Gra toczy się o życie. Ruch ponownie balansuje na linie

30 listopada to kolejny bardzo ważny dzień w historii klubu. Wierzyciele będą głosować nad propozycjami układowymi. Jeśli większość będzie przeciw, Ruchowi grozi upadek!

Ruch Chorzow - FKS Stal Mielec
 fot. Krzysztof Porebski  /  źródło: Pressfocus

W czerwcu sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne spółki Ruch Chorzów. - To bardzo ważna decyzja dotycząca przyszłości naszego klubu. Ta restrukturyzacja zadłużenia daje możliwość wyjścia z finansowych problemów – mówił wtedy „Sportowi” prezes Janusz Paterman.

 

Spłata w ratach oraz akcje
30 listopada o godzinie 12 w siedzibie Sądu Rejonowego Katowice-Wschód odbędzie się zgromadzenie wierzycieli, którzy będą obradowali i głosowali nad propozycjami układowymi złożonymi przez Ruch. Można oddać swój głos osobiście, przez pełnomocnika, ale również korespondencyjnie, wysyłając listownie kartę do głosowania. Układ ma na celu określenie terminu spłaty zadłużenia, czy też liczbę rat. Spółki nie stać na spłacenie od razu wierzycieli, dlatego proponuje im różne możliwości. Jeśli zostaną przyjęte, zasłużony klub wreszcie zacznie wychodzić na prostą. Zgodnie z przepisami układ, czyli spłata długów, zostanie zaakceptowana, jeśli za jego zawarciem wypowie się większość głosujących, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności. Głosujący zostali podzieleni na grupy. W pierwszej znalazł się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w drugiej między innymi byli piłkarze „Niebieskich”, a w trzeciej wierzyciele, którym Ruch zalega mniej niż 500 tys. zł. „Niebieska” spółka proponuje im spłatę zobowiązań w ratach. W czwartej grupie są wierzyciele, którym klub jest winny 500 tys. zł lub więcej. To ich głosy będą liczyły się najbardziej a spółka proponuje im konwersję na akcje, czyli zamiast gotówki otrzymaliby akcje klubu.

 

Już bez Kurczyka
Kto należy do czwartej grupy wierzycieli? Ruch ma zaległości wobec między innymi Carboneksu, spółki, w której działa Michał Dubiel, były wiceprezes „Niebieskich” - ponad 7 mln zł; Urzędu Skarbowego w Sosnowcu – ponad 3 mln zł; miasta Chorzów – ponad 3 mln, 300 tys. zł. Na liście nie ma Aleksandra Kurczyka, byłego przewodniczącego rady nadzorczej Ruchu i osoby, która przez pewien okres pełniła obowiązki prezesa klubu. Zaległości, jakie klub miał wobec Kurczyka, od kwietnia posiada firma Debt Collector, która nie jest z nim związana. Ruch jest jej winny ponad 4 mln, 300 tys. zł. Na liście nie ma również podmiotu, którego głos miałby ogromne znaczenie, czyli Centrum Przedsiębiorczości. Klub od CP otrzymał pożyczkę w wysokości 12 mln zł. - Centrum Przedsiębiorczości zostało wyłączone przed nadzorcę sądowego poza układ ze względu na zabezpieczenia pożyczki. Toczą się jednak rozmowy, które mają na celu włączenie Centrum Przedsiębiorczości do układu. Nadzorca sądowy jeszcze nie podjął decyzji. Czekamy na ostateczną propozycję układową. Jeśli taka pojawi się, wtedy będziemy rozpatrywać, wspólnie z miastem, udział w głosowaniu. Właścicielem Centrum Przedsiębiorczości jest miasto i musimy dbać o finanse publiczne, a nie znając propozycji układowej, nie mogę odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy za, czy przeciw. Jesteśmy oczywiście za tym, aby klub nadal mógł funkcjonować, wsparcie dla Ruchu wykazujemy już od dłuższego czasu, udzieliliśmy klubowi pożyczki w wysokości 12 mln złotych, kolejna kwestia to budowa stadionu, ale nie znając propozycji układowej nie możemy jednoznacznie się określić – tłumaczy Piotr Małecki, prezes CP.

 

Groźba likwidacji!
Przy Cichej mają nadzieję, że głosujący przystaną na te propozycje, bo tylko wtedy wierzyciele otrzymają swoje zaległości. Co się stanie, jeśli wierzyciele, wobec których zobowiązania są największe, zagłosują przeciwko układowi? Konsekwencje będą ogromne. Ruch nie będzie w stanie spłacić zaległości i spółka może zostać zlikwidowana a drużyna wycofana z rozgrywek!

 

Liczby
25
Ponad tyle milionów złotych zalega Ruch wierzycielom z czwartej grupy, są w niej między innymi Urząd Skarbowy w Sosnowcu, miasto Chorzów, Carbonex. Od ich głosów zależy przyszłość klubu.

1
złoty to cena emisyjna jednej nowej akcji spółki Ruchu.

Czy wiesz, że...
* Nie udało nam się umówić na wywiad z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą. Prezydent nie chce wypowiadać się na temat tego, czy ratusz będzie głosować za tym, aby miasto zamiast gotówki otrzymało od Ruchu akcje.
* Przy Cichej zaznaczają, że klub nie uchyla się od spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Tym, którym zalega mniej, proponuje spłatę w ratach a podmiotom, których zobowiązania przekraczają pół miliona, oferuje akcje klubu.

 

Komentarze (11)

Napisz komentarz
No photo
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
~zgredek :
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
co się mają nie zgodzić na układ: jak masz do wyboru coś dostać, albo nic to wybierzesz układ. Zobaczcie raczej jak piłka w Polsce poszła do przodu. Teraz nawet takie ekipy jak Ruch mogą stracić punkty w I lidze, bo jest tu wielu dobrze wyszklonych piłkarzy. Może w ramach sprawdzenia poziomu na przyszły sezon zapisać się na II ligę, ciekaw jestem jaki tam jest poziom.
21 lis 17 11:48 | ocena:63%
Liczba głosów:16
63%
38%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~zgredUżytkownik anonimowy
~zgred
No photo~zgredUżytkownik anonimowy
do ~zgredek:
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
21 lis 17 11:48 użytkownik ~zgredek napisał
co się mają nie zgodzić na układ: jak masz do wyboru coś dostać, albo nic to wybierzesz układ. Zobaczcie raczej jak piłka w Polsce poszła do przodu. Teraz nawet takie ekipy jak Ruch mogą stracić punkty w I lidze, bo jest tu wielu dobrze wyszklonych piłkar
No niby tak ale po co urzędowi skarbowemu z Sosnowca akcje Ruchu które nie mają żadnej wartości
21 lis 17 18:01 | ocena:82%
Liczba głosów:11
82%
18%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~B1Użytkownik anonimowy
~B1 :
No photo~B1Użytkownik anonimowy
Z takim kamieniem u szyi zadłużeń walka o awans czy ekstraklasę....pomarzyć. Do tego abstrakcja w postaci nowego stadionu, to już w ogóle odlot.
21 lis 17 11:40 | ocena:74%
Liczba głosów:19
74%
26%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii