Pięć rzeczy, z których kibice GKS-u Tychy zapamiętają Jurija Szatałowa

W Tychach na ławce trenerskiej zasiadł Ryszard Tarasiewicz. Jurij Szatałow rozstał się z klubem za porozumieniem stron. Warto przypomnieć najważniejsze rzeczy z jego pracy z GKS-em.

1. Renesans Świerczoka

Fot. Lukasz Sobala / źródło: Pressfocus


W I rundzie po powrocie do rodzinnych Tychów, Jakub Świerczok nie tyle że zawodził – on po prostu irytował. Sytuacja zmieniła się, gdy GKS przejął Jurij Szatałow. Miał sposób na krnąbrnego snajpera już w Górniku Łęczna, a tym razem też dotarł do niego. Popisowy w jego wykonaniu był maj, kiedy to trafił do siatki 9-krotnie. Szatałow chwalił Świerczoka za to, że wydoroślał, a GKS zarobił na jego transferze do Lubina kilkaset tysięcy złotych.

 

2. Grzeszczyk jak Lewandowski

Fot. Lukasz Sobala / źródło: Pressfocus


Tuż po przyjściu do Tychów, Jurij Szatałow ogłosił w szatni wybory na kapitana zespołu. Wcześniej był nim Mateusz Bukowiec, po głosowaniu opaska trafiła do Łukasza Grzeszczyka i był to ruch, który można porównać do tego, co stało się w reprezentacji Polski. Gdy stery w niej objął Adam Nawałka, kapitanem został Robert Lewandowski, czyli najlepszy zawodnik. Grzeszczyk też był w GKS-ie najlepszy, a jako kapitan prezentował jeszcze wyższą formę. Bez jego goli i asyst utrzymanie nie byłoby możliwe. Kto wie, może gdyby tej jesieni przez 11 kolejek „Grzeszczu” nie był wyłączony wskutek kontuzji, drużyna zgromadziłaby znacznie więcej niż 14 punktów i Szatałow nie straciłby pracy?

 

3. Utrzymanie w I lidze

Fot. Lukasz Sobala / źródło: Pressfocus


Nie było to wcale takie oczywiste. Gdy Szatałow podpisywał kontrakt z GKS-em po ponad rocznych rządach Kamila Kieresia, drużyna zajmowała miejsce w strefie spadkowej, mając po 15 kolejkach na koncie 14 punktów. Zimę również spędziła pod „kreską”, ale w rundzie rewanżowej bez większych przygód zdołała uniknąć spadku. Ligowy byt zapewniła sobie de facto na dwie kolejki przed końcem sezonu po wygranej z Wisłą Puławy.

 

4. Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Fot. Lukasz Laskowski / źródło: Pressfocus


Dysproporcja w tym, jak pod wodzą Szatałowa zespół spisywał się w ligowych starciach na własnym stadionie, a w roli gościa, jest niesamowita. Z jednej strony możemy pisać o tyskiej twierdzy (9 wygranych, 2 remisy, tylko 3 przegrane), z drugiej – wielkim wyjazdowym kompleksie, który znany był już w obozie GKS-u dawno, a Rosjanin nie zdołał go wypędzić (2 zwycięstwa, 2 remisy, 13 porażek). Działacze nie ukrywali, że jednym z powodów zwolnienia Szatałowa była właśnie słaba postawa w meczach poza Tychami.

 

5. Niespełnione oczekiwania

Fot. Lukasz Sobala / źródło: Pressfocus


W tym sezonie GKS miał walczyć o wyższe cele, dlatego latem do klubu dołączyło wielu zawodników z uznanymi w I lidze nazwiskami. Nie były to jednak transfery Jurija Szatałowa, a przede wszystkim dyrektora sportowego Wojciecha Szali. Szkoleniowiec z tej mieszanki nie zdołał przez 12 kolejek wydobyć tego, czego oczekiwali włodarze. Czy uda się to jego następcy?

 

Komentarze (10)

Napisz komentarz
No photo
No photo~KorwinUżytkownik anonimowy
~Korwin :
No photo~KorwinUżytkownik anonimowy
Po co zatrudniali nowego człowieka? Wystarczyło zamienić funkcje Szali i Szatalowa. Może lepiej by nie było ale zabawa byłaby przednia. Bednarski np. za masażyste a maser za prezesa. Jeszcze kilka innych zmian i z pewnością byłby progres. Przepraszam jeśli urazilem masażyste, bo on w swoim fachu jest na pewno zawodowcem.
11 paź 17 15:02 | ocena:100%
Liczba głosów:2
0%
100%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~(nie)rowna murawaUżytkownik anonimowy
~(nie)rowna murawa
No photo~(nie)rowna murawaUżytkownik anonimowy
do ~mateusz:
No photo~mateuszUżytkownik anonimowy
11 paź 17 14:18 użytkownik ~mateusz napisał
To-prawda-ale-moze-kidys-uda-sie-oddzielic-polityke-od-sportu.Bo-jak-za-prezesm-stoi-jego-WIELKI_BRAT_PREZYDENT_TYCHOW.To-zawwsze-bedzie-tak-jak-jest.
Możecie tyskie dzbany podać sobie reke z gorolami z sosnowca. Macie z nimi wiele wspolnego :)
11 paź 17 14:58 | ocena:50%
Liczba głosów:4
50%
50%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~do budyUżytkownik anonimowy
~do budy
No photo~do budyUżytkownik anonimowy
do ~zgredek:
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
11 paź 17 10:23 użytkownik ~zgredek napisał
a u mnie w robocie kierownika nie chcą zmienić
Jak cieć kierownika zwolnić może chcieć?
11 paź 17 10:42 | ocena:100%
Liczba głosów:2
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii