GKS Katowice: Specjaliści od zadań z wyższej półki

Wielce zagadkowe były minione miesiące w wykonaniu GieKSiarzy. Bili mocnych, dostawali „bęcki” od niżej notowanych.

GKS Tychy - GKS Katowice
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

 

Zwycięstwo z Chojniczanką i Miedzią przy Bukowej, bezdyskusyjny triumf pod Jasną Górą: GKS przewodzi wirtualnej „małej tabelce”, obejmującej zespoły z miejsc 1-7! „Jest potencjał w chłopakach” - chciałoby się zawołać.
Jest jednak i druga strona medalu. Kompromitujące 45 minut w Mielcu (0:3 do przerwy), wpadki na własnym stadionie z Pogonią, Puszczą, Wigrami, Ruchem... Dwie ostatnie drużyny do gry przy Bukowej przystępowały w momencie, w którym miały najmizerniejszy dorobek punktowy w całej stawce - a jednak wywoziły pełną zdobycz. Spotkania, które „miały wygrać się same”, okazywały się koszmarnymi prztyczkami w nos być może zbyt pewnych siebie katowiczan. Nic dziwnego, że choć GKS jesień pożegnał wygraną z legniczanami, o poczuciu dobrze wykonanej roboty trudno było mówić. - Ten dorobek mnie nie satysfakcjonuje - tak o 28 „oczkach” zdobytych jesienią mówił Piotr Mandrysz. - Uważam, że mimo wielu przeciwności losu powinniśmy mieć więcej punktów.

 

Samonapędzający się mechanizm
Do „przeciwności” jeszcze wrócimy. W tym miejscu zauważmy, że przekleństwem GieKSiarzy były nie tylko potyczki z przeciwnikami plasującymi się w tabeli niżej. Na całej linii katowiczanie polegli też w meczach... prestiżowych - czyli w derbach. 0:3 w Sosnowcu, 1:2 z Ruchem, 0:1 w Tychach - w każdym przypadku kompromitujący był nie tylko wynik, ale przede wszystkim postawa drużyny w tych meczach. Jako że założyć trzeba, iż profesjonalny sportowiec z własnej woli zwycięstwa rywalowi nie oddaje, trzeba by chyba przychylić się do kibicowskiej tezy o... niewystarczającej zadziorności, waleczności, „charakterności”. To zresztą samonapędzający się mechanizm: derbowe przegrane w meczach dla fanów ważniejszych niż inne wzmagają falę „hejtu” wobec piłkarzy. Rośnie napięcie, stres, chęć zrzucenia z siebie odpowiedzialności za trudne zagranie, prowadząca do „gry na alibi” - i przepis na katastrofę boiskową gotowy. Statystyka przytoczona na wstępie, czyli dobre występy w meczach, w których to rywal jest faworytem, doskonale się w tę diagnozę wpisuje.

 

Do trzech (nieszczęść) odlicz
Obiecane słówko o przeciwnościach. Po pierwsze - letnia rewolucja, w skali chyba dużo większej niż ta zamierzona przez Piotra Mandrysza. A czasu na zgrywanie latem zawsze jest niewiele, więc... - Nieprzypadkowo przez pierwsze 10 spotkań zdobyliśmy 9 punktów, a w kolejnych 19 - szkoleniowiec podkreśla rolę czasu pracującego na korzyść zespołu. Po drugie - jednak - pechowe urazy. Pewnie GieKSa miałaby ciut więcej punktów, gdyby z większą regularnością grywać mogli Peter Szulek czy Adrian Błąd (inna rzecz, że najwartościowsi gracze trafili na Bukową długo po rozpoczęciu sezonu, co każe postawić pytanie o jakość pracy poprzedniego dyrektora sportowego...). I po trzecie - mniej lub bardziej zasadne „jedenastki”, dyktowane przez arbitrów przeciw GKS-owi. Argument może i z kategorii teorii spiskowych, ale przecież „minus 4” w rubryce „bilans karnych” (różnica karnych podyktowanych dla i przeciw drużynie) jest wymowny. Tylko Ruch w całej lidze ów bilans ma jeszcze bardziej niekorzystny...

 

Do roboty!
Co dalej? Prawie trzy miesiące na pracę nad... psychiką i mentalnością z jednej strony, nad „łataniem dziur” w składzie - z drugiej. Tych ostatnich zaś było niepokojąco dużo jak na zespół z ambicjami awansu!

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Som joUżytkownik anonimowy
~Som jo :
No photo~Som joUżytkownik anonimowy
Jakiś brudas z Chorzowa czyta katowicki sport i komentuje nasz GKS zamiast spojrzec na swój klub który zaraz spadnie do 2 ligi a potem na samo dno jest chyba zdesperowany to pewnie szopieniok.chłopcze zróbcie zbiórkę na szlachetna paczkę swoim piłkarzom i na ciepłą wodę pod prysznicami na stadionie myjecie się w oszyszczalni koło waszego stadionu!! PZDr
11 gru 17 12:08 | ocena:82%
Liczba głosów:11
82%
18%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KibicUżytkownik anonimowy
~Kibic :
No photo~KibicUżytkownik anonimowy
Jesteśćie Najlepsi! GKS GKS
11 gru 17 12:10 | ocena:63%
Liczba głosów:8
63%
38%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii