Treningi będą drastyczne

Wczoraj przy Bukowej nastąpiła oficjalna prezentacja nowego szkoleniowca pierwszoligowego GKS-u. Jacek Paszulewicz związał się z katowickim klubem roczną umową. Wziął ze sobą… profesora.

Olimpia Grudziadz - Ruch Chorzow
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Ta wiadomość gruchnęła w środowe popołudnie. Na kilka dni przed rozpoczęciem przygotowań do rundy wiosennej, pracę w GKS-ie stracił Piotr Mandrysz. – Dziękujemy trenerowi Mandryszowi za ostatnie pół roku w katowickim klubie. Dał się poznać jako niezwykle otwarta i ciepła osoba, z którą współpraca układała się bardzo dobrze. To była dla mnie, jako dyrektora klubu, który przyszedł do GKS-u w trakcie trwania rozgrywek, trudna rozmowa. Rozstanie było dla niego zaskoczeniem. Trener Mandrysz to przecież ktoś o dużych osiągnięciach, autorytecie i kulturze osobistej. Na początku przyszłego tygodnia będziemy szukać rozwiązań, mówię tutaj o jego kontrakcie, które będą korzystne dla obydwu stron – mówił na wczorajszej konferencji w siedzibie klubu Tadeusz Bartnik, dyrektor GKS-u.

 

Przemyślana decyzja?
Miejsce zwolnione przez doświadczonego śląskiego szkoleniowca zajmuje Jacek Paszulewicz, który przez ostatnie dwa lata pracował w Olimpii Grudziądz, czyli ligowym rywalu „Gieksy”. – Dokonaliśmy takiego wyboru, bo czas na realizację nowych wyzwań. Dotyczy to wielu aspektów – tłumaczy dyrektor Bartnik.
I dodaje: - W okresie krótkoterminowym chodzi o jak najlepsze przygotowanie zespołu pod względem motorycznym, a w tym trener Paszulewicz jest specjalistą. Istotna dla nas jest też jego umiejętność pracy z młodymi zawodnikami i wprowadzania ich do drużyny. W poprzednim roku wygrał z Olimpią klasyfikację Pro Junior System, która nagradza te zespoły, które opierają się na młodych zawodnikach i swoich wychowankach. Do tego ma bogate doświadczenie zawodnicze. Był przecież mistrzem i zdobywcą Pucharu Polski. To duża zaleta. Dzięki temu będzie miał autorytet u zawodników – podkreśla Bartnik.

 

Roczny kontrakt
- Sześć miesięcy temu zostałem zapytany przez kibiców GKS-u, czy chciałbym być trenerem katowickiego klubu. Niezręcznie było mi odpowiadać, bo pracowałem przecież w Olimpii. Teraz podejmuję to wyzwanie i liczę, że uda się osiągnąć duży sukces, a tym jest gra klubu tam, gdzie wszyscy tego oczekują, czyli w ekstraklasie. Wiem, że oczekiwania i aspiracje są duże, ale akurat takie stawianie sprawy nie jest mi obce. Jestem pełen optymizmu – przyznaje przed podjęciem nowej pracy Jacek Paszulewicz.

 

Z GKS-em podpisał roczny kontrakt, zakładający - jak przyznał dyrektor Bartnik - opcje, które sprawią, że przy Bukowej może spędzić nawet 3 lata. „Sport” pisał wczoraj, że jego asystentem będzie Jakub Dziółka, a za szkolenie bramkarzy odpowiedzialny będzie z kolei Andrzej Bledzewski.

 

- Finalizujemy rozmowy z osobami, które będą tworzyły sztab szkoleniowy – przyznają krótko w „Gieksie”.

 

Wiadomo, że Paszulewicz będzie współpracował ze znanym fizjologiem z Pomorza, prof. Zbigniewem Jastrzębskim. – Ma za sobą doświadczenie w pracy w reprezentacji Polski i w klubach ekstraklasy. Ja przez dwa lata współpracowałem z nim w Olimpii – tłumaczy trener katowickiej jedenastki.

 

Nie będzie przelewek
Na razie piłkarze muszą się nastawić na skrócenie urlopów. Już w sobotę przeprowadzone zostaną testy wydolnościowe. – Wykażą one potencjał zawodników i będą dla mnie wskazówką, kto jak funkcjonuje i jak przeżyje przygotowania. Treningi będą drastyczne – zapowiada Jacek Paszulewicz, który przyznaje, że przygotowanie motoryczne to jego konik.

 

- Zmieni się też system gry. Do tego potrzebni są odpowiedni wykonawcy. GKS na początku sezonu zaliczył falstart, ale skupiam się na tym, żeby wykrzesać z zawodników maksimum umiejętności – podkreśla nowy trener „Gieksy”.

 

 

Jacek PASZULEWICZ
urodzony: 15 stycznia 1977 r. w Gdyni
kariera piłkarska: Polonia Gdańsk, Stolem Gniewino, Polonia Gdańsk, ŁKS Łódź, Lechia/Polonia Gdańsk, ŁKS, Polonia Warszawa, ŁKS, Śląsk Wrocław, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, Widzew Łódź, Wisła Kraków, Chengdu Wuniu (Chiny), Wisła K., Górnik Zabrze
ekstraklasa (mecze/bramki): 107/11
sukcesy: mistrzostwo i Puchar Ligi z Polonią Warszawa (2000 r.), mistrzostwo i Puchar Polski z Wisłą Kraków (2003), mistrzostwo z Wisłą (2004)
kariera trenerska: Jaguar Gdańsk (młodzież), Lechia Gdańsk ME, Flota Świnoujście (asystent), Olimpia Grudziądz (asystent, a później pierwszy trener)

 

Z tej samej kategorii