Podbeskidzie na początek wiosny będzie drużyną nie do poznania?

Wszyscy trzej nowi zawodnicy Podbeskidzia mają spore szanse, aby zadebiutować w wyjściowym składzie „górali” już dziś.

Guga Palawandaszwili
 fot. Krzysztof Dzierżawa  /  źródło: Pressfocus

Chociaż pod Klimczokiem nie dokonano zbyt wielu zimowych transferów, to wyjściowy skład na mecz ze Stomilem może różnić się znacznie od tego, który wystąpił w ostatnim meczu rundy jesiennej na Stadionie Miejskim. W przedostatniej zeszłorocznej kolejce „górale” pokonali 1:0 zespół Chrobrego Głogów, a jedyną bramkę zdobył Dymityr Ilijew. Bułgar, z którego formą było jesienią różnie, jest jednak jednym z tych piłkarzy, którzy o wyjściowe ustawienie powinni być spokojni. Co z pozostałymi zawodnikami? Czynniki potencjalnych roszad są zupełnie różne.

 

Ciężko wygryźć skrzydłowych

Trudno, ze stuprocentową pewnością, wskazać bez pudła obsadę bramki. Nieznacznym faworytem wydaje się Rafał Leszczyński, który kończył jesień w podstawowym składzie. Ale Wojciech Fabisiak stale depcze mu po piętach. Warto też przypomnieć, że to właśnie ten golkiper rozegrał w poprzedniej rundzie więcej spotkań (12 przy 7 występach „Leszcza”). W zimowych sparingach obaj grali w zasadzie po równo, czasami ustępując miejsc Kamilowi Lechowi. Jak na razie najmłodszy z bielskich bramkarzy szanse na grę ma iluzoryczne.

 

Nieco większe mają zapewne dwaj piłkarze, którzy wrócili do pełnej sprawności po rekonwalescencji, czyli Lubosz Kolar i Damian Chmiel. Przypomnijmy, że drugi z wymienionych nie pojechał z zespołem na obóz do Turcji. Dodatkowo obu graczom ciężko będzie „wygryźć” ze składu skrzydłowych, Miłosza Kozaka i Łukasza Sierpinę. Obaj w grach kontrolnych spisywali się dobrze. Strzelali bramki, notowali asysty, a jesienią byli pierwszymi wyborami trenera Adama Noconia.

 

Duży znak zapytania

Inaczej ma się rzecz, jeżeli chodzi o nowe twarze w bielskim zespole. Wszyscy grali sporo w zimowych sparingach, a dodatkowo „sprzyjają” im pewne okoliczności. Bartosz Jaroch, czyli rywal Filipa Modelskiego na pozycji prawego obrońcy, dość długo zimą leczył kontuzję i dopiero w Turcji odzyskał pełną sprawność. Nieco krócej, ale jednak, z powodu urazu pauzował Mariusz Malec. Jego rywalem stał się z kolei Mavroudis Bougaidis. Grecki obrońca dobrze zaaklimatyzował się w zespole i sprawia wrażenie piłkarza, który bielskiej, niezbyt pewnie grającej jesienią defensywie, jest potrzebny. Największy znak zapytania należy postawić przy Gudze Palawandiszwilim. Przed Gruzinem trudne zadanie. Bo Łukasz Hanzel i Adrian Rakowski, jeżeli tylko byli zdrowi i nie pauzowali za kartki, stanowili nienaruszalną parę defensywnych pomocników. Z tego jednak, co wiemy nowy nabytek Podbeskidzia ma nieco większe inklinacje do gry ofensywnej, co jest jego dużym atutem.

 

TAK SKOŃCZYLI JESIEŃ*

Leszczyński - Jaroch, Wiktorski, Malec, Oleksy - Rakowski, Hanzel - Kozak, Ilijew, Sierpina - Szabala.

* - ostatni mecz u siebie przeciwko Chrobremu (18. kolejka)

 

TAK MOGĄ ROZPOCZĄĆ WIOSNĘ

FABISIAK - MODELSKI, Wiktorski, BOUGAIDIS, Oleksy - Hanzel, PALAWANDISZWILI - KOLAR, Ilijew, CHMIEL - TOMCZYK.

 

Szanse procentowe „NOWYCH” wg „Sportu”

Fabisiak - 40

Modelski - 85

Bougaidis - 75

Palawandiszwili - 50

Kolar - 20

Chmiel - 15

Tomczyk - 65

 

Z tej samej kategorii