Kontuzje, kartki, rotacje - a tylko 3 stracone gole w tym roku!

Ruch Chorzow - Slask Wroclaw
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

W tym roku „Niebiescy” stracili zaledwie trzy gole, mimo że ani razu defensywa nie zagrała dwóch meczów w takim samym zestawieniu.

Praktycznie od początku rundy trener Waldemar Fornalik nie ma do dyspozycji wszystkich defensorów. Za każdym razem albo ktoś pauzuje za kartki, albo ma problem ze zdrowiem. Dodatkowo od dawna nie ma jednego, zdecydowanego faworyta do obsadzenia pozycji lewego obrońcy. W poprzednim roku najczęściej grał Paweł Oleksy, ale wiosną próbowani byli Adam Pazio, Michał Koj czy Marcin Kowalczyk.


Szkoleniowiec „Niebieskich” musi więc układać i przekładać defensywne puzzle praktycznie co kolejkę. Efekty są jednak więcej niż zadowalające; są fantastyczne. Mimo przetasowań chorzowianie stracili w sześciu meczach (a nawet w siedmiu, licząc także ostatnie spotkanie z 2016 roku) zaledwie trzy gole! A przecież rywale byli wymagający, by wspomnieć Legię, Lechię czy Zagłębie. Szczytem kłopotów miał być mecz ze Śląskiem, gdyż wtedy trener Fornalik nie miał do dyspozycji ani jednego bocznego defensora; w ostatniej chwili wypadł Martin Konczkowski, czyli kluczowa postać bloku obronnego. Fani zgromadzeni na stadionie przy Cichej mogli zobaczyć, jak radzi sobie defensywa Ruchu złożona z... czterech nominalnych stoperów! Efekt? Zwycięstwo 2:0.


Jak można to wytłumaczyć? - Defensywa zmienia się personalnie, ale ci, którzy wychodzą na boisko, grali już ze sobą wcześniej w różnych konfiguracjach, czy to w meczach ligowych, czy sparingach. Oni też popełniają mniej indywidualnych błędów, co jest fundamentalne. Można wyćwiczyć pewne zachowania, reakcje linii obrony, współpracę w pionie, w poziomie, ale często odbywa to się na zasadzie pojedynku indywidualnego. W tych kwestiach nasi defensorzy spisują się lepiej, niż to miało miejsce jesienią – podkreśla Waldemar Fornalik.


Jesienią zmorą Ruchu były porażki 1:2 i gole tracone w drugich połowach. Kluczem do sukcesu jest jednak nie sama linia defensywna i dobra forma bramkarza Libora Hrdliczki, ale postawa w destrukcji całej drużyny „Niebieskich”. - Jeżeli mówimy o defensywie, trzeba zwrócić uwagę na grę obronną całego zespołu. Początek wyznacza już zawodnik najbardziej wysunięty. Musi być też dobrze funkcjonująca druga linia, która współpracuje z obroną – podkreśla na każdym kroku szkoleniowiec chorzowian.


Wracając jeszcze do obrońców: z całą pewnością kibice najbardziej mogą cieszyć się z wysokiej dyspozycji dwóch piłkarzy, którzy stracili wiele miesięcy grania z powodu problemów ze zdrowiem. Chodzi oczywiście o Michała Helika i Michała Koja. Obaj mieli trudne momenty, rokowania były różne, ale wiara i praca sprawiły, że dziś nie wyglądają na piłkarzy, którzy mają za sobą długą przerwę. „Helio” swoimi występami zapracował choćby na powołanie do reprezentacji młodzieżowej. Innym ciekawym przykładem jest Marcin Kowalczyk. Doświadczony obrońca od dłuższego czasu walczy z przewlekłym zapaleniem ścięgna Achillesa, co jednak nie eliminowało go z gry w spotkaniach ligowych. Nie wystąpił on jedynie w starciu z Lechią. Przerwę na mecze reprezentacji „Kowal” wykorzystuje na zaleczenie urazu. – Na początku tygodnia Marcin uczestniczył w testach wydolności i szybkości, a teraz jest w trakcie rekonwalescencji, dostał kilka dni odpoczynku na regenerację ścięgna. Jutro powinien wrócić do treningu – informuje lekarz chorzowian, Włodzimierz Duś.

Obrona „Niebieskich” w 2017 roku
z Cracovią (0:1): Konczkowski, Helik, Kowalczyk, Pazio
z Legią (1:3): Konczkowski, Grodzicki, Helik, Kowalczyk
ze Śląskiem (2:0): Kowalczyk, Grodzicki, Helik, Koj
z Bruk-Betem (0:0): Konczkowski, Helilk, Kowalczyk, Koj
z Lechią (2:1): Konczkowski, Grodzicki, Helik, Koj
z Zagłębiem (1:0): Konczkowski, Grodzicki, Helik, Kowalczyk

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~andRzejUżytkownik anonimowy
~andRzej :
No photo~andRzejUżytkownik anonimowy
mam nadzieje,że to bedzie podtrzymywane w nastepnych meczach!!! do boju NIEBIESCY!!!
26 mar 19:52 | ocena:100%
Liczba głosów:2
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~PGUżytkownik anonimowy
~PG :
No photo~PGUżytkownik anonimowy
Ruch rządzi. A co tam na zapleczu słychać hehe
26 mar 14:16 | ocena:100%
Liczba głosów:4
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii