Smutny upadek legendy z Chorzowa

Ruch Chorzów w zakończonym sezonie zajął ostatnie 16. miejsce w tabeli spadając do I ligi. Zdobył w 37 meczach 19 punktów. Bramki 42:62. Zanotował 10 zwycięstw, 8 remisów i 19 porażek.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Ruch Chorzow - Piast Gliwice. 16.05.2017
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: newspix.pl

Wydarzenie
„Niebiescy” otrzymali w tym sezonie sporo ciosów. Zostali jednak zdegradowani w paskudnych okolicznościach. Pod koniec 2016 roku okazało się, że piłkarze mają podpisane podwójne umowy, jedną ze spółką, drugą z fundacją Ruch Chorzów. Na dodatek fundacja nie wypłacała zawodnikom pieniędzy. Za to uchybienie ukarano początkowo drużynę 8 minusowymi punktami, a po spłaceniu zobowiązań 4. Problemy finansowe sprawiły, że piłkarze na znak protestu przeciwko poślizgom w wypłatach, nie wyszli na początku kwietnia na jeden z treningów. Drużynę opuszczali kolejno Piotr Ćwielong, Waldemar Fornalik, Kamil Mazek i Patryk Lipski. Mimo tych ogromnych zawirowań, Ruch miał bardzo duże szanse na utrzymanie. W Gdyni Rafał Siemaszko zakpił z chorzowian i kibiców. Ręką wpakował piłkę do siatki, po czym ucałował dłoń. Sędziowie też się skompromitowali, bo nie zauważyli ewidentnej ręki.

 

Gwiazda
Libor Hrdliczka. Najbardziej, poza Jarosławem Niezgodą, zasłużył na to wyróżnienie bramkarz ze Słowacji. Golkiper wiosną w niektórych spotkaniach spisywał się fenomenalnie. Hrdliczka pokazał wielkie umiejętności m.in. w starciach z Legią i Lechią. Jego atutem był refleks, znakomita gra na linii. Często porównywano go do Matusza Putnockiego.

 

Rozczarowanie
Zespół w słabym stylu spadł z ligi. Drużyna w fazie finałowej rozegrała trzy koszmarne spotkania. W meczu ze Śląskiem (0:6) w II połowie nie podjęła nawet walki, z Piastem (0:3) piłkarze wypadli beznadziejnie w ostatnich 20 minutach, a z Cracovią (0:2) w I połowie. Nie było widać, że drużyna walczy o życie.

 

Odkrycie
Jarosław Niezgoda. Młody snajper, wypożyczony z Legii, bardzo udanie zastąpił Mariusza Stępińskiego. Niezgoda, który wcześniej miał na koncie zaledwie jeden rozegrany mecz w ekstraklasie, z 10 bramkami był najlepszym strzelcem drużyny. Piłkarz został zauważony przez trenera kadry młodzieżowej Marcina Dornę i otrzymał powołanie na młodzieżowe mistrzostwa Europy.

 

Czy wiesz, że...
*Trener Krzysztof Warzycha po raz pierwszy w karierze prowadził drużynę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jego debiut nie był udany, bo miał bilans: 4 remisy – 3 porażki.
* W zespole grał najstarszy piłkarz w lidze. Blisko 40-letni Łukasz Surma ma obecnie 559 meczów rozegranych w ekstraklasie. To absolutny rekord ligi. Klub rozstał się z piłkarzem.

 

Liczba - 4
Tyle razy Ruch opuścił ekstraklasę. Pierwsza degradacja była w sezonie 1986/87, następne w 1994/1995 oraz w 2002/03.

 

Komentarze (4)

Napisz komentarz
No photo
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
~zgredek :
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
dlaczego redakcja katowickiego sportu wprowadza w błąd czytelników, dodając Ruch Chorzów do zakładki I liga. Ponieważ nie wiele tu o rywalizacji sportowej, winno się ich dać do Inne dyscypliny albo niższe ligi.
14 cze 17 14:15 | ocena:78%
Liczba głosów:9
78%
22%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Piast GliwiceUżytkownik anonimowy
~Piast Gliwice :
No photo~Piast GliwiceUżytkownik anonimowy
J-8-Ć ruch choszuf
13 cze 17 19:49 | ocena:71%
Liczba głosów:14
71%
29%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG :
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
Jaki znów smutny ?
nastała wielka radość na całym \G/órnym Śląsku :)))
13 cze 17 18:21 | ocena:80%
Liczba głosów:15
80%
20%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii