Spadki, kary, problemy. Dramatyczne momenty Ruchu Chorzów

W wieloletniej historii Ruchu Chorzów było wiele wzlotów i upadków. Przypominamy ciemne karty w dziejach „Niebieskich”.

Ruch Chorzow - Wigry Suwalki
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Sezon 1986/87

Pierwszy spadek Ruchu z ekstraklasy do II ligi. W rozgrywkach zespół z Cichej prowadziło trzech trenerów (Władysław Żmuda, Jacek Góralczyk, Jacek Machciński). Kibice „Niebieskich” swoją złość min. na samochodzie trenera Machcińskiego, przebijając opony w jego samochodzie. Czarę goryczy przelała samobójcza bramka Janusza Jojki w pierwszym barażowym meczu z Lechią Gdańsk. To działo się w Chorzowie. W Gdańsku Ruch objął prowadzenie 1:0 po trafieniu Krystiana Szustera, ale zszedł z boiska pokonany i wylądował na zapleczu ekstraklasy.

 

Sezon 1994/95

Ruch po raz drugi pożegnał się z ekstraklasą. „Niebiescy” zajęli w tabeli przedostatnie, 17. miejsce, wyprzedzając jedynie Wartę Poznań. Degradacja poszła na konto trenerów Albina Wiry i Jerzego Wyrobka. Pożegnanie z elitą wypadło… bardzo okazale, bo Ruch w ostatniej kolejce rozgromił Stomil Olsztyn 7:0. Łupem bramkowym podzielili się wówczas Mariusz Śrutwa (3), Mirosław Mosór, Dariusz Fornalak, Witold Wawrzyczek i Mirosław Jaworski. W chorzowskim zespole – poza bramkarzem Ryszardem Kołodziejczykiem - nie było zawodnika, który nie strzelałby groźnie na bramkę olsztynian.

 

Sezon 2002/03

Drużyna z Cichej po raz trzeci została zdegradowana z ekstraklasy. Feralny sezon na trenerskiej ławce rozpoczął Orest Lenczyk, którego w październiku 2002 roku zastąpił Piotr Mandrysz. Ostatni mecz w rozgrywkach „Niebiescy” wygrali walkowerem z Pogonią Szczecin, ponieważ „portowcy” nie przyjechali do Chorzowa.

 

Sezon 2003/04

„Niebiescy” w tabeli II ligi zajęli 11. miejsce i o pozostaniu w tej klasie rozgrywkowej walczyli w barażu ze Stalą Rzeszów. Na wyjeździe zremisowali 1:1 (bramka Piotra Ćwielonga), u siebie dwa gole na wagę utrzymania zdobył Artur Błażejewski.

 

Sezon 2004/05

Drużyna z Cichej ponownie zaserwowała swoim sympatykom deszczowiec, walcząc w barażach o utrzymanie ze Zniczem Pruszków. Po wyjazdowej wygranej 4:2 wydawało się, że nie ma powodów do niepokoju. Tymczasem w rewanżu w Chorzowie doszło do blamażu - gospodarze przegrali 0:2 (gole Fedinand Chifon 45 i Iwo Zubrzycki 79), drżąc do ostatnich sekund o utrzymanie. W I połowie sytuacji sam na sam z bramkarzem Ruchu Sebastianem Nowakiem nie wykorzystali Chifon i Radosław Majewski. Gdyby jedna z nich została zamieniona na gola, „Niebiescy” wylądowaliby w 3. lidze!

 

Lipiec 2007

Komisja ds. Licencji PZPN nie przyznała licencji na grę w ekstraklasie trzem z czterech beniaminków - Ruchowi, Polonii Bytom i Zagłębiu Sosnowiec. Najdłużej o pozwolenie na ponowną grę w elicie walczyli „Niebiescy”.

 

Luty 2015

Postępowanie Komisja Kontroli Finansowej Klubów UEFA w sprawie złamania zasad Finansowego Fair Play zakończyło się karą w wysokości 200 tysięcy euro.

 

Sezon 2016/17

W grudniu 2016 r. klub z Cichej ukarano 8 ujemnymi punktami za niespłacanie przez Fundację Ruchu Chorzów zaległości wobec byłych piłkarzy „Niebieskich”. Odjęcie 4 pkt zostaje zawieszone do 31 stycznia 2017 r. Warunek komisji licencyjnej: chorzowianie spłacą w tym terminie wszystkie zaległe (ok. 600 tys. zł) zobowiązania Fundacji wobec zawodników. Ruch spłacił ostatnią część zobowiązań wobec byłych pracowników w lutym 2017 roku i manko wyniosło tylko 4 pkt. W tabeli zajął jednak ostatnie miejsce i po raz kolejny został zdegradowany.

 

Czerwiec 2017

Na chorzowian spadły kolejne kary - „Niebiescy” rozpoczęli sezon z odjętymi 5 pkt. Zostało nałożone ograniczenie wysokości wynagrodzeń dla wszystkich pracowników. 21 czerwca były prezes Ruchu Dariusz S. został aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura zarzuciła mu wręczenie 72 tys. zł łapówki byłemu szefowi urzędu skarbowego w Sosnowcu. Na wolność wyszedł w grudniu.

Z tej samej kategorii