Najmłodszy w historii Podbeskidzia

Kacper Kostorz
 /  fot. Krzysztof Dzierzawa  /  źródło: Pressfocus

Kacper Kostorz strzelił gola dla Podbeskidzia na niespełna trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności.

Osobliwą częścią pożegnalnego w tym sezonie występu Podbeskidzia - meczu przeciwko MKS-owi Kluczbork - był przypadek Kacpra Kostorza. To niespełna 18-letni wychowanek bielskiego klubu, który w pierwszej połowie zastąpił na boisku żegnającego się z profesjonalną piłką Marka Sokołowskiego. Ofensywnie usposobiony pomocnik strzelił gola, oczywiście swojego pierwszego na takim poziomie rozgrywkowym. Tym samym został najmłodszym zdobywcą bramki dla Podbeskidzia na szczeblu centralnym. W drugiej połowie zszedł z boiska, zastąpiony przez... innego z weteranów, Dariusza Kołodzieja. Piłkarze, z którym przybijał piątki przy linii bocznej, są od niego kolejno o 21 i 17 lat starsi...

Nieśmiały początek
1 czerwca 2005 roku gola, na 48 dni przed ukończeniem 18 lat, gola dla „górali” strzelił Mariusz Sacha. Działo się to w meczu przeciwko RKS-owi Radomsko w ówczesnej II lidze. Kostorz był młodszy o miesiąc, pełnoletność osiągnie 21 sierpnia, czyli 79 dni po strzeleniu bramki. - To na pewno mnie cieszy, ale przede wszystkim liczy się zwycięstwo zespołu. Myślę, że zagraliśmy naprawdę dobry mecz. Przez cały czas jego trwania staraliśmy się grać konsekwentnie i to nam się udawało. Wygrana to nagroda za naszą postawę – nieśmiało komentował swoje osiągnięcie Kacper Kostorz, który zaczynał grać w piłkę w juniorskich zespołach Podbeskidzia. Później terminował w Górniku Zabrze i krótko w Piaście Cieszyn. W zeszłym sezonie po raz pierwszy miał styczność z seniorską piłką, rozgrywając pięć spotkań w III lidze, w rezerwach Podbeskidzia. Zdobył jednego gola.

Dobry prognostyk
W I lidze zadebiutował w przegranym przez Podbeskidzie meczu z Górnikiem Zabrze. Wówczas jednak wchodził przy wyniku 0:4 i spędził na boisku zaledwie kilka minut. W niedzielę dostał od trenera ponad godzinę i zaprezentował się bardzo dobrze. Nie tylko strzelił gola, ale był bardzo aktywny, a w oczy rzuciła się przede wszystkim jego szybkość. - Myślę, że to zakończenie sezonu, to dla mnie osobiście dobry prognostyk na przyszłość, chociaż wiadomo, że wszyscy liczyli na inne miejsce całego zespołu. Cóż, cieszę się, że zagrałem i to daje mi dodatkową motywację. Będę chciał pokazać, że trener może na mnie liczyć i będę walczył o to, aby grać od pierwszych minut. Myślę, że w przyszłym sezonie zagramy o awans do ekstraklasy – tym razem śmiało zapowiedział młody piłkarz Podbeskidzia, który zaczyna przygodę z poważnym futbolem. - Małymi kroczkami do celu – zakończył.

Nic mu do głowy nie odbije
Zadowolony z występu swojego podopiecznego był Jan Kocian, opiekun drużyny spod Klimczoka, który obserwował go od dłuższego czasu. - Kacper trenował już z nami wcześniej, a w meczu zaprezentował się bardzo fajnie. Na pewno na początku było mu ciężko, ale z dnia na dzień było coraz lepiej. Wiadomo, że niełatwo jest przejść z treningu juniorskiego do seniorskiego. Ale pokazał, że jest piłkarzem, który chce biegać, który chce walczyć – chwalił słowacki szkoleniowiec bielskiego zespołu, który właśnie takich zawodników preferuje. Opiekun „górali” zdaje sobie jednak sprawę, że młodego gracza należy wprowadzać do poważnej piłki ostrożnie. - Pod koniec spotkania mogło mu zabraknąć sił, bo to był w zasadzie jego pierwszy taki mecz w życiu i jest to zupełnie zrozumiałe. Poza tym widzę po nim, że jest chłopakiem poukładanym. Nie widzę niebezpieczeństwa, że coś odbije mu do głowy, bo strzelił bramkę – z dużym przekonaniem podsumował trener Kocian.