Mecze Zagłębia z Ruchem zawsze są pełne emocji

W piątek o godz. 20.45 na Stadionie Ludowym w Sosnowcu mecz, na który kibice obu klubów czekali z niecierpliwością. Zagłębie zagra z Ruchem Chorzów. Przypominamy cztery mecze, każde ze swoją historią.

ZAGLEBIE SOSNOWIEC - kibice
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

TOP 4 ZAGŁĘBIE – RUCH

Cztery karne!
8.08.1971, Sosnowiec
Zagłębie Sosnowiec – Ruch Chorzów 4:3 (2:2)
1:0 – Zawadzki (15), 2:0 – Bazan (30, karny), 2:1 – Bula (33, karny), 2:2 – Bula (38, karny), 2:3 – Herman (52), 3:3 – Gałeczka (60), [4:3] – Bazan (75, karny)
Siedem bramek, cztery karne i to wszystkie wykorzystane. Taki był pierwszy mecz sezonu 1971/72 w Sosnowcu. Piłkarzom nie przeszkadzało wcale ponad 30 stopni ciepła a na trybunach było więcej niż 15 tysięcy widzów. Janusz Jeleń, dziennikarz „Sportu” chwalił sędziego Jerzego Hołuba: „Cztery karne i wszystkie wykorzystane. A więc rekord do kwadratu. Jeśli zatem bijemy brawo Buli i Bazanowi za skuteczność to p. Hołubowi należy się uznanie za niezłomność, konsekwencje i co dużo mówić – odwagę”. Na kwadrans przed końcem było 3:3, ale w 75 min karnego wykorzystał Bazan. „... ponownie dowiódł żelaznych nerwów i w taki sposób rozstrzygnęły się losy spotkania dostatecznie niezwykłego, żeby je wspominać nawet po latach” - przekonywał dziennikarz naszej gazety.

 

Maleńki strzela głową
4.05.1977, Chorzów
Ruch Chorzów – Zagłębie Sosnowiec 1:3 (1:1)
0:1 – Szaryński (5), 1:1 – Foreiter (16, karny), 1:2 – Maleńki (87), 1:3 – Mazur (89)
Zagłębie zdecydowanie przeważało w Chorzowie. Władysław Szaryński chwalony był za piękny strzał z powietrza, który dał gościom prowadzenie. Edward Maleńki zaskoczył bramkarza Ruchu Piotra Czaję strzałem... głową a miejscowych dobił Włodzimierz Mazur, który później z 17 bramkami został królem strzelców ligi. Po spotkaniu długo jeszcze mówiono i pisano o dziwnej decyzji sędziego, który podyktował karnego z kapelusza. Ireneusz Malcher z Ruchu był zdaniem arbitra faulowany w polu karnym. „Jedenastka” była przy stanie 0:1. Helmut Foreiter wykorzystał ją, ale sosnowiczanie nadal dominowali.

 

„Tango” im pomogło
31.03.1982, Chorzów
Ruch Chorzów – Zagłębie Sosnowiec 4:0 (1:0)
1:0 – Jakubczyk (17), 2:0 – Kajrys (48), 3:0 – Koterwa (56, samobójcza), 4:0 – Małnowicz (85)
„Niebiescy” wpakowali rywalom aż cztery bramki, chociaż wcześniej przez 197 minut nie potrafili strzelić gola. Dziennikarz „Sportu” w swojej relacji zaznaczył, że „Co bardziej przesądni twierdzili, iż wysokie zwycięstwo gospodarzy jest zasługą piłki. A grano piłką „Tango” przywiezioną przez trenera Antoniego Piechniczka, a przekazaną przez znaną firmę sprzętu sportowego Adidas. Taką piłką grać będzie uczestnicy Mundialu”. - Grało mi się nią wyśmienicie – przyznawał [Albin Wira], który został uznany za najlepszego gracza meczu. - W krytycznym momencie moi zawodnicy uwierzyli w siebie – przekonywał [Piotr Czaja], który prowadził wtedy „Niebieskich”.

 

Ostatnie starcie
10.08.2007, Chorzów
Ruch Chorzów – Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
1:0 – Sokołowski I (63)

Mecz miał zostać rozegrany bez publiczności, bo uprawomocniła się decyzja Wydziału Dyscypliny sprzed... kilku miesięcy. Ruch miał zostać ukarany rozegraniem jednego meczu przy prawie pustych trybunach za odpalenie rac w trakcie wiosennego spotkania z Polonią. Rozpoczęto jednak wcześniej sprzedaż biletów i piłkarska centrala przesunęła karę na mecz z Koroną. Siedem tysięcy widzów obserwowało dobre spotkanie. - Po oberwaniu chmury zastanawiałem się ilu fanów zjawi się na stadionie. Udowodnili, że nawet przy złej pogodzie są w stanie zapłacić więcej za bilet i być z nami – cieszył się Wojciech Grzyb. Jedynego gola strzelił Tomasz Sokołowski, który wykorzystał dobre podanie Słowaka Martina Fabusza. 37-letni „Sokół” był wtedy najstarszym zawodnikiem Ruchu. Zagłębie kończyło mecz w dziesiątkę, bo czerwoną kartkę otrzymał Rafał Berliński, który w doliczonym czasie gry wykłócał się z sędzią. To było ostatnie ligowe starcie pomiędzy obydwoma drużynami.

 

 

Komentarze (6)

Napisz komentarz
No photo
No photo~ZagłebieUżytkownik anonimowy
~Zagłebie :
No photo~ZagłebieUżytkownik anonimowy
Zagłebie kontra Pomiot Rusko Niemiecki Chotzów
3 lis 17 14:43 | ocena:57%
Liczba głosów:14
57%
43%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Z+ LUżytkownik anonimowy
~Z+ L :
No photo~Z+ LUżytkownik anonimowy
Szkoda że mordercy z Chorzowa nie zobaczą meczu
3 lis 17 14:35 | ocena:54%
Liczba głosów:13
46%
54%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~BaranUżytkownik anonimowy
~Baran :
No photo~BaranUżytkownik anonimowy
Rocha Gucio odstawcie Przybeckiego. Spots tym slabo z tym trenowaniem , slabo . Przegrany mecz ze strachu. Hrdliczka,Hrdliczka Co z toba?
3 lis 17 22:58 | ocena:100%
Liczba głosów:3
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii