Helikowi i Urbańczykowi kończą się umowy. Klub chce ich zatrzymać

Wychowankom Ruchu Chorzów w czerwcu wygasają kontrakty. Klub negocjuje z zawodnikami przedłużenie umów.

Helik Urbańczyk
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

 

W obecnej kadrze „Niebieskich” jest czterech wychowanków. Poza wspomnianą dwójką, grać w piłkę uczyli się także przy Cichej Kamil Lech i Przemysław Bargiel. Z tym, że oni nie są podstawowymi graczami.

 

Helik i Urbańczyk (obaj z rocznika 1995) przebyli w Chorzowie bardzo podobną drogę. Grali razem między innymi w Młodej Ekstraklasie, a do pierwszej drużyny trafili latem 2013 roku. Stoper wcześniej zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej, bo we wrześniu 2013 roku. Urbańczyk wywalczył miejsce w podstawowym składzie w maju następnego roku. Dwa lata temu obaj przedłużyli kontrakty z klubem, do 30 czerwca 2017 roku.

 

Przeklęte "kolano skoczka"
Ich wzorowo rozwijające się kariery przerwały jednak kontuzje. Helik zmagał się z bardzo poważną dolegliwością kolana. Poza grą był przez ponad 500 dni! Zanim zaczął go trapić ten uraz, pojawiały się informacje, że stopera chce pozyskać Legia Warszawa. Środkowy obrońca podczas bardzo długiej rehabilitacji miał kontakt z ponad dwudziestoma lekarzami! - Każdy dołożył swoją cegiełkę do tego, że wyleczyłem się. Co było główną przyczyną mojej długotrwałej rehabilitacji? Ciężko powiedzieć, bo „kolano skoczka” to nie jest kontuzja, która przebiega według jakiegoś schematu. Nigdy nie wiadomo, co jest dokładną przyczyną – mówił Michał Helik w wywiadzie dla „Sportu”.
Jego kolegę także dotknęły kłopoty zdrowotne. Urbańczyk w czerwcu zeszłego roku wrócił do gry po 8 miesiącach przerwy. Defensywny pomocnik wcześniej zerwał więzadła krzyżowe.


Traktuje ich jak synów
21-latkowie solidnie przepracowali zimowy okres przygotowawczy, a w niedzielę błyszczeli w meczu na Łazienkowskiej, gdzie Ruch pokonał gospodarzy 3:1. Helik bardzo uważnie grał w defensywie, Urbańczyk harował w środku pola, oraz zdobył także pięknego, premierowego gola w ekstraklasie.
- Warto ich obu zatrzymać. Są doskonałym przykładem, że mimo pewnych ograniczeń, jakie są przy Cichej, można wyszkolić tutaj dobrych piłkarzy z dużym potencjałem. Ja zresztą podchodzę do nich trochę jak do swoich dzieci – mówi Jacek Bednarz, były gracz i działacz „Niebieskich”. - Byłem przy tym, gdy rozpoczynali grę w piłkę. Znam dobrze tatę i mamę Michała, bo uczyliśmy się razem w „Słowaku” (Liceum Ogólnokształcące im. Słowackiego w Chorzowie - przyp. red.) oraz zdawaliśmy tam maturę. Z jego ojcem Sławkiem grałem też często w piłkę na podwórku. A później widziałem jak kolejne szczeble kariery pokonuje Michał. Maciek Urbańczyk też pochodzi z fajnej rodziny. I również zawsze trzymałem za niego kciuki – wyjaśnia Bednarz.

 

- Martwiłem się, gdy dopadły ich te nieszczęsne kontuzje, bo przed urazami wywalczyli sobie miejsce w składzie, stali się ważnymi zawodnikami drużyny. To jednak już przeszłość, bo są zdrowi i znowu grają w lidze. I to jeszcze jak! Spotkanie z Legią oglądałem dopiero na drugi dzień, w niedzielę nie miałem takiej okazji, bo w tym czasie wracałem z urlopu. Piękny gol Maćka bardzo mnie uradował. On także świetnie spisywał się w środku pola: pracował w defensywie, asekurował grę, odbierał piłki. Grał bardzo odpowiedzialnie, jak na swój wiek. Michał też wybijał z uderzenia legionistów, był skuteczny w obronie. Dobrze, że Ruch ma takich dwóch wychowanków – zachwala Bednarz.

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Alejandro:
No photo~AlejandroUżytkownik anonimowy
23 lut 17 19:55 użytkownik ~Alejandro napisał
Comment removed due to violation of forum rules.
A ty Pastuchu co leczysz ? Jeszcze małpujesz moje słowa odwracając kota ogonem. Każdy kto tu czyta od dłuższego czasu po twoim kompleksie i stylu pisania cie rozpozna. Nie musisz zmieniać nicków :PG, Piastunka, MKS, Alejandro, hrabi, Jamiński, Sas i 100 innych to jeden i ten sam gliwicki troll z wielkim kompleksem Górnika Zabrze. Bity w dzieciństwie teraz się schowany za monitorem udziela :))) Żenada trollu.
25 lut 17 05:52 | ocena:91%
Liczba głosów:11
91%
9%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~JoUżytkownik anonimowy
~Jo :
No photo~JoUżytkownik anonimowy
Rychło wczas jok zawsze czekają do samego końca a potem robiom wielkie oczy jak im grajki uciekają za darmo ile lat idzie robić te same błędy
23 lut 17 14:12 | ocena:100%
Liczba głosów:11
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~oldbojUżytkownik anonimowy
~oldboj :
No photo~oldbojUżytkownik anonimowy
Jak podpiszą umówmy to będą mieli wysokie odstępne,jak nie podpiszą to nie będą grać tak jak Mazek.A Ruch i tak nie płaci!Obiecują wysokie kontrakty a puźniej ni płacą.
23 lut 17 15:25 | ocena:88%
Liczba głosów:8
88%
13%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii