„Wstydliwe” (?) 3 mln dla sportowców

Katowiccy radni na koniec roku - wbrew wcześniejszym deklaracjom - „dorzucili” pieniądze na GieKSę.

GKS Katowice - Effector Kielce
 fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Na ostatniej sesji miejskiej rady przegłosowano uchwałę o zmianach w budżecie gminy w roku 2017. Znalazł się w niej m.in. punkt dotyczący przekazania kwoty 3 mln złotych na „wydatki na zadania własne” w zakresie kultury fizycznej. W szczegółach - chodzi oczywiście o podniesienie kapitału zakładowego spółki GKS GieKSA SA o taką właśnie kwotę, która zwyczajnie zostanie „skonsumowana” na bieżącą działalność klubu. Przy czym warto podkreślić, że dotyczy to wydatków wszystkich sekcji, a nie tylko - jak czasami upraszcza się temat - wyłącznie drużyny piłkarskiej.

 

Nie jest to dobrze widziane...
Warto dodać, że radni już dwukrotnie - przed sesją wrześniową i październikową - „przymierzali się” do podjęcia przedmiotowej uchwały: Sprawę odkładano jednak w czasie, po kolejnych „wpadkach” właśnie piłkarzy z Bukowej. Po jednej z nich radni - w kuluarach... stadionowych - deklarowali, że dodatkowych pieniędzy na GieKSę do końca roku może nie być wcale. Ostatecznie jednak zwyciężył pragmatyzm: bez tegoż dofinansowania klub - w ciągu kilku lat oddłużony wysiłkiem finansowym wszystkich mieszkańców - znów zacząłby generować długi. Stąd uchwała, o której... mówi się bardzo niechętnie. Nie było oficjalnych komunikatów urzędu w tej sprawie, nie zająknęła się na ten temat oficjalna strona klubowa. - Nie jest to dobrze widziane przez katowiczan... - usłyszeliśmy parę dni temu od jednego z radnych, gdy zapytaliśmy, czy utrzymanie płynności GieKSy to... sprawa wstydliwa dla miejskich rajców. Deklaracja cokolwiek dziwna w sytuacji, w której budowa wielosekcyjnego klubu, z paroma drużynami w najwyższych klasach rozgrywkowych różnych dyscyplin, to jeden ze „okrętów flagowych” obecnej władzy Katowic.

 

Umowa z MPGK
Przypomnijmy, że - poza podwyższaniem kapitału - miasto na początku roku przekazało GieKSie (piłkarze, piłkarki, siatkarze; hokeiści finansowani są z innej puli) ok. 6 mln złotych z konkursu na organizację sportu. GKS otrzymuje także środki publiczne dzięki umowom z inną spółką komunalną, MPGK. Nowa umowa sponsorska (nieoficjalnie - na kwotę ok. 1 mln zł), podpisana w sierpniu, pozwoliła wesprzeć chwiejący się już wtedy budżet klubowy.

 

Teraz „dyszka”?
Dodajmy na koniec, że w projekcie budżetu Katowic na 2018 rok, na „realizację zadań w zakresie rozwoju sportu” gmina zapisała 11,5 mln złotych. Według nieoficjalnych zapowiedzi, nieco ponad 10 mln z tej kwoty trafić ma do GieKSy (ale z uwzględnieniem potrzeb autonomicznej sekcji hokejowej, ocenianych na ok. 2 mln zł).

 

 

Liczba - 42
Tyle milionów zł - w przybliżeniu - zainwestowały już Katowice w akcje GKS-u GieKSy SA. Nie oznacza to oczywiście całości środków przeznaczonych na spółkę od momentu zaangażowania się w jej ratowanie.

 

Komentarze (8)

Napisz komentarz
No photo
No photo~GieKSaUżytkownik anonimowy
~GieKSa :
No photo~GieKSaUżytkownik anonimowy
Jak już tak rzetelnie piszecie to napiszcie ile kosztowała decyzja UM który wpakował Króla do GieKSy przez co pojawiły sie problemy I długi.
4 gru 17 16:50 | ocena:88%
Liczba głosów:8
88%
13%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Coper Użytkownik anonimowy
~Coper :
No photo~Coper Użytkownik anonimowy
Wiadomość mile widziana przez Katowiczan Gieksa to Klub całego Miasta i finnasowanie powinno być na o wiele większym poziomie i zaraz na poczatku roku by potem nie pojawiały się problemy jak w tym roku.
4 gru 17 16:35 | ocena:78%
Liczba głosów:9
78%
22%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~FANUżytkownik anonimowy
~FAN :
No photo~FANUżytkownik anonimowy
Maja podobna pozycje startowa jak Górnik rok temu...nie pokażą jaja i awansują przynajmniej z 2 pozycji....
4 gru 17 10:43 | ocena:85%
Liczba głosów:13
85%
15%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii