Grozi im do 8 lat więzienia

Trwa postępowanie w sprawie zatrzymanych w czerwcu ub. roku byłych działaczy Ruchu Chorzów - Dariusza S. i Mirosława M. Jak informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach, obaj mają w śledztwie status podejrzanych.

Dariusz S.
 fot. Michal Chwieduk  /  źródło: 400mm

Dariusz S. większościowym udziałowcem Ruchu został w 2011 roku. W lutym 2012 r. został prezesem. Pod koniec czerwca ub. roku został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wraz z byłym wiceprezesem i dyrektorem klubu z Chorzowa, Mirosławem M. Chodziło o śledztwo dotyczące korupcji w Pierwszym Śląskim Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu.

 

Półroczny areszt
Zatrzymane osoby od kwietnia 2015 do marca 2016 roku miały udzielić byłemu Naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K., który w sierpniu powiesił się w celi Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce, korzyści majątkowych o łącznej wartości 72 tys. złotych. Przekazane korzyści miały związek z funkcjonowaniem Ruch Chorzów SA oraz Fundacji Ruchu Chorzów.

 

Tego samego dnia w siedzibie Ruchu Chorzów działania prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W ich trakcie zabezpieczono dokumentację dotyczącą działania byłego kierownictwa klubu w latach 2012-2016.

 

Mirosław M. został zwolniony po przesłuchaniu i za poręczeniem majątkowym w wysokości 30 tys. złotych. W stosunku do Dariusza S. katowicki sąd zastosował trzymiesięczny areszt, przedłużony o kolejne trzy miesiące we wrześniu. Przebywał w areszcie w Katowicach i Bytomiu. Przed świętami opuścił więzienie. Zastosowano wobec niego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 tys. złotych, dozór policji, ma też zakaz opuszczania kraju.

 

Śledztwo jest w toku
Jak informuje zapytana przez nas o stan zaawansowania śledztwa Prokuratura Regionalna w Katowicach, byli działacze Ruchu podejrzani są o przestępstwa z artykułu 229 § 1 Kodeksu Karnego. „Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

 

Jak mówi „Sportowi" rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski „postępowanie w dalszym ciągu pozostaje na biegu". - W toku postępowania wykonywane są kolejne czynności dowodowe i obecnie nie można określić przybliżonego terminu jego zakończenia. Śledztwo po raz ostatni zostało przedłużone do dnia 28 lutego 2018 roku. Zarówno Dariusz S. jak i Mirosław M. mają w tym śledztwie status podejrzanych, a przestępstwa im zarzucane zagrożone są karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 8 lat. Jednocześnie z uwagi na dobro prowadzonego postępowania, związane z etapem i stanem zaawansowania czynności dowodowych obecnie nie będą udzielane bardziej pogłębione informacje w tej sprawie – tłumaczy prokurator Łubniewski.

 

Komentarze (16)

Napisz komentarz
No photo
No photo~B1Użytkownik anonimowy
~B1 :
No photo~B1Użytkownik anonimowy
18 baniek podatników poszło z dymem a im grozi do 8 lat plus na poczet kary areszt śledczy i warunkowe to pan Darek jest za 3-4 lata wolny jak ptak i będzie mógł spokojnie realizować owoce swoich przestępstw które pewnie ma nieźle zdeponowane.
Tak się robi w Polsce miliony a nie praca, start-upy czy wykształcenie
19 sty 12:52 | ocena:89%
Liczba głosów:9
89%
11%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HANYS NCHUżytkownik anonimowy
~HANYS NCH :
No photo~HANYS NCHUżytkownik anonimowy
Zbyt dlugo trwa to cale oczyszczanie Ruchu, zdecydowanie.

Powinni to zrobic szybko i skutecznie, lapac wszystkich bez wyjatku i oczyscic klub a przy okazji ostrzec inne kluby.
19 sty 11:53 | ocena:78%
Liczba głosów:18
78%
22%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
~zgredek :
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
dlaczego pisze się o budowie drużyny, transferach, treningach w Tychach, Katowicach a nawet w Podbeskidziu a o Chorzowie to tylko o układach, oszustwach i długach. Nie ma tematów sportowych w tym klubie?
19 sty 10:41 | ocena:58%
Liczba głosów:24
58%
42%
| odpowiedzi: 6
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii