Wspólne działania miasta i klubu mają uratować Ruch

Ruch wciąż znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej. Pojawiła się szansa na zatrzymanie spirali zobowiązań, które doprowadziłyby klub do bankructwa. Oto, co na ten temat powiedział prezydent Chorzowa.

Ruch Chorzow - Gornik Leczna
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

– Zostały wypracowane wspólne kierunki działania, które pozwalają patrzeć w przyszłość bardzo optymistycznie – mówił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej porozumienia w sprawie pożyczek dla Ruchu.

Jak już informowaliśmy w czwartek udało się porozumieć pomiędzy klubem a miastem i Centrum Przedsiębiorczości. Zarząd Ruchu zrozumiał nasze ruchy, które były niezbędne. W trosce o dobro Kluby, jak i finansów publicznych musieliśmy podjąć takie decyzje. Zostały one przyjęte ze zrozumieniem, ale też przy okazji udało się, wobec tego porozumienia, pozyskać dodatkowe zabezpieczenia, o które chodziło Miastu od samego początku. Tym dodatkowym zabezpieczeniem są środki finansowe, które trafią do Klubu z tytułu praw telewizyjnych. To, co było w Ekstraklasie, jest teraz w 1 Lidze. To są oczywiście inne pieniądze, ale mamy je zabezpieczone.


Zakup akcji

Miasto będzie wspierało Klub na dotychczasowych zasadach.  Mamy przygotowane 2 miliony złotych na zakup kolejnego pakietu akcji. Ruch jest przygotowany na to, by te akcje wyemitować i Miastu sprzedać. W ten sposób zagwarantowane środku z budżetu Miasta trafią na konto Klubu. Pewne kierunki działania zostały wspólnie określone, pozwala to patrzeć w przyszłość bardzo optymistycznie. Wszystkim o to chodziło.


Pożyczki skonwertowane na akcje

Uzgodnienia zawarte w porozumieniu były opiniowane i sygnowane przez nadzorcę sądowego. Wszystkie kwestie finansowe będziemy jeszcze omawiać. Zdajemy sobie sprawę, że Ruch nie ma w tej chwili środków, którymi mógłby spłacić kolejną ratę pożyczki. Dlatego rozważamy możliwość windykacji osób trzecich, nie Ruchu Chorzów, bo nie o to chodzi, ale osób, które udzieliły zabezpieczeń, poręczyły swoim własnym majątkiem. W najbliższych dniach wyniknie jaki kierunek zostanie obrany w kwestii wszystkich pożyczek, jakie Klub zaciągnął. Być może dojdziemy do takiego consensusu, że część zobowiązań zostanie skonwertowane na akcje. Uważam, że to jest dobre dla wszystkich, którzy kiedyś Klubowi pożyczali środki. Każda z tych osób, której Ruch leży na sercu, powinien się dołożyć, już o tym kiedyś mówiłem. Wydaje mi się, że takich osób nie jest mało, że wszyscy, którzy uczestniczyli wcześniej w zarządzaniu Klubu, dysponowali jego majątkiem, też poczują się do odpowiedzialności, aby częściowo te pożyczki skonwertować. W ten sposób Ruch zmniejszyłby swoje zadłużenie i poprawił sytuację finansową.

 

***

Sprawa pieniędzy, które klub miał oddać miastu pojawiło się nagle. W Ruchu wszyscy, z prezesem Januszem Patermanem na czele, byli zaskoczeni. Prezydent Chorzowa wydawał się nieugięty i, jak informowaliśmy, podał długą listę zastrzeżeń wobec Ruchu. Teraz, po osiągnięciu porozumienia, sytuacja w zasłużonym klubie dla polskiej piłki nożnej powinna zacząć się normować.

 

Komentarze (16)

Napisz komentarz
No photo
No photo~KM30Użytkownik anonimowy
~KM30 :
No photo~KM30Użytkownik anonimowy
Sztuczne ratowanie a potem bankructwo Ruch nie bedzie wstanie wygenerować takich zyskow by spłacić długi skonczy jak swój przyjaciel widzew Crakowia jest dowodem jak mozna odbudowac szybko klub Fajnie sie jedzie do Chorzowa czy Łodzi a niekoniecznie termaliki cz Sndecji I pisze to jak kibic Legi Takie kluby jak Legia Ruch Lech Wisła Widzew tworza klimat lig żadne bruk bety nowe sacze itp tego nie zminia bo nikt nie pamieta potem o wygranej z nimi po latach A mecze tej piatki pamietane sa nawet po 50 latach czy kluby sie lubia czy nie to te mecze sa czyms wyjatkowym dla mnie kibica polskiej piłki
7 lip 17 13:00 | ocena:67%
Liczba głosów:6
33%
67%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~goRol z dąbrówki wielkiejUżytkownik anonimowy
~goRol z dąbrówki wielkiej :
No photo~goRol z dąbrówki wielkiejUżytkownik anonimowy
p. Kotala, mogę pożyczyć wam cały sprzęt, zestaw : ciągnik z bronami. Proszę nie odmawiać i skorzystać z propozycji pomocy temu zasłużonemu .... wróć..... zadłużonemu kubowi. Proszę zaorać cały teren przy Cichej 6 i zacząć uprawę kartofli i buraków. Kapusty nie bo nie chcę mieć kolejnego konkurenta z pobliża.
7 lip 17 12:23 | ocena:60%
Liczba głosów:5
60%
40%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
~zgredek
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
do ~goRol z dąbrówki wielkiej:
No photo~goRol z dąbrówki wielkiejUżytkownik anonimowy
7 lip 17 12:23 użytkownik ~goRol z dąbrówki wielkiej napisał
p. Kotala, mogę pożyczyć wam cały sprzęt, zestaw : ciągnik z bronami. Proszę nie odmawiać i skorzystać z propozycji pomocy temu zasłużonemu .... wróć..... zadłużonemu kubowi. Proszę zaorać cały teren przy Cichej 6 i zacząć uprawę kartofli i buraków. Kapus
zła propozycja. Trzeba zaproponować usługę orania za 300 tys, z tego 250 tys dostanie kto trzeba pod stołem. Albo i drożej, im drożej tym lepiej. Przy okazji wzrosną koszty bo nagle 30 pługów się złamie. Przecież po to miasto trzyma ten żałosny klubik
7 lip 17 12:28 | ocena:60%
Liczba głosów:5
60%
40%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii