Nie będzie meczu w Bytowie? GKS Tychy nie chce o tym myśleć

Drutex-Bytovia z uwagi na zły stan murawy zwróciła się do PZPN z wnioskiem o przełożenie sobotniego meczu z GKS-em. W Tychach nie mają jednak zamiaru o tym słyszeć.

Pilka nozna. Nice I liga. GKS Tychy - Drutex Bytovia Bytow. 19.08.2017
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: 400mm

„Zarząd Drutex-Bytovii zwrócił się z prośbą do departamentu rozgrywek krajowych PZPN o odwołanie sobotniego meczu z GKS-em Tychy. We wniosku możemy m.in. przeczytać, że utrzymująca się ujemna temperatura oraz duża pokrywa śniegu na trwale zespolona z trawą i dodatkowo bardzo głęboka zmarzlina nie rokuje optymistycznie mimo zapowiadanego ocieplenia pod koniec tygodnia. Klub poprosił także, aby PZPN wyznaczył nowy termin rozegrania meczu z GKS-em Tychy” – komunikat tej treści klub z Bytowa opublikował na swojej stronie internetowej wczoraj przed południem.

 

Chcą iść za ciosem

Mecz Drutex-Bytovii z GKS-em, zaplanowany na sobotę (godz. 18.00), stanął więc pod znakiem zapytania. Tyle że w Tychach… nie za bardzo chcą o tym słyszeć. Drużyna ma już zarezerwowany pobyt w hotelu na Kaszubach, nie zamierza też szukać na weekend ewentualnego „zastępczego” sparingpartnera.

 

- Chcemy grać ligę. Wysłaliśmy pismo do departamentu rozgrywek. Jesteśmy przekonani, że osoby odpowiedzialne w Bytowie za przygotowanie murawy będą w stanie doprowadzić ją do właściwego stanu. My w poprzednim tygodniu, przed meczem z Chrobrym, byliśmy w podobnej sytuacji, a daliśmy z siebie wszystko, by się odbył. Liczymy, że podobnie będzie teraz w Bytowie. Nie bierzemy pod uwagę innego scenariusza, zwłaszcza że temperatury pod koniec tygodnia mają już być zdecydowanie powyżej zera – mówi nam Krzysztof Trzosek, rzecznik klubu z Tychów, gdzie – jak widać – chcą kuć żelazo, póki gorące. Drużyna wygrała trzy ostatnie sparingi, od zwycięstwa z głogowianami rozpoczęła też ligową wiosnę i chce iść za ciosem, wykorzystując dobrą dyspozycję.

 

To profilaktyka

Murawa stadionu w Bytowie należy do najgorszych na zapleczu ekstraklasy. Nawet przy ładnej pogodzie w wielu miejscach przypomina raczej boisko do beach soccera niż piłki nożnej. W klubie podkreślają, że jeśli będzie taka potrzeba, to przygotują ją, a wniosek złożyli w trosce o zdrowie zawodników.

 

- Cały czas przyglądam się prognozom pogody. Ocieplenie miało przyjść już w sobotę, ale niestety nadal towarzyszą nam mrozy – mówi Janusz Wiczkowski, prezes Drutex-Bytovii. – U was, na Śląsku, jest trochę inaczej. U nas we wtorek rano było minus 7 stopni. Boisko jest totalnie zmrożone. To nie jest kwestia usunięcia śniegu, a tego, że jest zrośnięty z trawą, przemarznięty. Pojawia się nadzieja, że do soboty może coś się zmieni, ale trudno wyrokować, czy ta bryła puści. Profilaktycznie napisaliśmy więc prośbę do PZPN, by przełożyć mecz, nie narażając zdrowia zawodników. Podkreślę, że śnieg spadł niedawno, trzy tygodnie temu. Murawa była przykryta agrowłókniną i do tego momentu wyglądała dobrze. Potem przyszły mrozy, nawet 15-, czy 20-stopniowe, dlatego ziemia jest zmrożona tych kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zmięknie – dodaje szef klubu.

 

Nieuprawnione dywagacje

Co teraz? PZPN może przełożyć mecz na podstawie samego pisma czy załączników w postaci zdjęć. Może też wysłać do Bytowa delegata i po jego wizycie podjąć stosowną decyzję. Najgorzej byłoby, gdyby uznano, że spotkanie się odbędzie, a na półtorej godziny przed pierwszym gwizdkiem uniemożliwiliby przedstawiciele PZPN i sędziowie, stwierdzając, że boisko jednak nie nadaje się do gry.

 

- Tego chcemy uniknąć. Na Pomorzu zapowiadają jeszcze opady śniegu z deszczem. Nie jest tak, że będzie plus 10, a my unikamy gry. Jeśli PZPN zdecyduje inaczej, zapewniam, że boisko będzie uprzątnięte, czyste, ale nie możemy zagwarantować, że bezpieczne. Nie mamy podgrzewanej płyty, dlatego nie będzie miękkie, a twarde i przez to niebezpieczne. Dlatego uważamy, że lepiej sobie odpuścić. Słyszę głosy, że po porażce w Chorzowie nie chcemy grać, by zyskać na czasie. No dobrze, ale okres przygotowawczy trwał tak długo, że co nam to da? Niczego więcej treningiem w tydzień nie wypracujemy, więc takie dywagacje są nieuprawnione – podkreśla prezes Wiczkowski. Stanowisko PZPN powinno być znane dziś, a najpóźniej w czwartek.

 

LICZBY

3

TYLE MECZÓW kolejki inaugurującej wiosnę w Nice 1 Ligi zostało w ub. tygodniu przełożonych

 

2,12

TAKĄ ŚREDNIĄ NOTĘ uzyskała Drutex-Bytovia za stan murawy w raporcie delegatów PZPN za sezon 2016/17. Był to zdecydowanie najgorszy wynik spośród klubów wszystkich trzech najwyższych lig w Polsce.

 

Czy wiesz, że…

Jesienią GKS wygrał z Drutex-Bytovią 1:0 po samobójczym trafieniu Bartłomieja Poczobuta, który zimą przeniósł się do Katowic.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Ha haUżytkownik anonimowy
~Ha ha :
No photo~Ha haUżytkownik anonimowy
Każdy to powie !!! Boją się Tychów w Bytowie !!!
7 mar 12:44 | ocena:100%
Liczba głosów:3
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii