Armaty u „reprezentacyjnych” Górali wyregulowane

Sabala
 /  fot. Krzysztof Dzierżawa  /  źródło: Pressfocus

Paweł Tomczyk strzelił dla naszej młodzieżówki gole w dwóch meczach eliminacji Euro 2019. Valerijs Szabala trafił z kolei dwa razy w meczu eliminacji MŚ 2018.

Choć w ostatnim okresie - przez ponad tydzień - Adam Nocoń nie miał do dyspozycji przebywających na zgrupowaniach reprezentacji Pawła Tomczyka i Valerijsa Szabali (na zdjęciu z prawej), to szkoleniowiec Podbeskidzia o dyspozycję swoich środkowych napastników może być w zupełności spokojny. Obaj udział w meczach międzypaństwowych mogą bowiem zaliczyć do bardzo udanych. Reprezentacja Łotwy, po siedmiu eliminacyjnych porażkach z rzędu, wreszcie się przełamała i w dwóch ostatnich meczach zgromadziła 4 punkty. Tyle samo, ile nasza młodzieżówka w starciach z Finlandią i Litwą. Napastnicy Podbeskidzia mieli w tym znaczny udział.

Połowa goli jego
Szabala zagrał przeciwko Wyspom Owczym i Andorze. Rywale nie byli z najwyższej półki, ale piłkarz Podbeskidzia wyszedł w obu meczach w podstawowym zestawieniu. W drugim spotkaniu strzelił dwa gole, a jego zespół wygrał 4:0. Warto zaznaczyć, że to pierwsze zwycięstwo pozostających w głębokim kryzysie Łotyszy od... 13 miesięcy. Mimo iż zostało odniesione nad słabym przeciwnikiem, to trener [Aleksandrs Starkovs] był zadowolony z postawy swojego zespołu. - Zagraliśmy dobrze i zasłużenie wygraliśmy. Dobrze, że udało nam się strzelić aż tyle goli - chwalił swoich piłkarzy selekcjoner. Połowę bramek zdobył napastnik Podbeskidzia, czyli pochwały należały się przede wszystkim jemu. Przypomnijmy, że do tej pory łotewski gracz „górali” w I lidze nie trafia zbyt regularnie. Bo przede wszystkim jest zmiennikiem Pawła Tomczyka. Z ośmiu występów, odkąd trafił do Podbeskidzia, aż siedem zaliczył wchodząc z ławki. Zresztą właśnie w takich spotkaniach strzelił oba swoje gole w tym sezonie. Z Olimpią Grudziądz i Puszczą Niepołomice.

Jedyny z I ligi
Dwa razy częściej do siatek rywali trafiał w meczach o ligowe punkty Paweł Tomczyk, który był jednym z wyróżniających się piłkarzy drużyny Czesława Michniewicza podczas meczów eliminacji Euro 2019. W pierwszym spotkaniu wszedł na boisko przy stanie 1:1, w 58 minucie. Chwilę później rywal trafił do siatki, ale napastnik Podbeskidzia zdołał wyrównać, zdobywając swojego pierwszego gola w młodzieżowej reprezentacji. - Na pewno będziemy gratulować Pawłowi, kiedy wróci do nas ze zgrupowania reprezentacji. Oglądałem mecz z Finlandią i uważam, że nasz zawodnik dał bardzo dobrą zmianę. Szkoda trochę, że nie trafił raz jeszcze, bo byłoby zwycięstwo. Okazję ku temu miał bardzo dobrą. Ale i tak trzeba to docenić, bo bramki w reprezentacji to świetna sprawa - powiedział Adrian Pajączkowski, drugi trener Podbeskidzia. Kilka dni później Tomczyk wszedł na boisko w 60 minucie starcia z Litwinami, przy stanie 0:0, a niespełna 2 minuty później biało-czerwoni - za sprawą „Pawki” - objęli prowadzenie, by ostatecznie wygrać 2:0. Łączny bilans „górala” wypożyczonego z Lecha Poznań to 2 występy, 62 minuty na boisku i 2 gole. To musi robić wrażenie, bo w zespole Czesława Michniewicza Tomczyk jest jedynym piłkarzem z I ligi.