Daniel Tanżyna: Nie chciałbym ruszać się ze Śląska

- Drużyny trenera Tarasiewicza zwykle miewały dobre wiosny. Sądzę, że z nami nie będzie inaczej - uważa środkowy obrońca GKS-u Tychy. Dziś o 17.00 śląski zespół zmierzy się z Chrobrym Głogów.

Rakow Czestochowa - GKS Tychy
 fot. Łukasz Sobala  /  źródło: Pressfocus

MACIEJ GRYGIERCZYK: Dlaczego w styczniu zdecydował się pan przedłużyć o kolejny rok kontrakt z GKS-em?

DANIEL TANŻYNA: - Bo dobrze się tu czuję. Miałem oferty z ekstraklasy, ale też – jeszcze przez pół roku ważną umowę w Tychach. Klub wyszedł z inicjatywą jej przedłużenia nie po sezonie, a już teraz, zimą. Chciał mnie docenić. Uszanowałem to i szybko doszliśmy do porozumienia. Panowie Krzysztof Bizacki i prezes Grzegorz Bednarski zadziałali sprawnie, dlatego szybko zamknęliśmy sprawę.

 

Najwięcej mówiło się o zainteresowaniu ze strony Sandecji Nowy Sącz. Naprawdę ta ekstraklasa nie kusiła?

DANIEL TANŻYNA: - Nawet jeśli podpisałbym z kimś kontrakt w styczniu, to i tak obowiązujący dopiero od lipca. Poprzednia umowa z GKS-em kończyła mi się 30 czerwca i nie było w niej kwoty odstępnego. Nie byłoby to takie łatwe zmienić barwy klubowe. Ekstraklasa oczywiście zawsze działa na wyobraźnię. Gra w niej jest moim marzeniem i stale będę za nim podążał, robiąc wszystko, by się tam znaleźć. Czas pokaże, czy z innym klubem, czy GKS-em. Powtarzam jednak zawsze, że w Tychach dobrze się czuję i chcę osiągnąć jak najwięcej.

 

Wierzy pan, że kiedyś wreszcie przyjdzie wam powalczyć o awans?

DANIEL TANŻYNA: - Głęboko! Takim już jestem człowiekiem i mam nadzieję, że za jakiś czas nasze marzenia się spełnią. W Tychach jest fajny stadion i wszystko ku temu, by awansować. Klub jest bardzo poukładany od strony organizacyjno-finansowej. Wszystko dookoła gra jak należy. Nie ukrywam też, że na Śląsku czuję się najlepiej i nie chciałbym stąd wyjeżdżać.

 

Zamieszkał pan już w Tychach?

DANIEL TANŻYNA: - Różnie to bywa. Bywało, że dojeżdżałem z rodzinnego Rogowa. Na Śląsku drogi są w dobrym stanie, więc pokonać 60-80 kilometrów nie jest problemem. Jestem jednak na etapie szukania mieszkania do kupienia w Tychach. Na razie kolejny raz wynająłem. Padło na okolice Paprocan. Jezioro, las… Tam jest najpiękniej. Lubię odpocząć, rekreacyjnie pojeździć na rowerze, połowić ryby. Idealnie mi Paprocany pasują. No i… mamy na osiedlu jak „na Wspólnej” (śmiech). Obok mnie jest Maciek Mańka, a blok dalej – Marek Igaz, podobno niedaleko mieszka też trener Ryszard Tarasiewicz.

 

Jest pan spokojny o rundę wiosenną?

DANIEL TANŻYNA: - Drużyny trenera Tarasiewicza zwykle miewały dobre wiosny. Sądzę, że z nami nie będzie inaczej. To bardzo doświadczony szkoleniowiec, więc nie było w tym żadnego przypadku. Jestem spokojny. Wierzę w naszą ciężką pracę, drużynę, trenerów, poczynione wzmocnienia. Mam nadzieję, że będziemy rycerzami wiosny. Już kilkanaście tych okresów przygotowawczych i różnych rozpisek w życiu przeszedłem, dlatego mam porównanie. Niech nikogo nie zmyli fakt, że pierwszy trening mieliśmy 18 stycznia. Wcześniej wykonaliśmy indywidualnie dużą pracę, sporo biegaliśmy, dlatego mieliśmy podbudowę.

 

Biegał pan po Paprocanach czy Rogowie?

DANIEL TANŻYNA: - (śmiech). Też, też. Już od 7 stycznia przyjeżdżałem do Tychów i ćwiczyliśmy wspólnie z Mateuszem Grzybkiem i Łukaszem Grzeszczykiem. Dobrze, że „Grzeszczu” wreszcie został zdiagnozowany i podjęto kroki, by go wyleczyć. Nie dopuszczałem do siebie myśli, że będą problemy z tym, by pomógł nam wiosną. Jestem przekonany, że pomoże. To bardzo ważne ogniwo naszego zespołu i prawdziwy kapitan.

 

Nie ma już za to Seweryna Gancarczyka, dbającego o szatnię.
- Szkoda „Gancara”, bo był człowiekiem, który trzymał wszystko w ryzach, ustawiał młodych, pomagał im. Teraz odpowiedzialność za to spadła na innych, ale w naszej szatni jest wiele pozytywnych jednostek. Gdy jest czas na pracę, to panuje skupienie, ale po treningu w naszym gronie bywa wesoło i można się pośmiać.

W ostatnim sprawdzianie przed startem ligi GKS wygrał z Rakowem Częstochowa 2:0, a jeden z goli był pańskiego autorstwa.

- Raków to bardzo silna drużyna, jeszcze zimą została wzmocniona, ale w tej próbie generalnej zaprezentowaliśmy się z dobrej strony. Poprawiliśmy znacznie organizację gry. Najbardziej jako obrońcę cieszy mnie fakt, że nie straciliśmy bramki. To bardzo optymistyczny prognostyk przed startem ligi.


Zaczynacie u siebie z Chrobrym Głogów.

- Pamiętam, że rok temu, w kwietniu, przegraliśmy na naszym stadionie z Chrobrym 0:2. Teraz musi być lepiej. Chcemy dobrze zacząć tę rundę, by wejść w tę wiosnę z kopyta.

 

 

Przypuszczalne składy:

GKS: Jałocha - Grzybek, Biernat, Tanżyna, Abramowicz - Daniel, Bernhardt - Zapolnik, Grzeszczyk, Nieśmiałowski – Fidziukiewicz.

CHROBRY: Janicki - Ilków-Gołąb, Stolc, Michalski, Danielak - Mandrysz, Kona - Nowicki, M. Machaj, Szczepaniak – Trytko.

 

Z tej samej kategorii