Już zaczynają przepraszać

Choć murawa tyskiego stadionu była w bardzo kiepskim stanie, trenerowi Ryszardowi Tarasiewiczowi bardzo zależało na rozegraniu meczu z Chrobrym. Opłacało się, bo tyszanie pokonali wyżej sklasyfikowanego przeciwnika.

Pilka nozna. Nice I liga. GKS Tychy - Chrobry Glogow. 03.03.2018
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

Zimą tyski klub „zalał” miasto plakatami i bannerami z chwytliwymi hasłami oraz wizerunkami zawodników, przepraszając kibiców za nieudaną rundę jesienną. Kampania marketingowa to jedno, a postawa na boisku – drugie, dlatego fani nie mieli wątpliwości, że na prawdziwe przeprosiny przyjdzie czas wiosną. Zaczęło się dobrze, bo GKS bez większej „nerwówki” wygrał inaugurujące półrocze spotkanie z wyżej notowanym w tabeli Chrobrym. Zadecydowały o tym stałe fragmenty gry, po których padły wszystkie gole.

 

Wystarczyło sześć minut

Szkoleniowcowi GKS bardzo zależało, by za wszelką cenę rozegrać ten mecz. Trener tyszan przekonywał, że zespół po trzech zwycięskich sparingach jest w gazie i dobrze byłoby rozpocząć rundę na własnym stadionie. PZPN miał wątpliwości i dopiero w środę, po wizycie delegata Krzysztofa Smulskiego, dopuścił boisko do gry. Jego stan był – delikatnie rzecz ujmując – kiepski. – Trzeba było koncentrować się raczej na tym, by piłka nie odskoczyła przy przyjęciu piłki, niż na przeglądzie pola – nie ukrywał kapitan GKS-u [Łukasz Grzeszczyk].
Co prawda przez pierwsze dwa kwadranse wiele się nie działo, ale to gospodarze od pierwszego gwizdka byli groźniejsi i mieli inicjatywę. Jak się okazało, losy meczu rozstrzygnęły się w odstępie… sześciu minut. Najpierw Kamil Zapolnik wywalczył rzut karny (faulował Przemysław Stolc), a wykorzystał go Łukasz Grzeszczyk. Potem Daniel Tanżyna odnalazł się w zamieszaniu po rzucie rożnym i jak rasowy snajper posłał piłkę pod poprzeczkę głogowskiej bramki. Dodajmy, że z kornera centrował Grzeszczyk.
Szybko potwierdziło się, jak dużą wartość dla GKS-u ma jego kapitan, który przez wiele miesięcy zmagał się z problemami zdrowotnymi. To nie przypadek, że gdy w październiku wrócił na krótko do zespołu, tyszanie zanotowali najdłuższą w całym 2017 roku serię meczów bez porażki. Z nim są po prostu mocniejsi.

 

Wstrząs w przerwie

Do przerwy było więc 2:0. To jednak tyleż zasługa efektywnej gry miejscowych, co niemocy Chrobrego. Jak na 6. zespół pierwszoligowej tabeli, prezentowali się wyjątkowo mizernie, praktycznie nie zagrażając GKS-owi. Trener Grzegorz Niciński nie czekał długo. Już w przerwie dokonał podwójnej zmiany, a na początku II połowy doczekał się też kontaktowego gola. Lider głogowskiej drużyny, Mateusz Machaj, dośrodkował z rzutu wolnego. Piłkę dość przypadkowo nastrzelił sobie na rękę Michał Fidziukiewicz (i jak tu nie mówić, że napastnik pod własną bramką przynosi pecha?), a sędzia po raz drugi tego wieczoru wskazał na 11. metr. Z „wapna” nie pomylił się – a jakże – Machaj. Potem do wyrównania doprowadzić mógł Przemysław Trytko, ale spudłował po ładnej „solówce” i dograniu Stolca. Na więcej Chrobrego nie było już stać. Tyszanie nadal najgroźniejsi byli po stałych fragmentach. Jeden z nich zamienili nawet na gola – do siatki głową trafił Marcin Biernat – ale arbiter liniowy zasygnalizował spalonego. O pięknej grze mowy być nie mogło, ale tyszanie „przepchnęli” to zwycięstwo i odskoczyli nieco od strefy barażowo-spadkowej.

 

Z tej samej kategorii