Pójdzie drogą Sanogo?

Callum Rzonca, 21-letni Anglik z polskimi korzeniami, rozpoczął wczoraj treningi z Zagłębiem Sosnowiec. Reprezentujące jego interesy osoby przekonują, że będą zaskoczone, jeśli nie okaże się wystarczająco dobry na poziom Nice 1 Ligi.

Pilka nozna. Nice I liga. Zaglebie Sosnowiec. Trening. 08.01.2018
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Półtora roku temu Zagłębie Sosnowiec skorzystało z propozycji testów Vamary Sanogo. Choć CV młodego napastnika z Francji, wcześniej występującego w szóstej lidze angielskiej, na kolana absolutnie nie powalało, to zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Podpisał kontrakt, a w I lidze błysnął na tyle, że już po pierwszej rundzie wykupiła go Legia Warszawa. Latem Sanogo wrócił na Stadion Ludowy w formie wypożyczenia z Łazienkowskiej i znów jest ważnym ogniwem zespołu. Czy podobną drogą pójdzie teraz inny zawodnik, który może trafić na Kresową z odmętów brytyjskiego futbolu? Wczoraj treningi z zespołem podjął Callum Rzonca.

 

Dziadek z Rzeszowa
Rzonca w niedzielę skończył 21 lat i może grać praktycznie na każdej pozycji w ofensywie. Ostatnio występował w North Ferriby United, czyli szóstym poziomie rozgrywkowym. Jest wychowankiem Huddersfield Town, czyli aktualnego przedstawiciela Premier League. Był też w akademii Barnsley FC oraz York City (IV liga), w barwach którego zadebiutował jako 18-latek w meczu Pucharu Ligi przeciwko Swansea City. Co ciekawe, ma polskie korzenie. Jego dziadek, Tadeusz Rzońca, pochodził z Rzeszowa. Prawdopodobnie nie byłoby problemów z wyrobieniem mu polskiego paszportu – tak, by mógł jeszcze przez pół roku pełnić rolę młodzieżowca. W przeszłości Rzonca był sprawdzany przez Pogoń Szczecin, z kolei podczas test-meczu w Sosnowcu zaprezentował się na tyle korzystnie, że zaproponowano mu treningi i dalszą walkę o kontrakt z klubem. Może grać na „dziesiątce” albo bokach pomocy. W Anglii często był też napastnikiem.

 

„Wypluci” przez topowe akademie
Rzonca w Sosnowcu ma zostać przynajmniej do soboty, gdy Zagłębie rozegra sparing z ekstraklasowym Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Po nim zapadną pewnie decyzje odnośnie przyszłości Anglika na Stadionie Ludowym. Niezależnie od tego, jak potoczą się jego losy, przypadki jego i Sanogo mogą być zapowiedzią pewnego trendu przy poszukiwaniach graczy na rynku transferowym.
- Myślę, że coraz więcej klubów z Polski będzie obierało podobny kierunek – ocenia Emil Kot, skaut West Hamu United, prowadzący też w Londynie polonijny klub Viktoria. – W Anglii panuje ogromna rywalizacja. Niegdyś kontaktował się ze mną w sprawie skautingu angielskiego rynku GKS Katowice. Tu jest cała masa bardzo zdolnych zawodników, „wyplutych” przez topowe akademie. Od League One (trzeci poziom rozgrywkowy – dop. red.) zaczyna się ściąganie zawodników z całego świata. Każdy z nich jest dobrze opłacany. Młody, zdolny junior ma naprawdę ciężko, żeby się gdzieś przebić. Drugi problem jest taki, że wszystkie topowe akademie uczą nowoczesnej, szybkiej piłki, z dużym naciskiem na kombinacyjną grę po ziemi. Gdy taki junior trafia później do niższej ligi i piłka lata mu przez 90 minut nad głową, to większość z nich daje sobie spokój z graniem. Wybiera karierę zawodową albo szuka właśnie szansy poza granicami Anglii – tłumaczy Kot.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~ottoUżytkownik anonimowy
~otto :
No photo~ottoUżytkownik anonimowy
do Heniek nie nazywaj Sanogo swoim imieniem bo jak był w formie to był cacy a teraz nazywasz go swoim imieniem
9 sty 13:12 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Heniek64Użytkownik anonimowy
~Heniek64
No photo~Heniek64Użytkownik anonimowy
do ~Heniek64:
No photo~Heniek64Użytkownik anonimowy
9 sty 11:56 użytkownik ~Heniek64 napisał
Niepiszcie ze sanogo zaimponowal bo jest slaby jak h.. I niepotrzebny tylko kase bierze za nic
najpierw naucz sie czytac bo nikt sanogo niewyzywa poprostu jest slaby I niepotrzebny I zawsze taki byl przeblysk w 3meczach I zrobiliscie zniego wielka gwiazde
9 sty 21:05 | ocena:50%
Liczba głosów:4
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Heniek64Użytkownik anonimowy
~Heniek64 :
No photo~Heniek64Użytkownik anonimowy
Niepiszcie ze sanogo zaimponowal bo jest slaby jak h.. I niepotrzebny tylko kase bierze za nic
9 sty 11:56 | ocena:88%
Liczba głosów:8
13%
88%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii