Muszą spłacić (ponad) milion do poniedziałku!

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN pochylała się w czwartek nad sporymi długami Ruchu Chorzów, któremu wciąż grozi nawet zawieszenie licencji. Wyrok został jednak odroczony.

Inauguracyjne spotkanie projektu Twoj Biznes Twoj Ruch
 /  fot. Krzysztof Porębski  /  źródło: Pressfocus

Związkowe gremium zajęło się zaległościami „Niebieskich” z tytułu kryterium F09 podręcznika licencyjnego. Chodzi o zaległości z początku ubiegłego roku - od stycznia do końca czerwca - które miały być spłacone najpóźniej do końca listopada.

 

Dwa miesiące – 2,8 miliona
Klub znajdował się jednak wówczas w trakcie procesu restrukturyzacji, a po zatwierdzeniu postępowania układowego nie mógł regulować swoich starych zobowiązań, więc teraz musi znaleźć firmę – czyli stronę trzecią w postaci właściciela, sponsora lub miasta - która zrobi to za niego. Chorzowianie w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy muszą zapłacić 2,8 mln złotych w kilku transzach. Do 15 stycznia - około pół miliona złotych w stosunku do piłkarzy z tytułu premii za 2016 rok. 2,3 mln z 2017 roku (na mocy których prawa do rozwiązania kontraktów z winy klubu nabyli m.in. Jakub Arak czy Adam Pazio) ma z kolei uregulować w trzech ratach - pierwszej w wysokości 600 tys. i dwóch po 850 tys. Ich płatność wyznaczono kolejno: do 15 stycznia, 15 lutego i 15 marca. Dotyczą one m.in. byłych piłkarzy, trenerów, menedżerów, a także klubu z Norymbergi - to zobowiązanie transferowe za grę Mariusza Stępińskiego w Chorzowie.

 

Mogą posypać się kary
Z prostej matematyki wynika zatem, że do poniedziałku Ruch musi wysupłać – za pośrednictwem zewnętrznych podmiotów - milion sto tysięcy na długi, a do marca - kolejne milion siedemset tysięcy złotych. Inaczej Ruchowi grozi sankcja kary regulaminowej nie tylko w postaci odjęcia punktów, ale wręcz zawieszeniu licencji i zakazu gry w pierwszej lidze.

 

- My patrzymy przychylnie na restrukturyzację, ale musimy chronić wierzycieli licencyjnych i być fair w stosunku do innych klubów, czyli musimy pilnować, aby klub wywiązywał się ze swoich zobowiązań. Czas na dokładne zweryfikowanie i podjęcie decyzji w sprawie zobowiązań w procesie F09 mamy do 15 stycznia. Decyzja zapewne zapadnie na następnym plenarnym posiedzeniu Komisji Licencyjnej 11 stycznia – mówił nam kilkanaście dni temu przewodniczący Komisji ds. licencji Klubowych Krzysztof A. Rozen.

 

Prezes potwierdził gotowość
Wczoraj w piłkarskiej centrali w Warszawie Ruch reprezentował najsilniejszy „skład” – z prezesem Januszem Patermanem i szefem rady nadzorczej Adamem Stankiewiczem na czele. - Rozmawialiśmy na argumenty. Przedstawiłem aktualną sytuację klubu. Potwierdziłem, że regulujemy w terminie bieżące zobowiązania klubu – tłumaczył nam na gorąco prezes Paterman. - Potwierdziłem gotowość w możliwych dla nas terminach spłaty zobowiązań, jakie podjęliśmy. Powiedziałem, że mamy pomysł Ruch, że sporo już zrobiliśmy, tylko działacze centrali muszą być cierpliwi, co stworzy nam szansę na wyjście z kryzysu. Do 15 stycznia mamy czas na spłatę pierwszej transzy.

 

 

Kalendarium wstydu, czyli ciągnące się kłopoty Ruchu

Lipiec 2007
Komisja ds. Licencji PZPN nie przyznaje licencji na grę w ekstraklasie trzem z czterech beniaminków - Ruchowi, Polonii Bytom i Zagłębiu Sosnowiec. Najdłużej o pozwolenie na ponowną grę w elicie walczą „Niebiescy”. Z sukcesem.

 

Grudzień 2012
Ruch dokonuje wniesienia aportem swoich znaków towarowych do spółki Ganbist Limited, mieszczącej się na Cyprze. – Był to jednak wyłącznie zabieg księgowy nie powodujący żadnych przepływów finansowych, a jego celem było urealnienie wyceny naszych aktywów – mówił ówczesny prezes Ruchu, Dariusz Smagorowicz. Okazało się, że słynna „eRka” jest zastawiona w jednym z banków pod zaciągnięty kredyt, przez co nie może zabezpieczać pożyczki od miasta.

 

Grudzień 2013
„Pogorszenie sytuacji finansowej klubu w stosunku do prognoz finansowych przedstawionych komisji w toku postępowania licencyjnego” sprawia, że Komisja licencyjna zmniejsza z 15 do 5 tys. zł górną granicę miesięcznych wynagrodzeń dla piłkarzy, których Ruch chciałby uprawnić do gry w swych szeregach.

 

Luty 2015
Postępowanie Komisja Kontroli Finansowej Klubów UEFA w sprawie złamania zasad Finansowego Fair Play kończy się karą w wysokości ok. 200 tys. euro.

 

Marzec 2015
Komisja Dyscypliny PZPN karze Ruch półrocznym zakazem transferów za niespłacenie starych długów wobec byłych piłkarzy.

 

Lipiec 2015
„Niebiescy” ponownie zostają ukarani zakazem transferowym na 6 miesięcy, ale odwołują się od obu decyzji.

 

Styczeń 2016
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN karze Ruch odjęciem punktu. Klub nie dowiódł w wymaganym terminie, że nie posiada zaległości finansowych. Ruchowi grozi jeszcze odjęcie kolejnego punktu, jeśli do końca stycznia nie spłaci przeterminowanych zobowiązań powstałych do 30 czerwca 2015. Ostatecznie klub owe długi reguluje i dodatkowa kara nie wchodzi w życie.

 

Grudzień 2016
Aż 8 ujemnych punktów kary za niespłacanie przez Fundację Ruchu Chorzów zaległości wobec byłych piłkarzy „Niebieskich”. Odjęcie 4 pkt zostaje jednak zawieszone do 31 stycznia 2017 r. Warunek komisji licencyjnej: chorzowianie spłacą w tym terminie wszystkie zaległe (ok. 600 tys. zł) zobowiązania Fundacji wobec zawodników.

 

Luty 2017
Fundacja Ruch Chorzów spłaca ostatnią część zobowiązań wobec byłych pracowników i Ruch w tabeli ekstraklasy ma odpisane jedynie 4 pkt.

 

Maj 2017
Klub otrzymuje licencję na kolejny sezon w ekstraklasie. Komisja obejmuje Ruch nadzorem finansowym i infrastrukturalnym, a „w związku z przekroczeniem terminu spłaty zobowiązań licencyjnych nakłada na klub karę w postaci 3 ujemnych punktów na sezon 2017/18. 18 maja komisja wszczyna jednak wobec „Niebieskich” postępowanie wyjaśniające „w związku z podejrzeniem naruszenia kryterium F.04 podręcznika licencyjnego”. Po przeanalizowaniu przedstawionych wyjaśnień przez Ruch, licencja klubu z Cichej zostaje zawieszona.

 

Czerwiec 2017
Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN postanawia przyznać licencję Ruchowi na grze w I lidze. Na chorzowian spadają też kolejne kary. „Niebiescy” rozpoczynają sezon z odjętymi 5 pkt. Zostaje nałożone ograniczenie wysokości wynagrodzeń dla wszystkich pracowników.
21 czerwca były prezes i były udziałowiec Ruchu Dariusz S. zostaje aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura zarzuca mu wręczenie 72 tys. zł łapówki byłemu szefowi urzędu skarbowego w Sosnowcu. Na wolność wychodzi w grudniu.

 

Listopad 2017
W trakcie Zgromadzenia Wierzycieli Ruch przyznaje, że ma 42 mln zł długów. Kolejne 5 mln zł to suma sporna, której zwrotu domagają się wierzyciele, ale klub jej nie uznaje. W „Andrzejki” wierzyciele zdecydowaną przewagą głosów (90,43% do 9,57%) opowiadają się za wsparciem planu uratowania spółki. Gdyby wierzyciele głosowali przeciwko, utytułowany klub zostałby zlikwidowany.

 

Grudzień 2017
Sąd Okręgowy Katowice-Wschód zatwierdza układu z wierzycielami Ruchu. Komisja licencyjna nakazuje „Niebieskim” spłacić starsze zobowiązania do 15 stycznia. W przeciwnym razie Ruch nie będzie mógł grać w I lidze. Nadal jednak nad klubem wisi groźba odebrania punktów.

 

Komentarze (22)

Napisz komentarz
No photo
No photo~co?Użytkownik anonimowy
~co?
No photo~co?Użytkownik anonimowy
do ~haje:
No photo~hajeUżytkownik anonimowy
12 sty 16:21 użytkownik ~haje napisał
Boniek jest rudy i fałszywy. Daje znać o siebie głosowanie na Wojciechowskiego
Skończ bredzić, co mo Boniek do komisji Ekstraklasy.s.a.?
12 sty 16:37 | ocena:88%
Liczba głosów:8
88%
13%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~FANUżytkownik anonimowy
~FAN
No photo~FANUżytkownik anonimowy
do ~zgredek:
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
12 sty 11:58 użytkownik ~zgredek napisał
Panie Boniek, komisja i inni działacze, zastanówcie się choć chwilę co robicie. Dlaczego inne kluby, które płacą pensje piłkarzom, szkolą młodzież na poziomie są lepiej traktowane niż wielokrotny mistrz polski. Bo mają kasę?! Więc uchwalcie dotacje, mamy
Jaki związek mają Chojnice, Olsztyn i Bielsko z problemami Ruchu???
12 sty 12:43 | ocena:83%
Liczba głosów:6
83%
17%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~miroUżytkownik anonimowy
~miro :
No photo~miroUżytkownik anonimowy
tego już nie można słuchać i czytać ciągle kasa od miasta kiedy się to skończy niech dziadostwo upadnie nareszcie
12 sty 18:17 | ocena:75%
Liczba głosów:8
75%
25%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii