Rada dla młodych piłkarzy: Nie bierzcie pierwszych lepszych ofert

Lepiej wybierać z kilku ofert, niż godzić się na zostanie 14. wyborem klubu – oto rada menedżera Krzysztofa Świątkowskiego.

Dominik Furman
 fot. Łukasz Grochala  /  źródło: Cyfrasport

JAKUB KUBIELAS: Ani nazwiska, ani kierunki obierane zimą przez zawodników polskiej ligi nie rzucają na kolan. Dlaczego?
KRZYSZTOF ŚWIĄTKOWSKI: Nie rzuciły, bo nikt z Legii nie pojechał do Bayernu? A tak na serio, jeżeli chodzi o warszawski klub, to myślę, że ktoś przy Łazienkowskiej poszedł po rozum do głowy. Drużynę postanowiono wzmocnić, nie osłabić. Nie sprzedano Nemanji Nikolicia i to dobrze. Na czymś takim zyskają inni piłkarze. Bo jeżeli Węgier strzeli kolejnych 15 goli, to ktoś zanotuje np. 10 asyst. A będzie tym kimś np. boczny obrońca.

Ruch w interesie nie był tej zimy zbyt duży. Z czego to wynika?
KRZYSZTOF ŚWIĄTKOWSKI: Zimowe okienko jest zawsze trudniejsze od letniego. Jest bardzo mało czasu i dlatego transferów jest dużo mniej. Nasi piłkarze też relatywnie rzadziej wyjeżdżają zimą. Z prostej przyczyny. Zagraniczni skauci wiedzą, że o tej porze roku, kiedy zaczyna się granie w Europie, w Polsce biega jeszcze po górach, albo gra sparingi na Cyprze z drużynami z całego świata. Chociaż w tym sezonie jest nieco inaczej, bo liga wznawia rozgrywki bardzo wcześnie.

Michał Żyro wybrał drugą ligę angielską. Czy to dobry kierunek dla zawodnika, który jeszcze niedawno znajdował się w orbicie zainteresowania selekcjonera reprezentacji?
KRZYSZTOF ŚWIĄTKOWSKI: Owszem, znajdował się. Ale Michał nie prezentuje poziomu uprawniającego go do miejsca w kadrze na Euro 2016. Czy druga liga angielska to dla niego dobry kierunek? Myślę, że tak, ale pod takim warunkiem, że ktoś zaryzykuje i zrobi z niego wysuniętego napastnika. W tej lidze może się na takiej pozycji sprawdzić. Bo jako skrzydłowego go nie widzę. Wprawdzie dobrze zaczął, przed kontuzją strzelał bramki, ale myślę, że to wynikało z „efektu oczyszczenia”. Żyro na pewno się zresetował po ostatnim niezbyt udanym okresie w Legii. I oby po wyleczeniu urazu to mu zostało.

 

Z tej samej kategorii