Dogadują się w sprawie premii niezgody

STADIONY NA SLASKU
 fot. Lukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Czy klub musi zapłacić piłkarzom bonus za poprzedni sezon? Decyzja zostanie ogłoszona w piątek po zakończeniu spotkań grupy spadkowej.

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN 22 maja zawiesiła „Niebieskim” licencję na grę w ekstraklasie w sezonie 2017/18. KL cztery dni wcześniej rozpoczęła postępowanie wyjaśniające w związku z podejrzeniem naruszenia kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego. Sprawa dotyczy niespłaconych premii piłkarzom za sezon 2015/16 za awans do grupy mistrzowskiej. Początkowo problemem był brak całego regulaminu premiowania. - Mamy tylko szczątkowe dokumenty – mówił Krzysztof Sachs, przewodniczący Komisji Licencyjnej. - Nie ma takiego dokumentu w klubie. Są dwa-trzy skrawki papieru – rozkładał ręce Janusz Paterman, prezes Ruchu.

 

Wiedza jest już pełna
- Ten problem już nie istnieje. Od pewnego czasu posiadamy kopię notarialną, czyli kserokopię oryginalnego dokumentu z pieczątką notariusza. Władze chorzowskiego klubu również go widziały. Czy wynika z niego, że klub musi uregulować tę premię? Są w regulaminie pewne niespójności, bo najpierw jest mowa o tym, że drużynie należy się premia za wejście do ósemki, a później, że do wypłaty wymagana jest także uchwała zarządu klubu. Przez tydzień przesłuchaliśmy w tej sprawie wiele osób, rozmawialiśmy z byłymi członkami zarządu, piłkarzami, byłym prokurentem Ruchu Jackiem Bednarzem czy trenerem Waldemarem Fornalikiem. Mamy spójny obraz całej sytuacji oraz pełną wiedzę – tłumaczy Sachs.

 

Połowa wystarczy?
Czy Ruch musi zapłacić piłkarzom ten bonus? Szef KL dodaje, że decyzja zostanie ogłoszona dzisiaj po zakończeniu spotkań grupy spadkowej. Licencja na grę w ekstraklasie nie jest już klubowi potrzebna. Chorzowianie przystąpią do procesu licencyjnego na pierwszą ligę. W przypadku spadkowiczów nie ma określonego terminu, do którego KL ma wydać decyzję w sprawie prawa do gry na zapleczu ekstraklasy. Nieoficjalnie mówi się, że ta kwestia ma się rozstrzygnąć do połowy czerwca. Jeśli KL nakaże chorzowianom spłatę premii, klub będzie musiał ją uregulować jak najszybciej. Cała premia za awans do ósemki to około miliona złotych. Możliwe jednak, że wystarczy spłacić dwie pierwsze raty, czyli połowę wspomnianej sumy, a resztę w późniejszym terminie. W przypadku ubiegania się o prawo do gry w I lidze, Ruch będzie musiał przedstawić nową prognozę finansową, bo degradacja oznacza stratę około 8 mln złotych z tytułu praw telewizyjnych.

 

Bez wysokich kar
Na początku maja klub zgłosił do sądu wniosek o rozpoczęcie procesu restrukturyzacyjnego. W podręczniku licencyjnym jest zapis, że KL musi być informowana o takich zmianach. - Przedstawiciel Ruchu przekonywał, że klub powinien o tym poinformować dopiero wtedy, kiedy zostanie to zatwierdzone przez sąd. Do tego jednak nie doszło. Do tematu wrócimy, na pewno zajmiemy się tym, ale to nie jest tak ważna sprawa, jak kwestia premii. Za brak informacji o ważnych zmianach w klubie nie odbiera się licencji, ani nie wlepia się wysokich kar – wyjaśnia Sachs.

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Haha..
Kara będzie niewysoka czyli jak zawsze dla Ruchu ale oni i tak się od niej odwołają
2 cze 14:14 | ocena:58%
Liczba głosów:12
58%
42%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Gieksa fan Użytkownik anonimowy
~Gieksa fan :
No photo~Gieksa fan Użytkownik anonimowy
Ogromną radość sprawia mi śledzenie informacji o tym jak pogrąża się coraz bardziej raś-owski nowotwór polskiej piłki z chorzowa.
2 cze 18:20 | ocena:54%
Liczba głosów:13
46%
54%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Ruhla Użytkownik anonimowy
~Ruhla :
No photo~Ruhla Użytkownik anonimowy
Chorzowski smród matactwa roznosi się coraz bardziej po calym kraju. Ruch Chorzów to dziś nie tylko dla mnie synonim wszelkiej patologii i krętactwa.
2 cze 18:23 | ocena:60%
Liczba głosów:10
40%
60%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii