Trener się odwrócił, żeby tego nie widzieć

Rozmowa z Marcinem Nowackim, kapitanem i najlepszym strzelcem trzecioligowej Stali Brzeg.

Marcin Nowacki
 /  fot. Katarzyna Mielnik  /  źródło: 400mm

J. DUSIK: Jakie emocje towarzyszą wykonawcy karnego w ostatniej sekundzie meczu?
Marcin NOWACKI: - Gdy przygotowując się do strzału popatrzyłem na trybuny, kątem oka zobaczyłem kibiców Stali, zasłaniających sobie oczy... szalikami. Kierownik naszej drużyny Piotr Nawrot - nie chcąc tego oglądać - poszedł do szatni, a trener Krystian Pikaus się odwrócił. A ja, po krótkiej konsultacji z Dawidem Lipińskim, który też był gotowy, żeby podejść do piłki, spokojnie podbiegłem do „wapna” i trafiłem, myląc bramkarza.

Przydało się doświadczenie 37-latka?
Marcin NOWACKI: - W niedzielę miałem jeszcze 36 lat (śmiech). Dopiero w poniedziałek obchodziłem urodziny i zacząłem odbierać życzenia między innymi od byłych kolegów z boiska, z Pawłem Pęczakiem i Krzyśkiem Gajtkowskim na czele. Czuję się jednak młodo. Dzięki współpracy z Markiem Świdrem, który dba o nasze przygotowanie fizyczne, mogę dalej biegać i grać, a w zespole praktycznie nie ma kontuzji mięśniowych. Ale przyznam szczerze, że w drodze powrotnej z Wrocławia do Brzegu, korzystając z miłej, zwycięskiej, pomeczowej atmosfery, już w niedzielę postawiłem po piwie, bo dzięki wygranej 3:2 ze Ślęzą we Wrocławiu mogłem świętować urodziny jako lider III ligi.

Pamięta pan - ze swojej bogatej kariery - rzut karny z ostatnich sekund, decydujący o wyniku?
Marcin NOWACKI: - Pamiętam karnego, którego jako zawodnik Odry Wodzisław nie wykorzystałem bodaj w 79 minucie meczu z Cracovią. To było 10 lat temu... Marcin Cabaj obronił i przegraliśmy 0:1. Z reguły jednak trafiam z 11 metrów. To jest jeden ze stałych fragmentów gry, a te potrafię wykonywać. W tym sezonie z sześciu karnych pięć wykorzystałem. Tylko Andrzej Wiśniewski, którego na początku meczu z Gwarkiem Tarnowskie Góry pokonałem z karnego, za drugim razem okazał się lepszy. To był ten listopadowy mecz, w którym Dawid Jarka w 90 minucie mógł z karnego wyrównać na 3:3, ale przestrzelił, a w odpowiedzi Dominik Bronisławski sfinalizował kontrę i przypieczętował nasze zwycięstwo 4:2.

Po pierwszej wiosennej kolejce wróciliście na pozycję lidera. Myślicie o awansie?
Marcin NOWACKI: - Zimą wzmocniliśmy skład, ściągając zawodników na pozycje, na których byli nam najbardziej potrzebni. Tylko na pozycję numer „dziewięć” nie mamy dublera i we wrocławskim meczu na szpicy zagrał nominalny defensywny pomocnik, czyli „Deko” Bronisławski. Ale nasza dziewiętnastka, choć skromna liczebnie, umiejętności ma bardzo wysokie. Dlatego nie kalkulujemy. Działacze po wizycie w PZPN potwierdzili, że pod względem infrastruktury klub jest przygotowany na grę w II lidze, więc staramy się pokazać, że sportowo też jesteśmy godni gry na szczeblu centralnym. Nie znaczy to jednak, że myślimy o... czerwcu. Powiedziałem to w szatni przed meczem ze Ślęzą i będę powtarzał przed każdym meczem, że musimy się koncentrować na każdym rywalu, na każdym spotkaniu, które przed nami i za każdym razem na nowo udowadniać na murawie swoją siłę. Nie ma innej drogi do skcesu.

 

Komentarze (14)

Napisz komentarz
No photo
No photo~StalUżytkownik anonimowy
~Stal
No photo~StalUżytkownik anonimowy
do ~jaja jak berety:
No photo~jaja jak beretyUżytkownik anonimowy
14 mar 08:22 użytkownik ~jaja jak berety napisał
jak by było trzeba grać 100 minut to sedzia by prowadził mecz do skutku
Człowieku daj już spokój. Przegraliście bo byliście słabsi i koniec. A że ręka w doliczonym czasie to pretensje miejcie do siebie, bo po co Wasz obrońca zagrywał ręką. Z resztą karny powinien być już wcześniej w okolicach 50 minuty i też za rękę.
14 mar 11:24 | ocena:100%
Liczba głosów:4
100%
0%
| odpowiedzi: 10
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~jaja jak beretyUżytkownik anonimowy
~jaja jak berety :
No photo~jaja jak beretyUżytkownik anonimowy
jak by było trzeba grać 100 minut to sedzia by prowadził mecz do skutku
14 mar 08:22 | ocena:100%
Liczba głosów:3
0%
100%
| odpowiedzi: 12
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~widze wiecejUżytkownik anonimowy
~widze wiecej
No photo~widze wiecejUżytkownik anonimowy
do ~Polkowice:
No photo~PolkowiceUżytkownik anonimowy
15 mar 20:05 użytkownik ~Polkowice napisał
tylko sie nie skidaj na rzadko frajerze
jestes gornikiem miedziowym @Polkowice, ze jestes taki spiety na forach? Pyta nie staje, a zone posuwaja przyjezdni?
16 mar 19:12
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii