Kibicowskie „lustro” dla pana piłkarza

Można się z treściami publikowanymi na „Gieksa.pl” nie zgadzać, można się na nie obrażać albo wściekać. Trudno jednak przejść obok nich obojętnie albo udawać, że jej nie ma.

GieKSa.pl
 źródło: Materiał prasowy

Prezes Wojciech Cygan lubił mawiać: „Nie zaglądam na tę stronę”, ale... w którymś momencie udzielił redakcji bodaj najdłuższego w jej kilkuletniej historii wywiadu. Krzysztof Wołkowicz bojkotował jej twórców, choć... w pewnym momencie sam zapomniał, dlaczego. A Alan Czerwiński tak wziął sobie do serca krytykę, jakiej w swych pierwszych tygodniach gry w GKS-ie poddany został przez autorów, że... na finiszu swej przygody z Bukową dwukrotnie z rzędu zgarnął nagrodę dla „Piłkarza roku” w „Złotych Bukach”. Można się z treściami publikowanymi na stronie „Gieksa.pl” nie zgadzać, można się - zwłaszcza z punktu widzenia piłkarzy, czasem sztabu szkoleniowego - na nie obrażać albo wściekać. Trudno jednak przejść obok nich obojętnie albo udawać, że jej nie ma. Wśród fanów katowickiego klubu dorobiła się własnej marki, a i na liście nieoficjalnych stron klubowych plasuje się w ścisłej czołówce w kraju. Tym bardziej, że - w przeciwieństwie do innych redagowanych przez kibiców serwisów - nie korzysta niemal w ogóle z treści dostarczanych przez oficjalne służby prasowe GKS-u czy też media „tradycyjne”. W rekordowych miesiącach znaleźć można jednak na tym portalu ponad 200 newsów dotyczących klubu z Bukowej. Zwłaszcza teraz, gdy w klubie przybywa sekcji. Swojego „opiekuna” mają już siatkarze i hokeiści, lada moment takowego będą mieć też... szachiści.

 

Zagadkowe 20 złotych
A to wszystko - de facto - wyłącznie dla własnej satysfakcji twórców. No i może małej „nagrody” w postaci akredytacji na wszystkie mecze ligowe i pucharowe katowiczan; te przy Bukowej, ale też i te rozgrywane w Świnoujściu (parę lat wstecz), Gdyni, Suwałkach czy Olsztynie. Nie ma „zmiłuj”... - W pewnym momencie moja seria obecności na kolejnych spotkania GieKSy w oficjalnych rozgrywkach sięgnęła 153 gier - mówi jeden z twórców i autorów „Gieksa.pl”, Michał „Shellu” Murzyn. Drugi - Piotr „Kosa” Koszecki - dorzuca inny imponujący bilans. - Od 11 lat nie opuściłem żadnego meczu wyjazdowego GKS-u, nie licząc tych, na których obowiązywał zakaz wstępu dla naszych fanów - zdradza. Wyjaśnijmy: jako szef kibicowskiego stowarzyszenia SK1964, na owe wyjazdy jeździ właśnie ze zorganizowaną grupą. Czasami jednak - właśnie na stadiony, na których kibiców brakuje ze względów „administracyjnych” (czasowy zakaz wyjazdowy lub zamknięty sektor gości) - zabiera się na mecz z ekipą redakcyjną. To dzięki owej sprawozdawczej pasji udało mu się zresztą zachować ciągłość owej jedenastoletniej serii. - Dzień po weselu zwyczajnie... zaspałem na wyjazd ekipy kibicowskiej do Legnicy. Telefon na „halo taxi” zjeżył mi włos na głowie: 820 złotych za wyprawę na Dolny Śląsk. Na szczęście chłopaki ze strony internetowej zawrócili po mnie spod bramek na A4 w Sośnicy i zdążyliśmy na ostatnią chwilę na stadion. A ja do dziś próbuję sensownie rozgryźć zagadkę, skąd się wzięło owe 20 złotych „końcówki” w tej podanej przez taksówkarza cenie - śmieje się Koszecki.

 

Wyprawy z „cateringiem”
No właśnie - pieniądze. Autorzy strony nie mają z tytułu jej redagowania żadnych tantiem. Wyprawy na drugi koniec Polski - ale i te do Częstochowy, Opola, Bielska-Białej czy Niepołomic - to zaś przecież konkretne koszta. - Podliczyliśmy niedawno mijający rok. Wraz z serwerami, wydatki zamknęły się kwotą 4 tys. złotych - mówi „Kosa”. Część opłat pokrywają wywodzący się ze środowiska kibiców sponsorzy serwisu: jeden udostępni samochód na daleki wyjazd, drugi zafunduje paliwo do niego. - W pewnym momencie mieliśmy nawet zapewniony „catering” na drogę - śmieje się „Shellu”.
Niezależnie wszakże od tego „łańcucha ludzi dobrej woli”, co roku - od chwili usamodzielnienia się serwisu (do jego historii wrócimy) - twórcy apelują do fanów GieKSy korzystających z niego o dobrowolne wpłaty. - Są wpłaty po 100, ale i po 15 złotych. Na razie za 2017 rok wciąż jeszcze zbieramy, a do finału trochę brakuje - przyznaje Koszecki. W zamian autorzy przez całe 12 miesięcy oferują niemało: wspomniane newsy w pokaźnej liczbie, relacje live na stronie, galerie z meczów, wideo z bramkami (głównie ze spotkań wyjazdowych), zapis konferencji prasowej (bez cięć, które zdarzały się w oficjalnym klubowym serwisie), rozmowy „spod szatni”, wreszcie odautorskie oceny występu poszczególnych zawodników, a także pomeczowe komentarze i felietony. Właśnie te ostatnie budzą najwięcej emocji wśród zawodników (choć oficjalnie ich... nie czytają). Doskonale obrazują też drogę, jaką w swej kibicowskiej fascynacji GKS-em przeszedł „Shellu”.

 

„Pozoranci”, „oszuści”, „przebierańcy”
- Zaczynałem pisanie o klubie i drużynie kilkanaście lat temu, wówczas dla kibicowskiego wydawnictwa „Bukowa” - wspomina Michał Murzyn. Gazetka - wydawana m.in. przy wsparciu drukarni „Tolek” - w pewnym momencie zaczęła pełnić rolę oficjalnego klubowego programu meczowego. Miewała nawet 64 strony (!), a w szczytowym okresie rozchodziła się na trybunach w 1000-1200 egzemplarzach! Michał - wówczas student psychologii - specjalizował się w rozmowach z piłkarzami. - Czasami udawało się ich zrobić po meczu nawet 14! Po prostu... wchodziłem do szatni i po kolei rozmawiałem z zawodnikami o ich wrażeniach - wspomina. Obecnie - w dobie tzw. stref mieszanych i generalnego postrzegania mediów jako dość uciążliwego elementu rzeczywistości - rzecz właściwie nie do pomyślenia. Sam „Shellu” zresztą też zmienił podejście do tematu. - Słowo „piłkarz” miało wówczas w sobie trochę tajemniczości, a rozmowa z nim młodemu chłopakowi sprawiała frajdę - tłumaczy. Dziś, podobnie jak wielu innych kibiców GieKSy zdegustowany bezskutecznym dobijaniem się katowiczan do ekstraklasy, już nie chce słuchać tłumaczeń graczy. - Skoro my potrafimy się w pełni zaangażować w to, co robimy z samej tylko pasji, tego samego mam prawo jako kibic wymagać od uprawiających swój zawód na boisku piłkarzy - tak tłumaczy bezkompromisowość swych ocen, zawartych w komentarzach i felietonach. „Pozoranci”, „oszuści”, „przebierańcy” - to najłagodniejsze z epitetów. To, co nijak nie mogłoby przejść w oficjalnym klubowym serwisie, i co „wygładzane” jest nieco w „tradycyjnych” mediach, na „Gieksa.pl” funkcjonuje w radykalnej formie!

 

Klubowe „Studio S-13”
I... być może spełnia swą rolę: z jednej strony - „odgromnika” kibicowskiej frustracji (- A jest ona ogromna - podkreśla „Shellu”), z drugiej - swoistego lustra, w którym ostatecznie przegląda się „pan piłkarz”. Lustra, które najwidoczniej często mówi prawdę, skoro zawodnicy bynajmniej od rozmów z serwisem się nie uchylają. Rolę tegoż „wywiadowcy” pełni Błażej Gruszczyński. To jego głos najczęściej słyszą słuchacze radia „Gieksa.pl” - bo i takie uruchamiane bywało na wiele spotkań ligowych katowiczan. Ostatnio częściej ustępuje ono co prawda miejsca tzw. lajfom tekstowym (albo tekstowo-zdjęciowym), ale w pewnym okresie miało swoich zagorzałych zwolenników (być może nieco starszej daty, pamiętających jeszcze „Studio S-13” w programie pierwszym polskiego radia). Błażej do ekipy tworzącej dziś stronę trafił przez Twittera - po prostu jako pierwszy wpadł na pomysł założenia profilu odpowiadającego nazwie domeny, czym wywołał zainteresowanie „Kosy”, a potem - zaproszenie do zespołu redagującego. Do dziś zresztą jest za owo konto na TT odpowiedzialny, często tą drogą próbując wchodzić w polemikę czy „wywoływać do tablicy” oficjalnych pracowników klubu.

 

Pomysł z... piwnego ogródka
A propos; warto dodać, że wiele lat temu właśnie domena „Gieksa.pl” była oficjalnym serwisem klubowym, a Michał Murzyn - pracownikiem klubu, odpowiedzialnym i za stronę, i za wspomniane wydawnictwo „Bukowa” (później przekształcone w „Gieksa.pl Plus”). Za czasów właścicielskich firmy „Centrozap” w GKS-ie nastąpiło jednak rozstanie. Z dość zaskakującego powodu. - Latem 2011 na zgrupowanie drużyny na Węgrzech pojechało - za własne pieniądze - trzech ludzi, żeby zrelacjonować go na profilu „Bukowa”, specjalnie uruchomionym na Facebooku - wspomina „Shellu”, jeden z uczestników wyjazdu. Relacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo klub - wyjąwszy kilkadziesiąt godzin, spędzonych na obozie przez ówczesnego rzecznika, Andrzeja Zowadę - nie miał w Budapeszcie żadnego wysłannika „medialnego”. Kibicowska inicjatywa mocno władze rozdrażniła; wkrótce oficjalny klubowy serwis „przeniósł się” pod obecny adres (gkskatowice.eu), kibicom wypowiedziano umowę dotyczącą przygotowywania dla klubu materiałów wideo. Przez kolejne pół roku „działali” więc na wspomnianym koncie na FB. - I przez te pół roku namawiałem „Shella” na uruchomienie naszej własnej strony. W końcu „kupił” pomysł, a ostateczny kształt „Gieksa.pl” narodził się... w jednym z pubów niedaleko Teatru Wyspiańskiego - uśmiecha się Piotr Koszecki. Pierwszym meczem zrelacjonowanym przez ekipę już pod nowym szyldem było inaugurujące ligową wiosnę spotkanie GKS-u z Ruchem Radzionków (1:2). Zaraz potem był wyjazdowy „chrzest bojowy” do Świnoujścia. Udało się w 100 procentach i... trwa do dziś!
Dariusz Leśnikowski

 

 

 

Who's who?
* Michał „Shellu” Murzyn (rocznik 1983) - psycholog, na co dzień pracujący w szpitalu. Kibic GKS-u od 1996 roku. - Pierwszy mecz? GKS - Wisła Kraków 2:0, po bramkach Furtoka i Borawskiego - mówi. Z wiedzy o meczach i bramkach katowiczan - tych, które widział - nikt nie jest w stanie go „zagiąć”. Redaktor naczelny serwisu „Gieksa.pl”. Prywatnie - pasjonat wydeptywania górskich szlaków. W 2017 zdobył „Koronę Gór Polskich” - 28 najwyższych szczytów w 28 pasmach górskich w kraju. Tej części jego życia poświęcony jest blog „chwila-ulotna”.

* Błażej Gruszczyński (rocznik 1983) - operator projektora cyfrowego w Cinema City Silesia. Fan GieKSy od... małego. - Pierwszy świadomy mecz? GKS - ŁKS 7:2 - mówi. Sprawdzamy datę: maj 1989, a więc miał... sześć lat. - Ojciec był fanem piłki w ogóle. Zabierał mnie na mecze Górnika, Ruchu i GKS-u oczywiście. No i przy Bukowej zostałem - opowiada. Kiedy ligę „zgarnął” Canal+... - ...jako jedyny w okolicy dekoder miał Grzegorz Słaby, kolega ze szkoły. Więc przesiadywaliśmy u niego, oglądając wyjazdowe mecze GieKSy - dopowiada. Słaby to dziś II trener siatkarskiej drużyny z Bukowej.

* Piotr Koszecki (rocznik 1988) - prezes stowarzyszenia SK1964, zrzeszającego kibiców GKS-u. - Prowadzę działalność gospodarczą, głównie w zakresie edukacji, czyli korepetycji - przedstawia swą aktywność zawodową. Współpomysłodawca i współtwórca serwisu „Gieksa.pl”. Publikuje także w tygodniku „Polska Niepodległa” oraz internetowym serwisie 2x45.info.

 

Z tej samej kategorii