Jacek Gmoch o Juanie Ramonie Rochy: Krawaty, ogród i śpiew

- Argentyńczyk śpiewał w szatni hymn Panathinaikosu a zdarzyło się, że występował także w telewizji greckiej, wykonując hiszpańskie piosenki. Ma naprawdę dobry głos - przekonuje były utytułowany szkoleniowiec.

Leszek BŁAŻYŃSKI: Bardzo dobrze zna pan trenera Ruchu. Jakim był piłkarzem, a później trenerem?
Jacek GMOCH: - Juan Ramon Rocha w latach 80. był kluczową postacią mojego wówczas Panathinakosu. Grał w środku pomocy lub na lewym ataku. Lewą nogą mógł wiązać krawaty a podawał czasami tak znakomicie jak Kaziu Deyna. Był też niezniszczalny. Miał końskie zdrowie, kontuzje go omijały. W sezonie 1984/85 doprowadziłem zespół do półfinału Puchar Europy Mistrzów Klubowych, czyli poprzednika Ligi Mistrzów. W drodze do finału przegraliśmy z Liverpoolem, ale w pierwszym spotkaniu skrzywdził nas sędzia. Rocha strzelił prawidłowo gola, który nie został uznany przez arbitra. Kilka innych decyzji sędziego również było niekorzystnych dla nas. W moim zespole Juan był także jednym z kapitanów i został wybrany przez drużynę, bo w Grecji trenerzy nie wtrącali się do takich kwestii. Do jego zadań należało również pilnowanie.. .innych piłkarzy. Podczas treningu musiał dyscyplinować tych graczy, którzy obijali się. Juan jako szkoleniowiec także świetnie daje sobie radę. W połowie lat 90. doprowadził przecież Panathinaikos do półfinału Champions League. W Grecji odniósł sporo sukcesów i jest tam bardzo szanowany.

 

źródło: Wikimedia

 

Zauważyłem, że Rocha to bardzo kontaktowy i wesoły człowiek. Przy Cichej przekonują, że potrafi zadbać o dobrą atmosferę w szatni.
Jacek GMOCH: - To bardzo komunikatywna osoba. Mówi po hiszpańsku, grecku, ale zna także język angielski. Przypuszczam, że bez problemu dogaduje się z zawodnikami Ruchu. Co ciekawe, potrafi też dobrze śpiewać i grać na gitarze. Śpiewał w szatni hymn Panathinaikosu a zdarzyło się, że występował także w telewizji greckiej, wykonując hiszpańskie piosenki. Ma naprawdę dobry głos. Bardzo szybko przystosował się do życia w Grecji. Ma zresztą ładny dom z ogrodem na obrzeżach Aten w pobliżu mojej posiadłości. Mieszkamy w dzielnicy, która znajduje się blisko lotniska. Do domu Rochy w linii prostej mam 2 kilometry.

Rocha nigdy nie pracował w tej części Europy a Ruch jest w bardzo trudnej sytuacji. Czy da radę wyciągnąć zespół z dołu tabeli?
Jacek GMOCH: - Ma ogromne doświadczenie, świetny warsztat, no i Krzyśka Warzychę do pomocy. To był znakomity pomysł działaczy Ruchu. Sprowadzić takiego trenera i pozostawić w klubie Warzychę, który zna drużynę, realia pierwszej ligi, środowisko... Jestem przekonany, że ten polsko-argentyński duet poradzi sobie. Obaj znają się od lat, szanują i panuje między nimi więź. Krzysiek przecież wie, jakie błędy popełnia drużyna, co należy poprawić. Wspólnie nad tym pracują.

Drużyna pod wodzą Warzychy w tym sezonie spisywała się słabo. W poprzednich rozgrywkach bilans „Gucia” też był kiepski. Jak ocenia pan Warzychę jako trenera?
Jacek GMOCH: - Zawsze bardzo ceniłem Krzyśka, bo był znakomitym piłkarzem i jest przemiłym człowiekiem. Gdy przejmował Ruch, drużyna była w bardzo trudnej sytuacji. On jednak podjął się tego zadania, bo kocha ten klub, tak jak kochał go Gerard Cieślik, czy Eugeniusz Faber. Od razu został rzucony na głęboką wodę. Nie udało się utrzymać w ekstraklasie i rozpoczął budowanie zespołu od nowa. W Ruchu doszło do rewolucji, musiał stworzyć drużynę z młodzieży oraz graczy z różnych zakątków świata. Nie mogę go ocenić negatywnie, bo nie przyszedł na gotowe. Wiem, że Ruch boryka się z różnymi problemami i należy na jego pracę patrzeć całościowo, a nie tylko przez pryzmat samych wyników.

W ostatnich tygodniach kontaktował się z panem i prosił o radę?
Jacek GMOCH: - Nie, po raz ostatni widzieliśmy się w maju w stacji Polsatu Sport.

 

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Misjonarz75Użytkownik anonimowy
~Misjonarz75 :
No photo~Misjonarz75Użytkownik anonimowy
Powodzenia.
28 wrz 17 17:59 | ocena:60%
Liczba głosów:10
60%
40%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Chorzowianin Użytkownik anonimowy
~Chorzowianin :
No photo~Chorzowianin Użytkownik anonimowy
Gmocha fajnie się słucha, Zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia.
28 wrz 17 16:33 | ocena:50%
Liczba głosów:8
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~BaranUżytkownik anonimowy
~Baran :
No photo~BaranUżytkownik anonimowy
Ruch to dno
28 wrz 17 11:41 | ocena:65%
Liczba głosów:31
35%
65%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii