Jaka będzie GieKSa wiosną?

Tytułowe pytanie fani klubu z ul. Bukowej zadawali sobie od dawna, może od momentu zatrudnienia w Katowicach trenera Jacka Paszulewicza. Inauguracja pokazała, że kibice mogą się spodziewać mądrze i sprytnie grającej drużyny.

GKS Katowice - Rakow Czestochowa
 /  fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Walka i zaangażowanie. Z jednej strony tak niewiele, ale dla kibiców GKS-u to już dużo, bo w przeszłości najbardziej irytowały te mecze, w których katowiczanie grali jakby na pół gwizdka. Można było się spodziewać, że to będzie fundamentem u trenera Paszulewicza, który nie toleruje braku walki czy determinacji widocznej w każdym zagraniu na boisku. – Zapowiadałem przed sezonem, że chciałbym, aby z tego zespołu emanował śląski charakter. To co widziałem i słyszałem, choćby na projekcji niedawnego filmu „Dekady GieKSy”. Jestem w stanie usprawiedliwić brak punktów i niedoskonałości techniczne, ale w moim zespole nie będzie ludzi, którzy nie będą chcieli umierać za ten zespół – podkreślał po wygranej z Rakowem, Jacek Paszulewicz.

 

Kibice po ich stronie

GKS pokazał determinację zwłaszcza od momentu gry w osłabieniu. Wtedy bowiem przewaga Rakowa rosła, a bramka wyrównująca „wisiała w powietrzu”. Dzięki temu zespół mógł liczyć w końcówce na doping, nawet po straconym golu kontaktowym, a nie na gwizdy czy obraźliwe hasła, jak miało to miejsce wielokrotnie w przeszłości. – Zaangażowanie, realizacja założeń, charakter tej drużyny, który pokazaliśmy spowodował, że udało się utrzymać korzystny wynik. Chciałbym zwrócić uwagę m.in. na postawę kibiców, którzy dopingowali nas podczas, nawet rozpaczliwej obrony. Część na pewno już doceniła poświęcenie, które było widoczne na boisku – stwierdził nowy szkoleniowiec „GieKSy”.

 

Przyczajony tygrys, ukryty smok

Cechy wolicjonalne to jedno, a plan taktyczny to drugiej. W meczu z Rakowem gra katowiczan może i nie była olśniewająca czy porywająca, ale było widać pewien pomysł i konsekwentną jego realizację. – Taki był plan, by skoncentrować się na grze obronnej, a szukać swych szans w szybkim ataku. W meczu z Rakowem zagraliśmy dobrze w obronie jako zespół, byliśmy efektywni, bo w sobotę nie chodziło o piękną grę – przyznał obrońca GKS-u, Mateusz Kamiński.
Czy właśnie tak grającą drużynę kibice z Katowic będą oglądać w każdym meczu? Trudno powiedzieć, gdyż sam trener Paszulewicz zapowiadał, że jego zespół ma opracowane ofensywne warianty, a w ataku grać może nawet trzech napastników. Wygląda na to, że GKS taktykę będzie dobierał pod konkretnego rywala. – Mając na uwadze atuty Rakowa, chcieliśmy poczekać na nieodpowiedzialne zachowania rywali, które zdarzają się każdej drużynie. Nie jesteśmy Barceloną czy Realem Madryt, że skuteczność podania jest na poziomie 95 czy 98 procent. Czekaliśmy cierpliwie na błędy rywala i to się stało. To było główne założenie, abyśmy mogli wyjść do szybkiego ataku i dwa razu udało się strzelić gola. Dochodziliśmy też do kolejnych okazji, być może nie były one stuprocentowe. Czerwona kartka utrudniła nam zadanie, ale wszystko szczęśliwie się dla nas zakończyły – wyjaśnił trener Paszulewicz. Kolejny poważny test „nowej GieKSy” już w piątek, gdyż śląski zawita do Chojnic. Jeśli tam plan znów „wypali” to powodów do optymizmu będzie jeszcze więcej...

 

Z tej samej kategorii