Historia pewnego spotkania w drzwiach. Marek Szczerbowski w katowickim ratuszu

Cała sytuacja była przypadkowa, tak jak zupełnie niezależna od roszad na szczytach klubu mogła być czwartkowa wizyta Marka Szczerbowskiego w ratuszu. Faktem jest natomiast, że wchodząc do ratusza, minął się z dotychczasowym prezesem klubu z Bukowej.

GKS KATOWICE - TERMALICA BRUK BET NIECIECZA
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: newspix.pl

Potrzebuję kilku dni na zebranie myśli, na ochłonięcie... - Wojciech Cygan w środowy wieczór na Stadionie Ludowym zdecydowanie nie był w nastroju do odpowiadania na jakiekolwiek pytania. Nie krył jednak, że wynik 0:3 przelał czarę goryczy, i dojrzewającą w nim od dłuższego czasu decyzję o ostatecznym rozstaniu z klubem przyspieszył. W czwartkowe południe (były) sternik GieKSy oficjalnie potwierdził swą decyzję sprzed 15 godzin, składając rezygnację na ręce wiceprezydenta Waldemara Bojaruna. By wszelkim formalnościom stało się zadość, stosowny komunikat musiała też opublikować Giełda Papierów Wartościowych (GKS GieKSA SA obecna jest na parkiecie New Connect).

 

Uścisk na progu

W kibicowskiej wyobraźni ruszyła jednak natychmiast „giełda nazwisk”. Podsyciła ją dość symboliczna scena, która miała miejsce pod urzędem miejskim przy ul. Młyńskiej. Wojciech Cygan, wychodząc z budynku, niemal minął się w drzwiach (w każdym razie panowie wymienili grzecznościowe powitanie i uścisnęli sobie dłonie) z wchodzącym do „ratusza” Markiem Szczerbowskim. Były radny miejski, były dyrektor Stadionu Śląskiego i były kandydat na prezydenta miasta już trzy miesiące temu - po rezygnacji złożonej przez zarząd klubu - postrzegany był jako kandydat na nowego sternika GieKSy. Wtedy zdecydowano się „dać drugą szansę” dotychczasowym zarządzającym. Teraz... - Nie wiem. Nikt mi do tej pory takiej propozycji nie złożył - tak Marek Szczerbowski skwitował - ale w drzwiach urzędu... - nasze pytanie o ewentualną „prezesurę” przy Bukowej.

 

Rozwój i... pustka

Inne „pomysły na giełdzie”? Gdzieniegdzie pojawia się kandydatura profesora Zbigniewa Waśkiewicza, który całkiem niedawno - m.in. po podpisaniu w imieniu klubu umowy o współpracy z GKS-em - zrezygnował z kierowania Rozwojem Katowice. Ma też w CV okres pracy - też zleconej przez samorząd - w roli prezesa Górnika Zabrze.

 

Kto jeszcze? To już „tajemnica gabinetów”, bo... prawdę mówiąc trudno w okołosportowym środowisku wskazać menedżera mającego doświadczenie w kierowaniu tak dużym przedsięwzięciem, jak klub wielosekcyjny. I nie jest to przypadłość jedynie katowicka; nieprzypadkowo u steru Piasta czy Górnika stoją dziś panowie wcześniej niemający żadnych związków z Górnym Śląskiem...

 

Tymczasowo? A może na dłużej

Jest jednak i druga strona całej sprawy. Po rezygnacji Wojciecha Cygana, zarząd stanowić będą Marcin Janicki (p.o. prezes) i Marcin Ćwikła (prokurent). I taki układ funkcjonować może... bardzo długo; stosowne przepisy na to zezwalają. Ten pierwszy w maju złożył rezygnację wespół ze swym przełożonym, by kilka tygodni później zostać ponownie powołanym w skład klubowych władz. Teraz - wobec sugestii od „ojców miasta” - być może zdecyduje się poprowadzić jeszcze GKS do chwili wyłonienia nowego prezesa.

* * *

Wojciech Cygan na stanowisko prezesa powołany został 24 czerwca 2013 roku, po przejęciu przez miasto Katowice większościowego pakietu akcji GKS-u. Wcześniej był wiceprezesem, a zaczynał swą pracę w klubie od roli kuratora.

 

 

Marcin Krupa (prezydent Katowic)

Szanowni Państwo, Wojciech Cygan złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu GKS GieKSa Katowice SA. Traktuję to jako honorowy ruch w świetle ostatnich fatalnych wyników piłkarzy, które są dla nas wszystkich wielkim rozczarowaniem. Podjąłem decyzję, że przyjmuję rezygnację. Jednocześnie chcę podziękować Wojciechowi Cyganowi za wieloletnią pracę na rzecz klubu i dobrą współpracę z miastem, która przyczyniła się m.in. do powstania solidnego zaplecza organizacyjnego oraz dynamicznego rozwoju GieKSy jako klubu wielosekcyjnego.

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~rachuUżytkownik anonimowy
~rachu :
No photo~rachuUżytkownik anonimowy
klub ze stolicy górneGo Śląska powinien być wielki miasto powinno sponsorowac i promować klub swojego miasta wielki GKS duma. Slonska i Całej Polski czekamy na LM
15 wrz 16:39 | ocena:100%
Liczba głosów:8
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~SiemianowiceUżytkownik anonimowy
~Siemianowice :
No photo~SiemianowiceUżytkownik anonimowy
Nowy prezes musi mieć jaja żeby się zabrać za tych pseudo piłkarzy. Ino GieKSa !
15 wrz 14:21 | ocena:100%
Liczba głosów:12
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~FanUżytkownik anonimowy
~Fan :
No photo~FanUżytkownik anonimowy
Musimy budować Wielki GKS.bo smrody muszą być w naszym cienu
15 wrz 13:44 | ocena:93%
Liczba głosów:14
93%
7%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii