Miasto (jednak) chce budować przy Cichej

Radni zagłosowali w czwartek za przekazaniem pieniędzy na wyłonienie specjalistycznej firmy, która będzie nadzorowała powstanie nowego obiektu przy ulicy Cichej. Cała inwestycja ma kosztować ponad 110 mln złotych.

stadion Ruchu
 fot. GMT  /  źródło: Materiał prasowy

Batalia o stadion trwa już od lat. Początkowo modernizacja miała rozpocząć się we wrześniu 2014 roku, później padały kolejne terminy. Nie zostały dotrzymane. W poprzednim roku miasto zdecydowało się na udzielenie klubowi pożyczki w wysokości 18 mln złotych. - Nie stać nas na jednoczesne ratowanie klubu i budowę stadionu przy Cichej. Zostaliśmy postawieni przed wyborem: spełnić obietnicę wyborczą czy ratować finansowo Ruch – mówił wtedy prezydent Andrzej Kotala. Zdecydowano na ten drugi wariant.

 

Pieniądze dla firmy
Teraz miasto rozpoczyna kolejne podejście. Projekt areny jest gotowy, uwzględniono także w nim sugestie władz klubu i kibiców, że obiekt powinien mieć 16 tysięcy miejsc, a nie 12, jak początkowo zakładano. Inwestycja ma kosztować ponad 110 mln złotych. Wczoraj na sesji rady miasta Chorzów radni głosowali w sprawie propozycji prezydenta dotyczącej przekazania 300 tysięcy złotych do spółki miejskiej Centrum Przedsiębiorczości na wyłonienie inżyniera kontraktu, czyli specjalistycznej firmy, która będzie nadzorowała budowę nowej areny. Niektórzy z radnych skrytykowali uchwałę. - Jestem zwolennikiem budowy takiego obiektu, ale moje wątpliwości budzi to, że o głosowaniu dowiedzieliśmy się na dwa dni przed sesją, i to z mediów. Poza tym nie mam pewności, czy pieniądze na pewno zostaną przekazane na ten cel, bo - jak wiadomo - wcześniej kwota, która była przeznaczona na budowę stadionu, została przekazana w formie pożyczki Ruchowi. Dlatego zagłosuję przeciw – mówił radny Jacek Nowak.

 

Śląski to nie gigant?
Były prezydent, a obecnie radny Marek Kopel zaznaczał, że Ruch powinien korzystać ze Stadionu Śląskiego. - 300 tys. zł to pierwsza kwota, która zostanie przekazana inżynierowi kontraktu. W następnych latach pochłonie to kolejne pieniądze, w sumie więcej niż 2,5 mln złotych. Koszt inwestycji to nie około 110 mln złotych, ale 150 mln złotych, bo ktoś w wyliczeniach zapomniał o odsetkach. W przeszłości byłem zwolennikiem nowego stadionu, ale zmieniłem zdanie, gdy była już przesądzona dalsza modernizacja Stadionu Śląskiego. Biednego Chorzowa nie stać na dwa nowoczesne obiekty. Na tę inwestycję zostanie wzięty kredyt. Jeśli będzie spłacany przez 20 lat, miasto rocznie będzie musiało uregulować około 7,5 mln złotych. Lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby miasto rocznie przekazało 5 mln zł na klub, a 2,5 mln zł na wynajem Stadionu Śląskiego, który nie jest wcale gigantem, ale obiektem średniej wielkości – zaznaczał Kopel.

 

Najpóźniej za rok
Radni mieli także wątpliwości, czy Chorzów stać na nowy obiekt. - To nie jest inwestycja, które przekracza nasze wydatki. Poza tym miasto będzie miało nowe wpływy, z podatku płaconego przez Stadion Śląski oraz Wesołe Miasteczko. Te środki pomogą nam spłacić raty kredytu – odpowiadał [Marcin Michalik], wiceprezydent Chorzowa. Kotala był wczoraj nieobecny. Prezydent przebywał w Niemczech, gdzie między innymi odebrał nagrodę za wzorową współpracę Chorzowa z partnerskim miastem Iserlohn.


Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 5 wstrzymało się, a 4 było przeciw. Prace remontowe przy Cichej mają rozpocząć się najpóźniej we wrześniu przyszłego roku.

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~B1Użytkownik anonimowy
~B1 :
No photo~B1Użytkownik anonimowy
Cacuszko. Jeśli Ruch ( miasto) wybuduje stadion, to razem z Górnikiem odskoczą reszcie stawki. Będą sie liczyły tylko dwie ekipy na GŚ, Reszta zostanie dostarczycielami zawodników do tych klubów. Przykro patrzeć z perspektywy kibica GieKSy.
29 wrz 17 16:32 | ocena:50%
Liczba głosów:8
50%
50%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~CHOrZÓW CENTrUMUżytkownik anonimowy
~CHOrZÓW CENTrUM :
No photo~CHOrZÓW CENTrUMUżytkownik anonimowy
Stadionu jeszcze nie ma (i długo nie będzie) ale jest już dla niego nazwa : Błękitna Ostryga !
29 wrz 17 20:30 | ocena:70%
Liczba głosów:10
70%
30%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~wizjoner:
No photo~wizjonerUżytkownik anonimowy
29 wrz 17 17:20 użytkownik ~wizjoner napisał
ciezko bedzie im 'odskoczyc' z tyloma milionami dlugu, to raczej labedzi spiew, akurat te dwa kluby sa w miastach, ktore sobie nie radza. przykro mi to mowic, bo mozesz byc rozczarowany, ale przyslosc slaskiej pilki to Tychy i Gliwice. Zabrze rozkupia za
ktory sponsor zainwestuje w kurczak arenę z 3 tys widzów ?
29 wrz 17 17:58 | ocena:64%
Liczba głosów:11
64%
36%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii