Dawid Kudła założył nietypową akademię

O bramkarzu Zagłębia Sosnowiec można powiedzieć, że ma głowę na karku. Wspólnie z kolegą boiskowym z Górnika założył w Rudzie Śląskiej Personal Football Assistance, w której szkoli swoich następców. - To nie jest zwykła Akademia Piłkarska, to forma indywidualnej pomocy dla tych, którzy na co dzień trenują w klubach – wyjaśnia Dawid Kudła.

Kudła
 źródło: Materiał prasowy

Na rozruch Dawid Kudła i Marcin Nawrat wyłożyli około 40 tysięcy złotych. Na razie nie liczą na zyski, chcą doszkalać młodych piłkarzy w przedziale od 4 do 24 lat. - My prowadzimy dodatkowe treningi, które pomagają zawodnikowi w rozwoju piłkarskim. To nie jest szkolenie, ale doszkalanie – przyznaje Kudła. - To tak jak z uczniem w szkole, który potrzebuje dodatkowych lekcji angielskiego. No i wtedy idzie na kurs językowy, rozwija ten angielski, gdyż w szkole nie ma takich możliwości. My nie mamy własnych drużyn, które będą rywalizowały w oficjalnych rozgrywkach. Oferujemy natomiast specjalistyczne treningi dla bramkarzy i zawodników z pola, by mogli się rozwinąć przechodząc specjalistyczne treningi. Czegoś takiego brakuje im w klubach. Gdy ja zacząłem bramkarski trening w Górniku u pana Jerzego Machnika, to miałem 13 lat. A teraz trenuje u mnie 8-latek. Dodam, że najmłodszy piłkarz, jaki pojawia się na naszych zajęciach ma 4 lata – przyznaje wychowanek MSPN Górnik Zabrze, który zaplanował już wcześniej, że jak po okresie bronienia w Pogoni Szczecin wróci na rodzinny Śląsk, to założy wspólnie z kolegą tego typu Akademię.
Indywidualna Pomoc Piłkarska, jak mówią o swoim projekcie Kudła z Nawratem mieści się na stadionie Wawelu Wirek w Rudzie Śląskiej, gdzie jest bardzo dobra baza do szkolenia najmłodszych. Mimo, że w tym mieście nadal istnieją mocno zarysowane podziały kibicowskie i nierzadko dochodzi do konfliktów między fanami Ruchu i Górnika, to w Personal Football Assistance doszkalają się gracze tych klubów czy też Gwarka Zabrze. Dla nich to treningi po godzinach, gdyż zajęcia w macierzystych drużynach w ich ocenie są niewystarczające. W Rudzie Śląskiej mogą szlifować te elementy rzemiosła futbolowego, które zaniedbywane są w klubach.


Zaproszą Jerzego Dudka

Wspólnikiem Kudły w tym nietypowym interesie piłkarskim jest wspomniany Nawrat, który w 2011 roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów starszych w barwach Górnika. Kariery takiej jak chociażby Rafał Kurzawa, Adam Wolniewicz czy Kudła nie zrobił, ale skończył AWF w Katowicach i zajął się trenerką. W Personal Football Assistance Marcin zajmuje się zawodnikami z pola, jak również treningiem motorycznym, natomiast bramkarz Zagłębia bierze na warsztat zdolnych golkiperów, dla których jest wzorcem osobowym.
Projekt w Rudzie Śląskiej działa od niedawna, a na treningi zgłosiło się już 24 zawodników z różnych klubów. A będzie ich jeszcze więcej. Twarzą całego przedsięwzięcia jest Kudła, który ma już w głowie pomysły marketingowe mające służyć promocji. - Chcemy w przyszłym roku zaprosić do nas znanych piłkarzy, nawet gwiazdy. Chociażby Jurka Dudka, by przeprowadził pokazowy trening z bramkarzami. Chcemy się rozwijać! - dodaje Kudła, który zaraz po treningu w Zagłębiu pędzi do Rudy Śląskiej, by zająć się swoimi następcami. - Jesteśmy praktycznie w połowie Rudy Śląskiej, więc z dojazdem nikt nie ma problemu. U nas młodzi piłkarze mogą rozwinąć skrzydła – przekonuje Kudła.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
~kibic :
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
może z seniorów Zagłębia też ktoś się załapie? po ostatnich "występach" nie zaszkodziłby dodatkowy trening ze strzelania do pustej bramki
4 paź 17 10:39 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii