Czy ROW 1964 Rybnik jest przygotowany na absencję Mariusza Muszalika?

Po raz pierwszy od trzech lat kapitan drugoligowca opuści kilka meczów swojej drużyny z powodu kontuzji. W przeszłości szkoleniowcy zespołu z Rybnika nie odważyli się posadzić Muszalika na ławce rezerwowych - byli to Ryszard Wieczorek, Marek Wleciałowski, Jan Furlepa, Marcin Prasoł, Dietmar Brehmer, Piotr Piekarczyk.

Mariusz Muszalik
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: newspix.pl

Mariusz Muszalik w ostatnich kilku latach był (i jest) jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy rybnickiego ROW-u. Chociaż „Muszi” skończył już 37 lat, wciąż ma pewne miejsce w podstawowym składzie drugoligowca. I mimo tego, że w ostatnich latach włodarze klubu z Rybnika zmieniali szkoleniowców jak rękawiczki, wychowanek MK Górnika Katowice był przez każdego z nich doceniany. Nie odważyli się posadzić go na ławce rezerwowych trenerzy Ryszard Wieczorek, Marek Wleciałowski, Jan Furlepa, Marcin Prasoł, Dietmar Brehmer, Piotr Piekarczyk.

 

Mózg drużyny


W trzech poprzednich sezonach Mariusz Muszalik opuścił tylko dwa mecze swojej drużyny, ale absencja doświadczonego pomocnika była zrozumiała i oczywista - pauzował za zbyt dużą liczbę żółtych kartek. Mowa o sezonie 2013/2014, kiedy miał na koncie 8 „żółtek”. Poza tym był niezastąpiony, chociaż nie w każdym spotkaniu prezentował najwyższą dyspozycję. Ale każdy ze szkoleniowców ROW-u doceniał jego umiejętności i doświadczenie. Był i pozostał do dzisiaj etatowym wykonawcą stałych fragmentów gry, czyli rzutów rożnych i wolnych, dyspozytorem mocy drużyny. Wielokrotnie od jego formy zależała gra całego zespołu, a co za tym idzie - uzyskiwane przez nią wyniki. Ale tak to już bywa, że mózg drużyny ma największy wpływ na przebieg wydarzeń na boisku. Jeżeli pracuje na najwyższych obrotach, wyniki są zazwyczaj satysfakcjonujące, gdy zawodzi - konsekwencje ponosi cała drużyna i… trener.

 

Niepodważalna pozycja


Przez rok Mieczysław Agafon jako asystent trenera Marcina Prasoła współpracował w Rybniku z Mariuszem Muszalikiem. - Mariusz to profesjonalista w każdym calu - mówi trener prowadzący obecnie ŁTS Łabędy. - Mimo, że ma już 37 lat nie jest piłkarzem, którego lekką ręką można pominąć przy ustalaniu składu na mecz. Oczywiście nie ma ludzi niezastąpionych, ale Muszalik jest jednym z tych zawodników, którego można łatwo zastąpić. Jako jego następca był przygotowywany Sebastian Siwek, ale o ile u nas grał dużo, to za kadencji trenera Dietmara Brehmera niewiele. Muszalik jest w zespole z Rybnika niepodważalnym wodzirejem, nie tylko na boisku, ale również poza nim. Ale kolejni trenerzy ROW-u muszą oswoić się z myślą, że nie będą mieli Muszalika w składzie. Nie wiem, jak długo „Mario” zamierza grać w ROW-ie i w ogóle w piłkę, ale czas biegnie nieubłaganie i przyjdzie moment, gdy dojdzie do rozstania. Na taki moment trenerzy drużyny z Rybnika muszą być przygotowani, bo inaczej rzeczywiście życie bez Muszalika będzie trudno do zaakceptowania i wytrzymania.

 

Siła napędowa


Jan Furlepa w przeszłości dwukrotnie był trenerem ROW-u Rybnik, w drugim podejściu pod jego skrzydła trafił Muszalik. – Może nie zaczynałem ustalanie składu od niego, ale Mariusz dobrze przygotowany fizycznie jest siłą napędową ROW-u - zapewnia szkoleniowiec prowadzący obecnie Odrę Opole. - Ma umiejętności i autorytet w zespole, bardzo dobrze wykonuje stałe fragmenty gry. Moim zdaniem jego brak w drużynie z Rybnika w najbliższych meczach jest poważnym osłabieniem, bo zawsze dawał zespołowi dużo jakości.

 

ROW bez Muszalika

 

Sezon 2016/2017
Zagrał w 12 meczach, zdobył 2 gole
Opuścił: Kotwica Kołobrzeg - ROW 0:1.

 

Sezon 2015/2016
Zagrał w 33 meczach, zdobył 8 goli
W 23. kolejce rybniczanie otrzymali walkowera za nie rozegrany mecz z Okocimskim Brzesko (3:0).

 

Sezon 2014/2015
Zagrał w 34 meczach, zdobył 8 goli

 

Sezon 2013/2014 - I liga
Zagrał w 32 meczach, zdobył 5 goli
Opuścił: Kolejarz Stróże - Energetyk ROW 1:1, Olimpia Grudziądz - Energetyk ROW 2:1.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Szpieg szogunaUżytkownik anonimowy
~Szpieg szoguna :
No photo~Szpieg szogunaUżytkownik anonimowy
Muszalik to emeryt, który tylko spaceruje po boisku i jest widoczny przy rzutach rożnych i wolnych.
20 paź 16 09:09 | ocena:50%
Liczba głosów:4
50%
50%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~PytekUżytkownik anonimowy
~Pytek :
No photo~PytekUżytkownik anonimowy
Skoro żaden trener nie odważył się go pominąć w składzie, to czemu nie pojechał do Kołobrzegu?
22 paź 16 16:39 | ocena:100%
Liczba głosów:3
0%
100%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~ddyzioUżytkownik anonimowy
~ddyzio
No photo~ddyzioUżytkownik anonimowy
do ~Szpieg szoguna:
No photo~Szpieg szogunaUżytkownik anonimowy
20 paź 16 09:09 użytkownik ~Szpieg szoguna napisał
Muszalik to emeryt, który tylko spaceruje po boisku i jest widoczny przy rzutach rożnych i wolnych.
Szpieg chciałbyś mieć tyle lat i jeszcze tak grać
23 paź 16 21:35 | ocena:100%
Liczba głosów:3
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii