Będą piękni jak nigdy

W Sosnowcu rusza salon urody. Z drużyną Zagłębia współpracuje już dietetyk. Niebawem dołączy do niego dentysta oraz podolog, który zadba o stopy i paznokcie zawodników.

Pilka nozna. Nice I liga. Zaglebie Sosnowiec. Trening. 21.08.2017
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Jeśli awansować do ekstraklasy, to… w pięknym stylu – z takiego założenia wychodzą przy Kresowej w zimowym okresie przygotowawczym. Nie chodzi jednak o względy wyłącznie estetyczne. Kosmetyka ma znaczenie wtórne, gdy na pierwszy plan wysuwa się zdrowie piłkarzy.

 

Przyjaciel, ale uczony
- Mam dużo pomysłów na to, by zawodnicy czuli się zdrowi i zauważali lepsze efekty wysiłku wkładanego w trening – mówi szkoleniowiec Zagłębia, Dariusz Dudek. - Trener nie tylko powinien być uczciwy i solidnie wykonywać codzienne obowiązki. Powinien również dbać o zdrowie swoich podopiecznych w każdym aspekcie. Trzeba jednak najpierw dotrzeć do świadomości piłkarzy. A tak nie stanie się z dnia na dzień. To proces rozłożony w czasie. Odżywianie, sen, właściwa regeneracja – to zagadnienia, które sportowcy powinni właściwie rozumieć. Dzięki temu ich przygoda z piłką będzie dłuższa i toczona na wyższym poziomie.
Od początku przygotowań do rundy rewanżowej z graczami Zagłębia pracuje dietetyk. Trener Dudek nie ukrywa, że prywatnie to jego przyjaciel. Przez cztery lata współpracowali już kiedyś w Piaście Gliwice. To nieprzypadkowa postać. Posiada ogromna wiedzę tematyczną. Na co dzień jest zatrudniony w katowickiej AWF.

 

Śladami Realu
- Lubię pracować z wykorzystaniem osiągnięć nauki – oznajmia Dudek. – Dzięki odpowiedniej diecie każdy daje sobie szansę, żeby stać się o 2-3 procent lepszym piłkarzem. To naprawdę wiele. Na boisku właśnie taka różnica może niejednokrotnie decydować o losach ostatniej akcji.

 

Ale dieta to nie tylko jadłospis, jak przyjęło się sądzić. Również odpowiednia suplementacja przed wysiłkiem, w jego trakcie i po nim - kiedy przychodzi czas na odpoczynek. Wszystko to nie przyniesie jednak oczekiwanego efektu, jeśli troska o fizyczną dyspozycję nie będzie miała charakteru kompleksowego.

 

- Dlatego w najbliższej przyszłości chciałbym wprowadzić do gry również dentystę i podologa – informuje opiekun ekipy z Kresowej - O tym się nie mówi, ale w rzeczywistości piłkarze mają problemy ze stopami i z paznokciami. Warto się tym zająć dla ich komfortu. Przy okazji wizyty w Madrycie widziałem, że Real ma takiego specjalistę, który z piłkarzami przebywa niemal nieustannie i dba o ich stopy. Piłkarz ma się skupić tylko na grze.

 

Wzorce płyną więc z futbolowych wyżyn. Zresztą podobnie było ze stomatologiem. – Kiedy gościłem w Liverpoolu, usłyszałem od szanowanego lekarza, że bardzo często kontuzje mięśniowe biorą się stąd, że ktoś ma zepsute zęby – opowiada Dudek. - Niewiele więc trzeba, żeby temu zapobiec.

 

Armani wyznacza granice
Co na to szefostwo klubu? – Zaczniemy się martwić, kiedy się nagle okaże, że partnerem technicznym klubu ma być Emporio Armani i wszyscy muszą chodzić w ciuchach tej marki – uśmiecha się prezes Zagłębia, [Marcin Jaroszewski]. – Mówiąc serio, o wszystkich nowinkach oczywiście wiemy i w pełni je akceptujemy. Trener Dudek chce zadbać o wszystko od A do Z. Traktujemy to jako przejaw profesjonalizmu.

 

Sam pomysłodawca zapewnia, że nie chodzi o rewolucję w podejściu do codziennego treningu i stylu życia. - Spokojnie, małymi krokami do przodu – mówi. – Jeszcze raz powtórzę, że kluczową rolę powinna tu odgrywać samoświadomość zawodników. Jeśli to uda się osiągnąć, o całą resztę jestem spokojny.

 

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~AndyKaUżytkownik anonimowy
~AndyKa :
No photo~AndyKaUżytkownik anonimowy
Może tak zarząd klubu pomyślałby o poprawie nagłośnienia Stadionu Ludowego , bo póki co to spikera stadionowego lepij słychać w transmisji TV niż na tzw. trybunie krytej.
28 sty 09:12
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KibicUżytkownik anonimowy
~Kibic :
No photo~KibicUżytkownik anonimowy
Już raz byli modelami na wybiegu,źle się to skończyło.Niech każdy zadba o siebie sam bo jest zawodowcem i bierze za to kasę.Ktoś znowu robi z nich panienki i będzie się śmiała cała Polska.
24 sty 12:22 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~DDDDUżytkownik anonimowy
~DDDD :
No photo~DDDDUżytkownik anonimowy
Czyli ginekolog już w Sosnowcu jest. A no to dobrze. Przynajmniej panienki Zagłębianki nie będą musiały biegać do swojej przychodni rejonowej i się tyle nie zgrzeją i nie przemęczą.
23 sty 07:09 | ocena:83%
Liczba głosów:6
17%
83%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii