Antoni Piechniczek: Nie można zniszczyć Ruchu!

Antoni Piechniczek
 fot. Michał Chwieduk  /  źródło: newspix.pl

Za cztery lata klub będzie obchodził setną rocznicę istnienia. Nie wyobrażam sobie, aby miał wtedy grać w trzeciej czy czwartej lidze - mówi były selekcjoner.

LESZEK BŁAŻYŃSKI: Klub z Chorzowa, aby nadal grać w ekstraklasie, potrzebuje 18 milionów złotych. Dlatego zwrócił się z prośbą do miasta o pożyczkę. Jak pan zareagował na tę informację?
ANTONI PIECHNICZEK: Nie wiedziałem, że sytuacja finansowa klubu jest aż tak zła. Chociaż ten garb, w postaci zadłużenia, ciągnie się za Ruchem od dłuższego czasu. W przeszłości żyło się przy Cichej ponad stan. Podobna sytuacja była w Zabrzu, gdzie jeden z trenerów, którego nazwiska nie chcę wymieniać (Henryk Kasperczak - przyp. red.) sprowadzał piłkarzy, którym dawano lukratywne kontrakty. Powracając do „Niebieskich”, za cztery lata Ruch będzie obchodził setną rocznicę istnienia. Nie wyobrażam sobie, aby miał wtedy grać w trzeciej czy czwartej lidze. Nie można zniszczyć tego, co wypracowało się przez lata. Obecna drużyna wygląda bardzo ciekawie, prezentuje się coraz lepiej. Waldkowi Fornalikowi udało się wypromować młode talenty, a starszych zawodników tak przygotować, że potrafią wrzucić czwarty bieg. Mam nadzieję, że władze miasta i szefowie Ruchu dojdą do porozumienia.

 

Dlaczego jednak miasto ma przekazać pożyczkę zadłużonemu klubowi, a nie wykorzystać tych środków na wsparcie innych instytucji publicznych?
ANTONI PIECHNICZEK: Przestańmy do tej kwestii pochodzić w ten sposób. Gdy wybudowano stadiony na Euro też pojawiły się wyliczenia, ile można byłoby wybudować za to szpitali, placówek ochrony zdrowia, żłobków... Miasta na każde z tych celów mają pieniądze. Ruch to wizytówka, symbol miasta, który ma bardzo bogatą historię i najwięcej, obok Górnika, tytułów mistrzowskich w kraju.

 

Wspomniał pan, że w przeszłości przez pewien okres przy Cichej żyło się ponad stan. Sytuacja się zmieniła?
ANTONI PIECHNICZEK: Tak, ale w Ruchu zwykle zmagano się z problemami finansowymi. Gdy byłem czynnym zawodnikiem, w latach 60. i 70., otrzymywaliśmy bardzo niskie zarobki, w porównaniu do innych drużyn. Teraz też Ruch na tle Legii, Lecha czy Zagłębia jest bardzo skromnym klubem. Niestety na Śląsku nie doczekaliśmy się Rockefellerów, Rothschildów... I przypuszczam, że żaden wielki bogacz do klubu nie wejdzie. Jedynym rozwiązaniem jest kierowanie się mądrością, oszczędnością i przewidywalnością.

 

Obecne władze Ruchu tym się kierują?
ANTONI PIECHNICZEK: Wierzę, że działają rozsądnie i dla dobra klubu.

 

Na czym pan opiera swoją wiarę?
ANTONI PIECHNICZEK: Wystarczy spojrzeć, jaki stworzono przy Cichej sztab szkoleniowy. Gdy zwolniono Jana Kociana, powrócił Fornalik, dołączyli do niego jego brat Tomasz oraz Marek Wleciałowski. To oni wpłynęli na to, że „Niebiescy” grają ładną dla oka piłkę oraz mają w składzie tylu młodych zawodników. Akademia Ruchu działa od niedawna, a już widać porządne wyniki. Kamil Grabara trafił do Liverpoolu. Są kolejne młode talenty. To dobry prognostyk dla Ruchu.

 

Jeśli miasto zdecyduje się wspomnianą pożyczkę, budowa stadionu przy Cichej zostanie przełożona na późniejszy okres, jeśli w końcu dojdzie do tego.
ANTONI PIECHNICZEK: Jestem jednak przekonany, że stadion nie zostanie zaorany. Jest takie mądre powiedzenie: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ruch jest według mnie w lepszej sytuacji niż Górnik, który ma już nowy obiekt. Bo za kilka lat rozpocznie budowę nowego stadionu i będzie on postawiony według nowych trendów, nowoczesnej architektury, a nie będzie to bryła z betonu. W międzyczasie będzie grał na Stadionie Śląskim, zamiast tułać się po obiektach w Gliwicach czy Sosnowcu.

 

Prezes Dariusz Smagorowicz zapowiedział nawet, że dla Ruchu rozpocznie się nowy, dobry okres, że klub zmartwychwstanie.
ANTONI PIECHNICZEK: Zakładam, że w 2020 roku, kiedy klub obchodzić będzie setne urodziny, „Niebiescy” będą grać w ekstraklasie i nie będzie to słaba drużyna.

 

Komentarze (12)

Napisz komentarz
No photo
No photo~rUżytkownik anonimowy
~r :
No photo~rUżytkownik anonimowy
Po co budować nowy stadion jak macie gotowy śląski
18 mar 16 08:33 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~CzarekUżytkownik anonimowy
~Czarek :
No photo~CzarekUżytkownik anonimowy
Szanuję Piechniczka, ale jego myślenie jest oderwane od rzeczywistości.
Kluby fatalnie gospodarują pieniędzmi, żyją ponad stan, a potem oczekują, że miasto dopłaci, bo przecież to wielki klub. Nie Kasperczak zatrudniał piłkarzy, ale prezesi. To oni są winni sytuacji zatrudniania piłkarzy na wysokie kilkuletnie kontrakty nie mając na to środków. Prowadząc firmę trzeba racjonalnie gospodarować pieniędzmi, ale w piłce ta zasada nie obowiązuje, bo"wielkiemu klubowi trzeba dać", "bo jak to tak, że Górnik czy Ruch miałby nie dostać pieniędzy".
Moim zdaniem nawet za cenę gry przez jakiś czas w 3-4 lidze powinno się te kluby odbudować, zniwelować kontrakty, zbudować racjonalną politykę zarządzania i transferów i wtedy wrócić do ekstraklasy i czerpać z tego korzyści. To by było z pożytkiem dla całej śląskiej piłki.
18 mar 16 10:15 | ocena:75%
Liczba głosów:4
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~KSGliwiceUżytkownik anonimowy
~KSGliwice :
No photo~KSGliwiceUżytkownik anonimowy
Antek 100 lat to bedą świętować wielki hajduki ,ruch padł w 2007r ( za klimka i sobstylowo) teraz to nie wiadomo co jest i w dodatku utrzymało się przy stole kosztem poloni.!
18 mar 16 09:12 | ocena:50%
Liczba głosów:8
50%
50%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii