Jakub Kowalski: Śląsk to już zawsze będzie mój kącik

- Swoją grą chcę udowodnić, że jestem wartościowym zawodnikiem, a nie jakimś starym gościem. Mam dopiero 30 lat i wierzę, że przede mną jeszcze dobre chwile - mówi prawy obrońca Ruchu Chorzów.

Ruch Chorzow - Drutex Bytovia Bytow
 źródło: Pressfocus

MACIEJ GRYGIERCZYK: W sezonie 2010/11 występował pan w Olsztynie, gdzie w sobotę zagra Ruch. Jakie wspomnienia?

JAKUB KOWALSKI: - Bardzo dobre! Rozegrałem tam jeden z lepszych sezonów. To był taki przełomowy czas, bo trafiłem stamtąd do Arki Gdynia, a później potoczyło się to tak, że moja przygoda z piłką wskoczyła na jeszcze wyższy poziom i znalazłem się w ekstraklasie. Przez ten rok w Olsztynie zanotowałem bardzo dużo asyst, chyba ponad 20, ale teraz już dokładnej liczby sobie nie przypomnę. Jako drugoligowiec graliśmy w Pucharze Polski z… Ruchem i przegraliśmy dopiero po karnych. Ciśnienia na awans wtedy dużego nie było. Nie brakło nam wiele, ale to nie był główny cel. Nie ma co ukrywać, że perspektywy w Olsztynie są takie, że mogłoby tam być nawet coś więcej niż pierwsza liga. Brakuje tego, czego i w Chorzowie - stadionu. Kibice dopisują i z tego trzeba się cieszyć, ale podejrzewam, że gdyby wybudowano dla Stomilu nowy obiekt, to poszedłby za tym jakiś wyższy cel. To dobre miejsce, bo atmosfera w tej drużynie zawsze była dobra; może dlatego, że gra w niej wiele osób, które utożsamiają się z Olsztynem, są z tych rejonów, a przyjezdnych witają bardzo normalnie i przez to tworzą niezły kolektyw. Mimo upływu tylu lat, do teraz mam znajomych, utrzymujemy kontakt z Jasiem Bucholcem. Wiem, że w klubie było źle, ale teraz znowu wypłaty są na czysto, a to najważniejsze dla piłkarzy. To ich zawód i za to powinni otrzymywać wynagrodzenie, a nie czekać po 3-4 miesiące.

 

Kibice w Chorzowie powitali pana bardzo ciepło, na prezentacji zespołu długo skandowali pana nazwisko.

JAKUB KOWALSKI: - Nie wiedziałem, jak kibice mnie odbiorą, choć trzeba pamiętać, że ja nigdy nie chciałem odchodzić z Ruchu. W 2015 roku była możliwość, bym przedłużył kontrakt o kolejne dwa lata. Nie opuściłem Chorzowa i nie szedłem do Podbeskidzia dla pieniędzy. Nikt nie mógł mi mieć tego za złe, bo po prostu nie chciał mnie trener Fornalik. Teraz historia zatoczyła koło i znów tu jestem. Na prezentacji był lekki szok, ale też czułem się bardzo szczęśliwy, że kibice dali mi takie wsparcie. Dyrektorzy, prezesi, postawili na mnie bez żadnych testów. Trenerzy Rocha i Warzycha też nie widzieli mnie w akcji, a ostatnie pół roku grałem w rezerwach Tychów w czwartej lidze, więc była to dla nich niewiadoma. Bardzo szybko wskoczyłem jednak do składu i swoją grą chcę udowodnić, że jestem wartościowym zawodnikiem, a nie jakimś starym gościem. Mam dopiero 30 lat i wierzę, że przede mną jeszcze dobre chwile. Oby w Ruchu.

 

Był pan zaskoczony, że po niespełna tygodniowym pobycie w zespole od razu wskoczył pan do wyjściowej jedenastki?

JAKUB KOWALSKI: - Wiadomo, co miało na to główny wpływ: bardzo przykra wiadomość z szatni (zmarł jeden z dwumiesięcznych bliźniaków Santiago Villafane - dop. red.). Niestety, Santiago musiał wrócić do Argentyny. Szkoleniowiec musiał na kogoś na prawej obronie postawić. Do wyboru miał albo młodzieżowca (Gracjana Komarnickiego - dop. red.), albo mnie. Trenerzy Rocha i Warzycha rozmawiali ze mną, pytali, czy grałem na prawej obronie. Odpowiadałem, że spędziłem na niej ostatnie pół roku i cały okres przygotowawczy. Nie ukrywam, że bardzo mi się spodobała. Stale poprawiam jakieś detale, bo możliwe, że to już będzie moja nominalna pozycja. Często bocznego pomocnika przesuwa się do obrony. To żadna nowość. Trenerzy wiedzieli, że mogą na mnie liczyć w tej trudnej sytuacji. Niestety, życie pisze różne scenariusze.

 

Panu zrozumieć teraz dramat Santiago Villafane jest o tyle łatwiej, że pana synowie Filip i Oliwier, chorzy na mukowiscydozę, mają bardzo trudne dzieciństwo.

JAKUB KOWALSKI: - Tak, ale chłopaki mają teraz po 5 lat, zaraz będą mieli po 6 i nie chcę cały czas powtarzać, że mam chore dzieci. Są chore od 6 lat i tego już nic nie zmieni. Mukowiscydoza to nieuleczalna choroba, ale żyjemy normalnie. Jest to już dla nas na porządku dziennym, nie wstydzimy się o tym mówić. Nie jest tak, że siedzi to we mnie i moja forma jest notorycznie słabsza z powodu choroby dzieciaków. Pogodziłem się już z tym i to za mną. Chłopaki funkcjonują, rosną, rozwijają się, jest z nimi dobrze. Wiadomo, że toczymy codzienną walkę, ale nie zamartwiamy się.

 

Środowisko piłkarskie o panu nie zapomina. To chyba miłe?

JAKUB KOWALSKI: - Nie ukrywam, że gdy zbliża się okres rozliczeniowy, to poruszam swoje znajomości, które przez lata gry w piłkę zyskałem. Nie oczekuję wielkich pieniędzy, ale kiedyś postanowiliśmy z żoną, że będziemy zbierali dla Filipa i Oliwiera 1 procent podatku. Koszty radzenia sobie z mukowiscydozą, leków, nie są małe i tego się nie wstydzimy. Mam dobre relacje z redakcją Canal+ Sport. Pomagają nam zawsze Tomek Smokowski czy Daria Kabała-Malarz. Podpytuję też kolegów, których mam w szatniach drużyn ekstraklasowych. Jeśli ktoś nie ma pomysłu, komu przekazać ten 1 procent - choć wiadomo, że to coraz rzadsza sytuacja - to rozsyłam ulotki i proszę o wsparcie dla chłopaków. Lepiej, by te pieniądze trafiły do nas niż po prostu do skarbu państwa.

 

Kontrakt z GKS-em Tychy rozwiązał pan w samej końcówce lutego. Nie było obawy, że zostanie pan na lodzie?

JAKUB KOWALSKI: - Temat Ruchu przewijał się już w grudniu i styczniu. Szkoda, że wtedy nie wypaliło. Nie wiem, z jakich względów… Z jednej strony, dobrze, że w ogóle tu się znalazłem, ale można żałować, że tak późno. Gdyby to stało się kilka tygodni wcześniej, lepiej zgrałbym się z drużyną, trener lepiej by mnie poznał. Nie ukrywam, że po rozstaniu z Tychami miałem kilka ofert; tyle że nie z pierwszej, a drugiej ligi. Byłem już dogadany z jednym klubem na kontrakt do czerwca. Oglądałem drużynę w jednym ze sparingów, rozmawiałem z trenerem i prezesami, miałem podpisywać umowę. I… w przerwie tego sparingu zadzwonił dyrektor Kapica, mówiąc, że w Chorzowie jednak chcieliby, bym przyjechał. Cóż, prezesom drugoligowca musiałem niestety podziękować i przekazać, że rezygnuję. Wsiadłem w auto, a drugiego dnia byłem już na Cichej.

 

Ruchowi się nie odmawia?

JAKUB KOWALSKI: - Darzę ten klub wielkim sentymentem; nie tylko ja, ale też żona i dzieciaki. Może tego nie pamiętają, ale też było im tu dobrze. Śląsk to będzie nasz kącik. Tu na pewno osiądziemy na stałe. Rozmawiając zresztą z działaczami, mówiłem, że nie chciałbym przychodzić do Ruchu tylko na pół roku, a znacznie, znacznie dłużej.

 

Nie obawiał się pan problemów spółki, o których mówi się niemal na okrągło?

JAKUB KOWALSKI: - Ale to słyszy się przede wszystkim na zewnątrz. Jeśli ktoś nie jest w środku, to tak naprawdę nie wie, jak jest. Czasem dziennikarze coś napiszą, czasem swoje dodadzą ludzie, którzy może wręcz zazdroszczą czegoś Ruchowi… Gdy nie odczujesz na własnej skórze, to nie wiesz, jaka jest prawda. Myślę, że nie jest wcale tak źle. Zresztą, grałem w Ruchu kilka lat temu i nieraz też nie było kolorowo, ale zawsze dawaliśmy radę.

 

Z Bytovią zagraliście lepiej niż można się było spodziewać?

JAKUB KOWALSKI: - Zagraliśmy dobry mecz, ale przecież może być lepiej! Słyszałem opinie, że był to jeden z lepszych występów Ruchu w pierwszej lidze. Fajnie, że mogłem w tym uczestniczyć, że wygraliśmy, ale cele są zupełnie inne. Jednym meczem się nie utrzymamy. Musimy złapać serię zwycięstw i wtedy będziemy mogli się cieszyć. Teraz jedziemy na ciężki teren. Byłem na meczu Stomilu z Podbeskidziem i widziałem, że zaliczył bardzo dobry występ. Przegrał niezasłużenie. My mamy jednak w drużynie jakość, czas działa na naszą korzyść, zgrywamy się. Twierdzę, że jesteśmy w stanie grać lepiej niż z Bytovią.

 

W pierwszej wiosennej kolejce waszym bohaterem był Miłosz Przybecki, z którym grał pan wspólnie na prawej stronie boiska.

JAKUB KOWALSKI: - Gdy ma się taką szybkość, można tylko puścić sobie piłkę obok przeciwnika. Nie trzeba nawet być wirtuozem technicznym, wygrywa się samą motoryką. Miłosz okazał się za szybki nawet dla… trenera Bytovii, który na konferencji powiedział, że przy pierwszej bramce był pięciometrowy spalony, a okazało się, że nie było go w ogóle. Cieszę się, że nasza współpraca jak na pierwszy raz nieźle się układała. Wcześniej odbyliśmy ze sobą tak naprawdę tylko jeden trening, graliśmy w 5-minutowej „gierce”. Bytovia nie tworzyła sobie sytuacji po akcjach skrzydłami. Cieszę się z tego. Miłosz ma zadania ofensywne, ja - bardziej defensywne, ale gdy będę podłączał się do ataku, to też z korzyścią dla niego.

 

Czyli jest pan optymistą?

JAKUB KOWALSKI: - Jestem, bo widzę, jak to wygląda na treningach. Nie chcę porównywać drużyn, klubów, bo nie o to chodzi, ale widzę, że w Ruchu jest teraz naprawdę fajna ekipa. Młoda, ale dobra piłkarsko. Walka czeka nas w każdym meczu, presja będzie coraz większa i mam nadzieję, że sobie z tym poradzimy. O umiejętności piłkarskie jestem spokojny.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~RUżytkownik anonimowy
~R :
No photo~RUżytkownik anonimowy
smroDzio!
13 mar 12:31 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii