GKS Tychy rozpoczyna wiosnę o zwycięstwa

Choć murawa tyskiego stadionu była w bardzo kiepskim stanie, trenerowi Ryszardowi Tarasiewiczowi bardzo zależało na rozegraniu tego meczu. Opłacało się, bo tyszanie pokonali wyżej sklasyfikowanego przeciwnika.

GKS Tychy - Chrobry Glogow
 fot. Łukasz Sobala  /  źródło: Pressfocus

Zimą tyski klub „zalał” miasto plakatami i bannerami z chwytliwymi hasłami oraz wizerunkami zawodników, przepraszając kibiców za nieudaną rundę jesienną. Kampania marketingowa to jedno, a postawa na boisku – drugie, dlatego fani nie mieli wątpliwości, że na prawdziwe przeprosiny przyjdzie czas wiosną. Zaczęło się dobrze, bo GKS bez większej „nerwówki” wygrał inaugurujące półrocze spotkanie z wyżej notowanym w tabeli Chrobrym. Zadecydowały o tym stałe fragmenty gry, po których padły wszystkie gole.

 

Wystarczyło sześć minut
Ryszardowi Tarasiewiczowi bardzo zależało, by za wszelką cenę rozegrać ten mecz. Szkoleniowiec tyszan przekonywał, że zespół po trzech zwycięskich sparingach jest w gazie i dobrze byłoby rozpocząć rundę na własnym stadionie. PZPN miał wątpliwości i dopiero w środę, po wizycie delegata Krzysztofa Smulskiego, dopuścił boisko do gry. Jego stan był – delikatnie rzecz ujmując – kiepski. – Trzeba było koncentrować się raczej na tym, by piłka nie odskoczyła przy przyjęciu piłki, niż na przeglądzie pola – nie ukrywał kapitan GKS-u Łukasz Grzeszczyk, ale to nie stanęło jemu i kolegom na przeszkodzie.

 

Co prawda przez premierowe dwa kwadranse wiele się nie działo, ale to gospodarze od pierwszego gwizdka byli groźniejsi i mieli inicjatywę. A owoce przyszły. Losy meczu rozstrzygnęły się w odstępie… sześciu minut. Najpierw Kamil Zapolnik wywalczył rzut karny (faulował Przemysław Stolc), a wykorzystał go Łukasz Grzeszczyk. Potem Daniel Tanżyna odnalazł się w zamieszaniu po rzucie rożnym i jak rasowy snajper posłał piłkę pod poprzeczkę głogowskiej bramki. Dodajmy, że z kornera centrował Grzeszczyk. Zdobyta bramka, do tego asysta „drugiego stopnia”… Szybko potwierdziło się, jak dużą wartość dla GKS-u ma jego kapitan, który przez wiele miesięcy zmagał się z problemami zdrowotnymi. To nie przypadek, że gdy w październiku wrócił na krótko do zespołu, tyszanie zanotowali najdłuższą w całym 2017 roku serię meczów bez porażki. Z nim są po prostu mocniejsi.

 

Wstrząs w przerwie
Do przerwy było więc 2:0. To jednak tyleż zasługa efektywnej gry miejscowych, co niemocy Chrobrego. Jak na 6. zespół pierwszoligowej tabeli, prezentowali się wyjątkowo blado, praktycznie nie zagrażając GKS-owi. Trener Grzegorz Niciński nie czekał długo. Już w przerwie dokonał podwójnej zmiany, a na początku II połowy doczekał się też kontaktowego gola. Lider głogowskiej drużyny, Mateusz Machaj, dośrodkował z rzutu wolnego. Piłkę dość przypadkowo nastrzelił sobie na rękę Michał Fidziukiewicz (i jak tu nie mówić, że napastnik pod własną bramką przynosi pecha?), a sędzia po raz drugi tego wieczoru wskazał na 11. metr. Z „wapna” nie pomylił się – a jakże – Machaj. Potem do wyrównania doprowadzić mógł Przemysław Trytko, ale spudłował po ładnej „solówce” i dograniu Stolca. Na więcej Chrobrego stać już nie było. Tyszanie nadal najgroźniejsi byli po stałych fragmentach. Jeden z nich zamienili nawet na gola – do siatki głową trafił Marcin Biernat – ale arbiter liniowy zasygnalizował spalonego. O pięknej grze mowy być nie mogło, ale tyszanie „przepchnęli” to zwycięstwo i odskoczyli nieco od strefy barażowo-spadkowej.

 

GKS Tychy – Chrobry Głogów 2:1 (2:0)

1:0 – Grzeszczyk, 30 min (karny)

2:0 – Tanżyna, 36 min

2:1 – M. Machaj, 50 min (karny)

 

GKS: Jałocha – Grzybek, Biernat, Tanżyna, Abramowicz – Bogusławski, Daniel – Zapolnik, Grzeszczyk, Nieśmiałowski (86. Wróblewski) – Fidziukiewicz (59. Vojtusz). Trener Ryszard TARASIEWICZ.

CHROBRY: Janicki – Ilków-Gołąb, Michalec, Stolc, Danielak – Mandrysz, Gąsior (46. Szczepaniak) – Nowicki, M. Machaj, Napołow (46. Trytko) – Kowalczyk (64. Kaczmarek). Trener Grzegorz NICIŃSKI.

Sędziował Artur Aluszyk (Szczecin). Widzów 2363.

Żółte kartki: Daniel, Biernat, Bogusławski, Jałocha – Ilków-Gołąb

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Tylko Tyski GKS !!!Użytkownik anonimowy
~Tylko Tyski GKS !!! :
No photo~Tylko Tyski GKS !!!Użytkownik anonimowy
Nareszcie gra lepsza niż wynik !!! Jedyny celny strzał Chrobrego z karnego ... wątpliwego (nabita ręka w polu karnym ). Ciężko stwierdzić czy był spalony przy nieuznanej bramce (z sektora O nie było widać ) poczekamy na skrót. Jest nadzieja na dobrą wiosnę !!!
3 mar 20:00 | ocena:75%
Liczba głosów:4
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~AlojsUżytkownik anonimowy
~Alojs :
No photo~AlojsUżytkownik anonimowy
bardzo dobry mecz, db wystep Nieśmiałowskiego będzie z niego pociecha
4 mar 10:14
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Kris 1978Użytkownik anonimowy
~Kris 1978 :
No photo~Kris 1978Użytkownik anonimowy
Byłem.Mecz fajny ale czy warto grać przy minus 8 stopni.Wiem ,że mamy fajny stadion ale 1 liga może zagrać tą kolejke póżniej.Strasznie my zmarzli.
4 mar 01:51 | ocena:50%
Liczba głosów:2
50%
50%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii