Policja tłumaczy decyzję wojewody w sprawie kibiców

Z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach otrzymaliśmy uzasadnienie negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa Stadionu Ludowego w Sosnowcu, która przyczyniła się do decyzji wojewody o zamknięciu sektora gości podczas środowego meczu Zagłębia z GKS-em Katowice.

Stadion Ludowy
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

„Wojewoda śląski wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia 13 września br. meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec – GKS Katowice z udziałem publiczności ma sektorze nr 15, przeznaczonym dla kibiców przyjezdnych, na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. Decyzję tę wydał po zapoznaniu się z opinią Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, która zawierała negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego planowanej imprezy masowej” – taki komunikat przekazała nam w ubiegłym tygodniu Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego, Jarosława Wieczorka.
Derby GKS-u z Zagłębiem odbędą się bez kibiców gości po raz czwarty z rzędu. Odkąd sosnowiczanie wrócili do I ligi, „klatka” zapełniła się podczas meczu z udziałem tych dwóch drużyn tylko raz – w sierpniu 2015. Potem raz na Bukowej, a dwa razy na Ludowym, z różnych względów zamykano sektor gości. M.in. wskutek decyzji wojewody. W poprzednim sezonie taki sam los spotkał starcia GKS-u Katowice z GKS-em Tychy czy Polonii Bytom z Rakowem Częstochowa.
- Prezesi klubów od lat nie potrafią sobie z tym poradzić. To znaczy, że nie są piętrem decyzyjnym. Musi to uregulować jakiś akt prawny, albo inne muszą być mechanizmy ochrony na stadionach. Może właściwym rozwiązaniem byłaby obecność policji – tak jak na całym świecie? Nie na wezwanie, a „z automatu”, tak jak „z automatu” są firmy ochroniarskie. Kolejne pytanie, czy klub powinien za tę policję płacić? Może tak, może jakiś roczny ryczałt? Nie wiem. Ktoś musiałby jednak chcieć usiąść, porozmawiać, poszukać rozwiązań. Ale nikt nie chce. Po prostu od lat idziemy po linii najmniejszego oporu i tak to się kręci – mówił Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia.
Oto uzasadnienie Komendy Wojewódzkiej Policji z zachowaniem oryginalnej pisowni:

 

Zagrożenie zdrowia i życia…
„Zbiorowe zakłócenia porządku, do jakich dochodziło wielokrotnie z udziałem silnie zantagonizowanych ze sobą pseudokibiców drużyn GKS-u Katowice i Zagłębia Sosnowiec pokazuje, że mecze tych zespołów od lat nie są już „świętem kibiców", a sceną, na której główną rolę odgrywają chuligani. Często są oni przy tym wspierani przez swoich kolegów z innych, „zaprzyjaźnionych" klubów. Mając powyższe na uwadze należy spodziewać się, że już podczas przemieszczania się przez teren województwa śląskiego, pseudokibice tych drużyn będą dążyć – niezależnie od obecności sił policyjnych - do konfrontacji siłowej tzw. „ustawek".
Bardzo istotne znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy ma infrastruktura stadionu w Sosnowcu, która oparta jest o przestarzałe rozwiązania. Ogrodzenie zewnętrzne nie było modernizowane od wielu lat, a jego długość (kilkaset metrów) utrudnia pilnowanie, sprzyjając jednocześnie niekontrolowanemu wejściu osób na obiekt oraz przerzucaniu zabronionych przedmiotów, w tym materiałów pirotechnicznych. Ponadto system monitoringu zamontowany na sosnowieckim stadionie przy ul. Kresowej nie spełnia warunków technicznych, wymaganych przepisami Rozporządzenia MSWiA z dnia 10 stycznia 2011 r. w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej, co w znaczny sposób utrudni lub wręcz uniemożliwi identyfikowanie sprawców przestępstw.
Do zadań policji należy zapewnienie bezpieczeństwa, a spotkanie zwaśnionych ze sobą pseudokibiców z Katowic i Sosnowca skutkować może zbiorowym zakłóceniem porządku i, co za tym idzie, spowodowaniem zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno mieszkańców, jak i kibiców, chcących przeżyć widowisko w duchu sportowej rywalizacji i kulturalnego dopingu”.

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~GregUżytkownik anonimowy
~Greg :
No photo~GregUżytkownik anonimowy
Psy to maja swoje wizje i teorie .pajace albo klub dostaje licencje i stadion spełnia wymogi albo nie i tyle w temacie
12 wrz 17 13:04 | ocena:75%
Liczba głosów:8
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KonstytucjonalistaUżytkownik anonimowy
~Konstytucjonalista
No photo~KonstytucjonalistaUżytkownik anonimowy
do ~ZS 1906:
No photo~ZS 1906Użytkownik anonimowy
12 wrz 17 09:18 użytkownik ~ZS 1906 napisał
Geografia się kłania.To nie są derby.Derby są pomiędzy śląskimi drużynami,a Zagłębie Sosnowiec takowym NIE JEST!!!
Odezwal sie geografik z dworca z Czeladzi
12 wrz 17 10:35 | ocena:63%
Liczba głosów:8
63%
38%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~MirafioriUżytkownik anonimowy
~Mirafiori
No photo~MirafioriUżytkownik anonimowy
do ~ZS 1906:
No photo~ZS 1906Użytkownik anonimowy
12 wrz 17 09:18 użytkownik ~ZS 1906 napisał
Geografia się kłania.To nie są derby.Derby są pomiędzy śląskimi drużynami,a Zagłębie Sosnowiec takowym NIE JEST!!!
Ale jest w województwie śląskim, pajacyku. A może przenieśliście się pod Warszawę, pod skrzydła ukochanej Legunii?
12 wrz 17 15:09 | ocena:75%
Liczba głosów:4
25%
75%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii