 złotych każda. Następnie - o czym już informowaliśmy - powstały pewne przeszkody w podniesieniu kapitału zakładowego spółki, wynikające z faktu procedury zbycia mniejszościowego pakietu akcji przez firmę Murapol na rzecz firmy Łukosz PMiW. W związku z tym miasto dokapitalizowało klub kwotą miliona złotych, firma Łukosz dołożyła do tego 538,4 tys. złotych, a zatem Podbeskidzie, w pierwszym „rzucie”, otrzymało nieco ponad 1,5 mln złotych.

 

Tytuł kluczem do sukcesu

Do zagospodarowania pozostało jeszcze kolejne 1,5 mln, które zabezpieczono w budżecie miasta dla klubu już na mocy wspomnianej uchwały. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego czy też podejrzanego. Wiadomo, że sytuacja finansowa klubu - po spadku z ekstraklasy w poprzednim roku - nie jest komfortowa, a przecież miasto jest większościowym właścicielem akcji spółki. Posiada ich 65% i chce pomóc klubowi. Tylko że nie można podnosić kapitału zakładowego, kiedy się chce i jak się chce. Dlatego w bielskim ratuszu należało wymyślić jakiś sposób przekazania kolejnych pieniędzy dla Podbeskidzia. 20 lipca miasto ogłosiło... konkurs, którego celem jest: „Popularyzacja piłki nożnej poprzez realizację systemu szkolenia i udział w rozgrywkach szczebla centralnego oraz propagowanie aktywności ruchowej dla zachowania zdrowia”. Na dotację przeznaczono... 1,5 mln złotych. Czyli dokładnie tyle, ile pieniędzy zarezerwowano dla klubu w maju. W konkursie, poza Podbeskidziem, nie wziął udziału żaden inny podmiot. Dlaczego? Wystarczy wczytać się w tytuł konkursu. Żaden inny bielski klub piłkarski nie bierze udziału w rozgrywkach szczebla centralnego...

 

Zobowiązanie na raty

Kilka dni temu opublikowano zarządzenie prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta w sprawie zawarcia umowy zlecenie-realizacji zadania publicznego z zakresu kultury fizycznej wraz z udzieleniem dotacji na ten cel ze środków publicznych - pisze portal bielsko-biala.pl. To oznacza, że 1,5 mln zł trafi niebawem na konto Podbeskidzia. To z pewnością poważny zastrzyk finansowy dla klubu, który pomoże w spłacie pewnych zobowiązań, np. wobec BBOSiR-u, czyli zarządcy Stadionu Miejskiego. Obecnie dług Podbeskidzia względem tego podmiotu wynosi 314 tys. zł. Początkowo istniała opcja, że miasto umorzy jego część - chodziło o kwotę 94 tys. - a resztę rozłoży na raty. Okazało się ostatecznie, że klub, w ratach, będzie musiał spłacić całość zobowiązania. Dotacja miejska, uzyskana na podstawie konkursu, posłuży na spłatę „drobnych spraw”, co w niedawnej rozmowie ze „Sportem” deklarował prezydent Jacek Krywult.

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Jacek K. Użytkownik anonimowy
~Jacek K. :
No photo~Jacek K. Użytkownik anonimowy
Jak zwykle znajomość sportu przez ten portal znikoma. Funkcjonuje w naszym mieście klub piłkarski REKORD, który również mógł startować w konkursie ponieważ gra na szczeblu centralnym. Ale wojenka trwać musi .... Napiszcie wprost o co chodzi w sporze z TSP - wiszą Wam jakąś kasę.
31 sie 17 14:05 | ocena:50%
Liczba głosów:6
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~aaal to alUżytkownik anonimowy
~aaal to al :
No photo~aaal to alUżytkownik anonimowy
czy futsal dla pomysłodawców konkursu to piłka nożna - jeśli nie to TSP jest automatycznie właścicielem nagrody
31 sie 17 21:58 | ocena:100%
Liczba głosów:2
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~wodzuUżytkownik anonimowy
~wodzu :
No photo~wodzuUżytkownik anonimowy
TYLKO BKS W BIELSKU TYLKO BKS.!!!
31 sie 17 19:02 | ocena:100%
Liczba głosów:10
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii