Sportowo w porządku, tylko... kasa się nie zgadza. Raków chce udanie zakończyć rok

Czwarty zespół tabeli chce mocnym aktem zakończyć tegoroczne występy pierwszoligowe. Takim byłoby niewątpliwie zdobycie kompletu punktów starciu z innym beniaminkiem, Puszczą Niepołomice. Ostatnie zmagania częstochowian na boisku są jednak równie interesujące jak zmagania o kwotę 500 tys. zł na promocję Częstochowy poprzez piłkę nożną.

Miedz Legnica - Rakow Czestochowa
 fot. Paweł Andrachiewicz  /  źródło: PantherMedia

Te środki miały zasilić konto klubu w ramach realizacji umowy cywilno-prawnej zawartej przez klub z miastem Częstochowa. Umowa została jednak rozwiązana po wybrykach częstochowskich kibiców w Chorzowie. Na dodatek klub musi zapłacić umowną karę w wysokości 100 tys. zł.

 

Sprawa cofnięcie półmilionowego wsparcia dla Rakowa nabrała niespotykanego rozgłosu. W pomoc klubowi zaangażowali się samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizatora rozgrywek, a nawet prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, który napisał do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka stosowny list. Prezydent odpowiedział na korespondencję po czym osobiście pofatygował się do stolicy, by porozmawiać z prezesem Bońkiem. Nic jednak nie wskazuje, aby sytuacja Rakowa po tym spotkaniu uległa diametralnej zmianie. Podobnie jak po rozmowach samorządowców z rady miasta Częstochowy z udziałem przedstawiciela stowarzyszenia kibiców Wieczny Raków i delegata magistratu. One także nie doprowadziły do rozwiązania problemu, który rodzi dotkliwe następstwa dla całego klubu.

 

Z chłodnej analizy wynika jednak, że rozwiązana umowa magistratu z klubem nie może zostać wznowiona, co oznacza, że radni dopiero z przyszłorocznych środków budżetowych mogą wynagrodzić Rakowowi stratę 500 tys. zł, a właściwie 600 tys. zł. Cała procedura musi jednak potrwać, co może stać się poważnym problemem w przypadku ubiegania się przez Raków o dotacje na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. Ustawa o finansach publicznych mówi wyraźnie, że podmiot biorący udział w konkursie ofert, a następnie podpisywaniu umowy na dotację w roku 2018 nie może posiadać żadnych zobowiązań finansowych wobec miasta. Naruszałoby to dyscyplinę finansów publicznych i groziło poważnymi konsekwencjami dla magistratu.

 

Wróćmy jednak do futbolu. Raków w zimowej przerwie może czekać kilka zmian personalnych. Z Częstochową może się pożegnać doświadczony pomocnik Tomasz Wróbel, który przecież w tej rundzie spotkań zaliczył kilka niezłych występów. Ale teraz coraz częściej ląduje w rezerwach częstochowskiego klubu. Do zdrowia dochodzi za to obrońca Lukas Duriska, który przeszedł poważny zabieg kolana. Raków na pewno będzie na niego stawiał w rundzie wiosennej, bo zainwestował finansowo w leczenie Słowaka.

 

- Jestem szczerze wdzięczny klubowi za pomoc. Raków zapłacił za moją operacje przeprowadzoną przez doktora Krzysztofa Ficka. Widać, że bardzo im na mnie zależy. To bardzo ważne dla piłkarza – mówi nam zawodnik.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~AmerykaninUżytkownik anonimowy
~Amerykanin :
No photo~AmerykaninUżytkownik anonimowy
PiSrządzi potrzeba kasy na 500 + na wszystko inne zaczyna brakować niektórym nawet na leki i jedzenie , na cxzynsz cóż dopiero na sport i kulture !!! Żalosna ta polska spita za 500 + i bardzo smutna a miało być tak dobrze !!! Pociągi pełne wagonów jadące ze wschodu na zachód jeden za drugim nie załatwią sprawy Unia już ostro wzięła się za obronę Puszczy Białowieskiej teraz wielu z nas błaga o obronę nas biednych oszukanych ludzi. Polska też potrzebuje sportu, kultury, jedzenia na poziomie, lekarzy, leków i wiele innych rzeczy używanych w cywilizowanym świecie !!! Nie cxhcemy być Koreą Płn bis !!!
26 lis 17 09:57 | ocena:75%
Liczba głosów:4
25%
75%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~romUżytkownik anonimowy
~rom :
No photo~romUżytkownik anonimowy
myslenie rysia lwie serce
26 lis 17 12:23
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~AmerykaninUżytkownik anonimowy
~Amerykanin
No photo~AmerykaninUżytkownik anonimowy
do ~Amerykanin:
No photo~AmerykaninUżytkownik anonimowy
26 lis 17 09:57 użytkownik ~Amerykanin napisał
PiSrządzi potrzeba kasy na 500 + na wszystko inne zaczyna brakować niektórym nawet na leki i jedzenie , na cxzynsz cóż dopiero na sport i kulture !!! Żalosna ta polska spita za 500 + i bardzo smutna a miało być tak dobrze !!! Pociągi pełne wagonów jadące
te pociągi to jadą z belami drewna
26 lis 17 11:07 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii