Na wszelki wypadek mają następcę Błanika

GKS Tychy liczy się z odejściem Dawida Błanika do Pogoni Szczecin, dlatego skrócił wypożyczenie Damiana Nieśmiałowskiego do Garbarni Kraków. – Był wyróżniającym się zawodnikiem w II lidze – mówi nam jej trener Mirosław Hajdo.

Garbarnia Krakow - Legionovia Legionowo
 /  fot. Krzysztof Porębski  /  źródło: Pressfocus

Coraz bardziej przesądzona wydaje się kwestia przyszłości Dawida Błanika i jego odejścia do wyżej notowanego klubu. 20-letni prawy pomocnik, który jesienią należał do pierwszoplanowych postaci GKS-u, strzelając 4 gole i zaliczając 3 asysty, znalazł się na celowniku przedstawicieli Lotto Ekstraklasy. Zabiega o niego Pogoń Szczecin.

 

Bezkonkurencyjny
– Bierzemy to pod uwagę. Dawid ma zapisaną w swoim kontrakcie kwotę odstępnego, dlatego jesteśmy przygotowani na jego odejście. Jeśli ktoś z Tychów idzie wyżej, to możemy się tylko cieszyć. Ekstraklasa to ekstraklasa. Miejmy nadzieję, że dobrze się w niej pokaże – mówi Krzysztof Bizacki, doradca zarządu GKS-u ds. sportowych.

 

Tyszanie na ewentualnej sprzedaży Błanika oczywiście zarobią, ale jednocześnie stracą podstawowego prawego pomocnika, który jesienią był zarazem motorem napędowym zespołu i - przede wszystkim - czołowym młodzieżowcem. Zawodników o takim statusie w GKS-ie nie ma dziś zbyt wielu, dlatego Błanik pozostawał w zasadzie bezkonkurencyjny, zdecydowanie wygrywając rywalizację o miejsce w składzie z Pawłem Kaczmarczykiem, wypożyczonym z Jagiellonii Białystok.

 

Zrobili z niego obrońcę
Kto w razie czego uzupełniłby grono tyskich młodzieżowców? W klubie zapadła już decyzja, że zostanie skrócone wypożyczenie Damiana Nieśmiałowskiego z Garbarni Kraków. 20-latek spędził tam ostatnie półtora roku, awansując do II ligi.

 

- Oglądaliśmy go na wideo, w końcówce roku był u nas na badaniach. Doszliśmy do wniosku, że „Nieśmiał” okrzepł fizycznie. Mam nadzieję, że jego powrót okaże się dla nas wzmocnieniem – przyznaje Bizacki.

 

Nieśmiałowski, rodowity tyszanin, minionej jesieni rozegrał w barwach Garbarni 16 spotkań w II lidze. 14 z nich zaczynał w wyjściowym składzie.

 

- Przyszedł do nas jako boczny, lewy pomocnik, ale doszliśmy do wniosku, by sprawdzić go na boku obrony. Ma inklinacje, by włączać się do akcji ofensywnych, a lepiej to robił jako boczny obrońca. To, że ma status młodzieżowca, o niczym nie świadczy. Grał nie ze względu na to. Pierwsza jedenastka po prostu mu się należała. Na swojej pozycji, lewej obronie, był wyróżniającym się jesienią zawodnikiem w drugiej lidze. Absolutnie! Bardzo w tym półroczu wystrzelił – podkreśla Mirosław Hajdo, trener Garbarni.

 

Wiatr cię porwie!
Nieśmiałowski w pierwszej drużynie Tychów rozegrał dotąd 14 spotkań, debiutując w I lidze jako 17-latek. Krzysztof Bizacki zaznacza, że o jego nominalnej pozycji– czy będzie to bok obrony, czy pomocy – dopiero zadecyduje trener Ryszard Tarasiewicz. Jesienią w Tychach pewne miejsce na lewej stronie defensywy miał Dawid Abramowicz, wykupiony latem z GKS-u Katowice. Nie ma za sobą wybitnej rundy, ale dysponuje jednym niezaprzeczalnym atutem, który może przydać się w każdej chwili: potężnym wrzutem piłki z autu. Bardziej prawdopodobne więc, że 20-latek mógłby stanowić alternatywę w II linii.

 

- Oby dostał w Tychach szansę. Dojrzał już na tyle, że jeśli się mu zaufa, to z biegiem czasu nabierze pewności i będzie dla GKS-u wartościowym zawodnikiem. Fajnie grał w destrukcji, jest bardzo dobry motorycznie, a z tego, co słyszałem, na badaniach w grudniu wypadł bardzo dobrze. Rozwinął się. Gdy do nas przychodził, był tak drobny, że śmiałem się: „Nieśmiał, wiatr cię porwie!”. Poprzez treningi siłowe rozwinął się. Bierze na nogę ponad stówę, czego na pierwszy rzut oka nikt by nie przypuszczał – opowiada trener Hajdo.

 

GKS żyje z Garbarnią w dobrej komitywie, dlatego wiele wskazuje na to, że do krakowskiego II-ligowca zimą trafi na wypożyczenie któryś z tyskich młodzieżowców, znajdujących się dziś czy to w szerokiej kadrze pierwszego zespołu, czy IV-ligowych rezerwach.

 

 

LICZBY
17
TYLE LAT miał Damian Nieśmiałowski, gdy debiutował w barwach GKS-u Tychy w I lidze (sezon 2014/15)

41
TYLE WYSTĘPÓW zaliczył w Garbarni Kraków od września 2016 (w III i II lidze)

 

Z tej samej kategorii