Ruch chce walkowera! Podróż (nie) za jeden uśmiech...

...dokładnie za setki i tysiące złotych, bo tyle kosztowała kibiców oraz piłkarzy „Niebieskich” wyprawa do Olsztyna. Tylko po to, by zobaczyć boisko nienadające się do gry. Ruch domaga się więc walkowera za mecz ze Stomilem!

Pilka nozna. Nice I liga. Stomil Olsztyn - Ruch Chorzow. 10.03.2018
 /  fot. Kacepr Kirklewski  /  źródło: 400mm

Wyjazd z Chorzowa na Warmię i Mazury był nie tylko męczący, ale też kosztowny. Kibice Ruchu, których do Olsztyna udało się ponad pół tysiąca, musieli płacić za podróż wraz z biletem 130 złotych. Jeszcze droższa okazała się „wycieczka” drużyny z Cichej, bo wyjazd z noclegiem kosztuje około 10 tysięcy złotych. A że w chorzowskim klubie się nie przelewa i każda złotówka jest oglądana z dwóch stron, nie może dziwić oburzenie i chęć walki o swoje. Zwłaszcza że klub miał sygnały o fatalnym stanie murawy i prosił PZPN o weryfikację boiska, zanim zespół wyruszy w blisko 500-kilometrową podróż. Tak się nie stało. „O złym stanie murawy wiedzieliśmy od kilku dni. Bezstronni obserwatorzy przekazywali nam informacje, z których jednoznacznie wynikało, że uniemożliwi rozegranie meczu w zaplanowanym terminie” - napisał klub z Cichej w specjalnym oświadczeniu.

 

Punkty zamiast pieniędzy?

Ruch początkowo chciał domagać się zwrotu kosztów podróży, ale postanowił pójść dalej i wczoraj przesłał pismo do PZPN, w którym domaga się przyznania walkowera za odwołany mecz ze Stomilem. We wniosku Ruch podkreślił, że wobec uzasadnionych przypuszczeń, iż spotkanie nie będzie mogło zostać rozegrane, dyrektor sportowy Grzegorz Kapica wystosował 7 marca pismo do Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, w którym zwrócił się o wcześniejsze niż dopiero bezpośrednio przed spotkaniem, sprawdzenie stanu murawy na stadionie w Olsztynie. Wyraził w nim obawę co do możliwości i sensu gry, biorąc pod uwagę stan murawy oraz prognozę pogody do dnia meczu. Zdaniem chorzowskiego klubu, wyłączną winę za zaistniałą sytuację ponosi Stomil, który nie tylko nie zadbał o właściwy stan murawy, ale też utrzymywał, że mecz może się odbyć w zaplanowanym terminie. Boisko nie nadawało się do gry, co orzekli sędzia oraz obserwator, nie w skutek nagłych i niespodziewanych zjawisk atmosferycznych, a w skutek złego przygotowania do sezonu, o czym wiadomo było powszechnie już kilka dni przed planowanymi zawodami.

 

Teoretycznie istnieją prawne przesłanki działające na korzyść Ruchu (przedstawiamy je niżej), dające nadzieję na walkower na niekorzyść Stomilu. Przypomnijmy, jesienią zespół Wigier Suwałki dwukrotnie jechał do Olsztyna i dwukrotnie spotkanie było odwoływane z powodu złego stanu boiska, ale PZPN nie orzekał walkowera, wyznaczając nowy termin.

 

Taki mamy klimat

Organizatorzy się bronią. - Sędziowie bali się o zdrowie zawodników i także to rozumiem. My jako OSiR wykonaliśmy wszystko co możliwe w tej szerokości geograficznej, 10 marca, przy tych warunkach pogodowych, gdzie na jeziorach jest kra, a wszyscy chodzą w kurtkach i czapkach. Będziemy analizować dogłębnie tę sytuację i zastanawiać się, co zrobić w przyszłości, ale na ten moment trudno mi dywagować w tej sprawie - wyjaśnił Zbigniew Szymula, rzecznik prasowy OSiR-u Olsztyn, cytowany przez portal stomil.olsztyn.pl.

 

Zdrowie piłkarzy było najważniejsze dla trenera Ruchu, Juana Ramona Rochy, który miał być zdecydowanym przeciwnikiem gry w tak fatalnych warunkach. - Uważam, że podjęto słuszną decyzję. Murawa nie była w odpowiednim stanie, by rozegrać ten mecz. Może z trybun boisko wyglądało dobrze, ale po wejściu na płytę było widać wodę. Wszyscy uznali, że po rozgrzewce murawa byłaby w katastrofalnym stanie. Chcieliśmy zagrać z tego względu, że przejechaliśmy wiele kilometrów. Najważniejsze jest przede wszystkim zdrowie zawodników i to, żeby obie drużyny miały odpowiednie warunki, by rozegrać dobry mecz - przyznał szkoleniowiec „Niebieskich”. Jak widać, sprawa nabiera rozpędu i będziemy do niej wracać...

 

 

 

Z regulaminu rozgrywek Nice 1. ligi i uchwały PZPN:
„Zawody należy zweryfikować jako przegrane 0:3 na niekorzyść: drużyny, która nie przygotowała boiska do gry stosownie do postanowień § 6 ust. 3 i 5 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN roku w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.”

 

„Spotkania mistrzowskie i pucharowe są rozgrywane wyłącznie na boiskach zweryfikowanych dla danej lub wyższej klasy, położonych w miejscu siedziby klubu, określonym w jego statucie. W przypadku nieprzewidzianej i niezależnej od gospodarza przeszkody uniemożliwiającej rozegranie spotkania na wyznaczonym boisku, ma on obowiązek przenieść zawody na inne boisko odpowiadające warunkom podanym w ust.3 niniejszego paragrafu.”

 

„Jeżeli spotkanie nie odbędzie się lub zostanie przerwane przez sędziego przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończone z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora zawodów, obu klubów, ich piłkarzy oraz kibiców. wówczas spotkanie to należy dokończyć (gdy zostało już rozpoczęte) lub rozegrać od początku (gdy nie zostało rozpoczęte) w najbliższym możliwym terminie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania spotkania są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej (awaria światła, zalanie boiska, opady śniegu, itp.) należy, gdy pozwalają na to warunki, spotkanie dokończyć (rozegrać) w dniu następnym przy świetle dziennym.”

 

Komentarze (14)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~zgredek:
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
13 mar 10:03 użytkownik ~zgredek napisał
i tak by przegrali, więc walkower zamiast zwrotu kosztów to dla nich dobre rozwiązanie.
A ja jednak myślą że Stomil (przy takim sponsorze jakiego mają) jest stać na wydanie 10 tys. żeby mieć szanse zdobycia chociaż jednego punktu przy remisie albo nawet i 3 pkt za ewentualne zwycięstwo. Nawet gdyby to przegrali to dla nich 10 tys. to nie są jakieś żadne wielkie pieniądze. A wy walczcie o swoje może się uda tylko na drugi raz nie napinajcie się na KSG że walczy z tą VARszawską mafią o swoje bo my też mamy ku temu swoje powody. pozdRo.
13 mar 11:40 | ocena:80%
Liczba głosów:10
80%
20%
| odpowiedzi: 3
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~Kibic :
No photo~Kibic Użytkownik anonimowy
13 mar 12:51 użytkownik ~Kibic napisał
Macie rację MOŻNA MOŻNA JEŚLI CHODZI O ŚLĄSKIE KLUBY TO MUSIMY BYĆ RAZEM BRAWO GDYBY CHODZIŁO O LEGIA TO PARĘ GODZIN I BYŁ BY WALKOWER
A ja nie wiem jak można być tak fałszywym, zakłamanym typem jak ty !!!
Przed chwilą umieściłeś komentarz szkalujący Górnika na tej stronie oraz 4 hejty na stronie twojego piastucha. Wczoraj podstawiłeś się za mnie i hejtowałeś GieKSę po to by skółcić mnie z ich kibicami. Teraz wielce próbujesz robić z siebie kulturalnego kibica. Kurczaczku nie bądź śmieszny. Nie tylko ja to czytam i możesz mi wierzyć że to jakie wyprawiasz tu numery zauważyła już nie jedna osoba.
13 mar 13:18 | ocena:50%
Liczba głosów:6
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~NiebieskiUżytkownik anonimowy
~Niebieski
No photo~NiebieskiUżytkownik anonimowy
do ~HAnyseKSG:
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
13 mar 11:40 użytkownik ~HAnyseKSG napisał
A ja jednak myślą że Stomil (przy takim sponsorze jakiego mają) jest stać na wydanie 10 tys. żeby mieć szanse zdobycia chociaż jednego punktu przy remisie albo nawet i 3 pkt za ewentualne zwycięstwo. Nawet gdyby to przegrali to dla nich 10 tys. to nie są
Miło czytać Twoje komentarze wolne od jadu. Nie można tak zawsze ? Ludzie, jesteśmy wszyscy ze śląska a żremy się jak debile. Nie jestem zwolennikiem walkowerów ale przejechać się prawie 500km w jedną stronę mimo, iż było wiadomo, że jest bagno na murawie to jest gruba przesada. Rudy nie znosi śląskich klubów. Pozdro dla prawdziwych kibiców.
13 mar 12:27 | ocena:50%
Liczba głosów:6
50%
50%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii