Po linii najmniejszego oporu

Zaplanowany na przyszłą środę mecz Zagłębia z GKS-em Katowice – znów! – decyzją wojewody i policji odbędzie się bez zorganizowanej grupy kibiców gości. Nie ma pomysłu, jak nie wylewać dziecka z kąpielą.

ZAGLEBIE SOSNOWIEC - GORNIK ZABRZE
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

„Wojewoda śląski wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia 13 września br. meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Zagłębie Sosnowiec – GKS Katowice z udziałem publiczności ma sektorze nr 15, przeznaczonym dla kibiców przyjezdnych, na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. Decyzję tę wydał po zapoznaniu się z opinią Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, która zawierała negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego planowanej imprezy masowej” – komunikat tej treści przesłała nam wczoraj Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka (PiS).

 

25 miesięcy temu
To już niemalże tradycja, że mecze między drużynami z Katowic i Sosnowca odbywają się bez fanów gości. Odkąd Zagłębie wróciło na po wielu latach na zaplecze ekstraklasy (2015), tylko jedno starcie z GKS-em odbyło się przy wypełnionej „klatce” – to pierwsze, 25 miesięcy temu, na katowickim stadionie. Przy Bukowej było wtedy dość niespokojnie. Jak raportowano, „kibice GKS-u dążyli wtedy do konfrontacji siłowej z kibicami sosnowieckimi, co skutkowało użyciem przez policję środków przymusu bezpośredniego w celu przywrócenia porządku. Zniszczono wówczas część ogrodzenia, przewrócone zostały toalety w sektorze gości, a sympatycy obu drużyn próbowali wzajemnie obrzucać się racami (część z nich wylądowała na murawie)”.
Potem zarówno w rewanżu, jak i sezonie 2016/17, sektory kibiców przyjezdnych pozostawały puste. Dlatego teraz – co potwierdza rozmowa z szefem fanów „GieKSy” Piotrem Koszeckim – taka decyzja wojewody i policji w kontekście zaplanowanego na najbliższą środę meczu nawet nikogo nie dziwi.

 

W Tychach mogą
W poprzednim sezonie wskutek tak „samozwańczych” rozporządzeń bez kibiców gości odbyły się również mecze GKS-u Katowice z GKS-em Tychy oraz Polonii Bytom z Rakowem Częstochowa. Kilka miesięcy temu cytowaliśmy już Mariusza Łabędzkiego, naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Sosnowcu.
- Stadion Ludowy nie spełnia oczekiwań w zakresie standardów bezpieczeństwa dla „meczów podwyższonego ryzyka”; i to niezależnie od faktu, że część stwierdzonych przez nas w czasie lustracji nieprawidłowości została przez MOSiR usunięta. Mam na myśli na przykład szereg drobnych prac murarskich, dzięki którym zniknęły ukruszone luźne elementy betonowych murków, miejscowe wykruszenia nawierzchni, kamienie itp. To wciąż jednak obiekt o charakterze historycznym – zauważał nasz rozmówca. Istotnie, warto zaznaczyć, że w Tychach, czyli klubie z nowoczesnym stadionem, problemów w przyjmowaniu kibiców – czy to Zagłębia Sosnowiec, czy imiennika z Katowic – nie ma i nie było.

 

Nikt nie chce
Stadion w Sosnowcu otrzymał licencję, stadion w Sosnowcu regularnie przyjmuje inne grupy fanów gości, ale raz na czas problem wraca. Pytanie, jak nie wylewać dziecka z kąpielą, pozostaje otwarte.
- To nie jest problem do rozwiązania na poziomie szefów klubów – mówi Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia. – Ich jest kilkuset. I skoro kilkaset osób nie potrafi sobie przez lata z tym poradzić, wpłynąć na to i zmienić, to znaczy, że nie są piętrem decyzyjnym. Musi to uregulować jakiś akt prawny, albo inne muszą być mechanizmy ochrony na stadionach. Może właściwym rozwiązaniem byłaby obecność policji – tak jak na całym świecie? Nie na wezwanie, a „z automatu”, tak jak „z automatu” są firmy ochroniarskie. Kolejne pytanie, czy klub powinien za tę policję płacić? Może tak, może jakiś roczny ryczałt? Nie wiem. Ktoś musiałby jednak chcieć usiąść, porozmawiać, poszukać rozwiązań. Ale nikt nie chce. Po prostu od lat idziemy po linii najmniejszego oporu i tak to się kręci – przyznaje Jaroszewski.

 

Donkiszoteria
Kibice GKS-u już zaznaczyli, że z ich informacji wynika, iż wiosną przy Bukowej znów zabraknie fanów Zagłębia. A spotkań drużyn z województwa śląskiego jest przecież w Nice 1 Lidze bez liku. To praktycznie przesądzone, że wojewoda do spółki z wojewódzką policją jeszcze zadziałają…
- Ktoś powiedział, że w tym roku będzie fajna liga. Bo Ruch, Zagłębie, GKS, inne mocniejsze kibicowsko ekipy. Odparłem, że na to akurat bym nie zwracał uwagi, bo to się od tej strony nie uda. I nie mówię teraz w sposób emocjonalny. Po tylu latach pracy po prostu już wiem, że ten odcinek pracy to donkiszoteria – nie kryje prezes Zagłębia.
Podkreślmy, że dla klubów brak kibiców gości w takich meczach, jak ten, który w środę czeka sosnowiczan, to konkretna strata finansowa. Status imprezy masowej o podwyższonym ryzyku, konkretna ilość służb ochraniających wydarzenie, nie ulega zmianie, więc koszty są te same. Zyski jednak – już zgoła inne. Sektor gości na Ludowym pomieści 400 osób, bilet kosztuje zwykle 10 zł. Prosta matematyka, w teorii prosta sprawa, a problem – jakby nierozwiązywalny. Dodajmy, że zwróciliśmy się też z kilkoma pytaniami do Komendy Wojewódzkiej Policji, ale jeszcze nie doczekaliśmy się odpowiedzi.

 

Komentarze (6)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Janosik Użytkownik anonimowy
~Janosik :
No photo~Janosik Użytkownik anonimowy
Zagłębie nie powinno dostać licencji na grę w 1 lidze, skoro stadion nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Oni z takim trupem w zeszłym sezonie pchali się do ekstraklasy, śmiechu warte. Żeby było sprawiedliwie - mecz z Katowicami przy pustych trybunach, ani kibiców GKSu, ani Zagłębia.
8 wrz 17 13:39 | ocena:53%
Liczba głosów:19
47%
53%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~AliUżytkownik anonimowy
~Ali
No photo~AliUżytkownik anonimowy
do ~Janosik :
No photo~Janosik Użytkownik anonimowy
8 wrz 17 13:39 użytkownik ~Janosik napisał
Zagłębie nie powinno dostać licencji na grę w 1 lidze, skoro stadion nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Oni z takim trupem w zeszłym sezonie pchali się do ekstraklasy, śmiechu warte. Żeby było sprawiedliwie - mecz z Katowicami przy pustych trybunach, ani
Nie rozśmieszaj mnie. A jakie standardy spełnia ta rudera przy Bukowej? Tak samo obiekt stary i nie dostosowany. Po prostu cała Polska przyjeżdża do Sosnowca i nie ma problemu a bydło z katowic pokazało ostatnio w centrum Sosnowca jak się zachowuje.....
8 wrz 17 17:48 | ocena:56%
Liczba głosów:9
44%
56%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~GiekSa-GórnikUżytkownik anonimowy
~GiekSa-Górnik
No photo~GiekSa-GórnikUżytkownik anonimowy
do ~Ali:
No photo~AliUżytkownik anonimowy
8 wrz 17 17:48 użytkownik ~Ali napisał
Nie rozśmieszaj mnie. A jakie standardy spełnia ta rudera przy Bukowej? Tak samo obiekt stary i nie dostosowany. Po prostu cała Polska przyjeżdża do Sosnowca i nie ma problemu a bydło z katowic pokazało ostatnio w centrum Sosnowca jak się zachowuje.....
Bydło to jest u was gorolu.
Cała Polska z was się śmieje
8 wrz 17 19:08 | ocena:70%
Liczba głosów:10
70%
30%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii