Wielki ruch w szatni GKS-u Tychy

Wczoraj tyszanie spotkali się na pierwszym treningu w 2018 roku. Zabrakło na nim Edgara Bernhardta, ale to właśnie 31-letni reprezentant Kirgistanu został pierwszym zimowym wzmocnieniem GKS-u.

Pilka nozna. Nice I liga. GKS Tychy. Trening. 18.01.2018
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Konrad Jałocha i Edgar Bernhardt pojawili się wczoraj w Tychach. Potwierdziły się więc ubiegłotygodniowe doniesienia „Sportu” o zawodnikach, którzy tej zimy wzmocnią GKS. Żaden z nich nie wybiegł jednak z zespołem na pierwszy w 2018 roku trening. Jałocha, 26-letni bramkarz Legii Warszawa, dołączył do nowych kolegów dopiero po kilkunastu minutach. Bernhardt w tym czasie dopinał w klubie ostanie formalności związane z jego przenosinami do I-ligowca.

 

Edgar wkrótce opowie
31-letni środkowy pomocnik podpisał kontrakt do końca sezonu, z opcją przedłużenia go o kolejny rok. Reprezentant Kirgistanu w Polsce znany jest przede wszystkim z występów w Cracovii. Bronił też barw Widzewa Łódź i – ostatniej jesieni – Stali Mielec, w której zagrał jednak ledwie dwa I-ligowe mecze, nie mogąc znaleźć wspólnego języka z trenerem Zbigniewem Smółką. Bernhardt opowie o tym w jednym z najbliższych numerów „Sportu”.

 

Umowy nie parafował jeszcze Jałocha. Golkiper, który jesienią był głębokim rezerwowym w Legii Warszawa, broniąc jedynie epizodycznie w III-ligowej drugiej drużynie mistrzów Polski, ma zostać wypożyczony do Tychów z Łazienkowskiej na pół roku. Wszystkie podpisy wciąż nie zostały jeszcze złożone, ale transfer ten nie jest w żadnym stopniu zagrożony.

 

Trzecią nową twarzą, która dołączy do GKS-u, będzie – być może stanie się to nawet dziś – Keon Daniel, czyli kolejny, po Bernhardtcie, 31-letni środkowy pomocnik. Pierwotnie mówiło się, że zawodnik rodem z Trynidadu i Tobago będzie musiał przylecieć do Tychów na testy. Trener Ryszard Tarasiewicz, który współpracował z Danielem w Miedzi Legnica, jest jednak pewien jego możliwości, nawet abstrahując od faktu, że jego nowy-stary podopieczny przez ostatnie pół roku był bez klubu i przebywał w ojczyźnie. Jeśli tylko przejdzie pomyślnie badania medyczne, podpisze umowę.

 

Liderzy kurują się
W porównaniu do składu z rundy jesiennej, w Tychach nie ma już Dawida Błanika, sprzedanego do Pogoni Szczecin, a także dwóch zawodników, którym z końcem grudnia wygasły kontrakty – Marcina Radzewicza i Seweryna Gancarczyka. Na wczorajszym treningu zabrakło też Wojciecha Szumilasa. 22-letni środkowy pomocnik został wypożyczony na pół roku do II-ligowej Legionovii. W zajęciach nie uczestniczyli również Piotr Ćwielong i Łukasz Grzeszczyk, czyli liderzy zespołu. Obaj zmagają się z urazami. „Pepe” ma problem z Achillesem, zaś „Grzeszczu” wciąż nie jest w pełni sił wskutek kłopotów z palcem u nogi, które dały już o sobie znać jesienią. Jeden i drugi niebawem mają jednak wskoczyć na pełne obroty.

 

Kadra GKS-u jeszcze się zmieni. Z wypożyczenia do II-ligowej Garbarni Kraków wrócił Damian Nieśmiałowski. Prócz Jałochy, Bernhardta i Daniela, działacze zamierzają pozyskać jeszcze dwóch nowych zawodników z ekstraklasowym CV.

 

Dobroliński z wolną ręką
Będą też odejścia. Wolną rękę na poszukiwanie nowego klubu otrzymał Rafał Dobroliński. 29-letni bramkarz, który do Tychów trafił przed sezonem po rocznym pobycie w Cracovii, musi w kadrze zwolnić miejsce dla Jałochy. „Dobro” jesienią zanotował 17 występów. Jeśli znajdzie pracodawcę, jego kontrakt z GKS-em będzie mógł zostać rozwiązany za porozumieniem stron. Rezerwowym bramkarzem pozostanie więc Słowak Marek Igaz.

 

Kilku tyszan może z kolei trafić na wypożyczenia do zespołów z niższych klas rozgrywkowych. Klubowi zależy, by stało się tak z Jakubem Piątkiem i Davidem Rogalskim. Piątek, 19-letni pomocnik, jeszcze nie zadebiutował w I lidze. Podobnie zresztą jak Rogalski. 21-letni napastnik, który w Tychach znalazł się latem, wcześniej grając w Anglii, zaliczył jesienią tylko 45-minutowy występ w pucharowym meczu z Cracovią. Obaj regularnie pomagali natomiast IV-ligowym rezerwom GKS-u, ale teraz mają pójść wyżej.

 

Sparing za tydzień
GKS zaczął wczoraj zimę krótkim, godzinnym treningiem na wysłużonej sztucznej murawie bocznego boiska przy ul. Edukacji. Wcześniej drużyna odbyła badania w szpitalu. Dziś zawodnicy przejdą testy określające parametry wytrzymałościowe. Pierwszy sparing tyszanie mają rozegrać dokładnie za tydzień – z Puszczą Niepołomice w Czechowicach. Od 3 do 10 lutego przebywać będą na obozie w Grodzisku Wielkopolskim. GKS to jedyny I-ligowiec z woj. śląskiego, który tej zimy nie uda się na zagraniczne zgrupowanie.

 

 

Tyska giełda transferowa

Przyszli: Edgar Bernhardt (Stal Mielec), Damian Nieśmiałowski (Garbarnia Kraków – powrót z wypożyczenia)

Przyjdą: Keon Daniel (bez klubu, ostatnio Miedź Legnica), Konrad Jałocha (Legia Warszawa - wypożyczenie)

Odeszli: Dawid Błanik (Pogoń Szczecin), Seweryn Gancarczyk (Rozwój Katowice), Marcin Radzewicz (BS Polonia Bytom), Wojciech Szumilas (Legionovia – wypożyczenie)

Odejdą: David Rogalski, Jakub Piątek (klub chce ich wypożyczyć), Rafał Dobroliński (wolna ręka na poszukiwanie nowego pracodawcy)

 

LICZBA
63
Tyle meczów o ligowe punkty w Polsce (20 w ekstraklasie) rozegrał Edgar Bernhardt. Strzelił 8 goli.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~mateusUżytkownik anonimowy
~mateus :
No photo~mateusUżytkownik anonimowy
Wielka-szkoda-ze-Bednarskiego-nie-mozna-sprzedac.
19 sty 10:03 | ocena:100%
Liczba głosów:7
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~FANUżytkownik anonimowy
~FAN
No photo~FANUżytkownik anonimowy
do ~mateus:
No photo~mateusUżytkownik anonimowy
19 sty 10:03 użytkownik ~mateus napisał
Wielka-szkoda-ze-Bednarskiego-nie-mozna-sprzedac.
Dobre....potwierdzam...hahaha
19 sty 10:53 | ocena:100%
Liczba głosów:2
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii