W Tychach mieliśmy przedsmak święta

Wtorkowy sparing z Niemcami, wygrany przez polską młodzieżówkę 1:0, rozbudza oczekiwania przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy U-21 nie tylko ze względu na wynik i dobrą grę Polaków. Na pięknym tyskim stadionie padł rekord frekwencji na meczu kadry U-21 w Polsce. Jest pewne, że w czerwcu atmosfera podczas turnieju będzie podobnie dobra jak w czasie Euro 2012.

Polska - Niemcy
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Odkąd okazało się, że Polska zorganizuje przyszłoroczne mistrzostwa Europy, kadra Marcina Dorny siłą rzeczy skazana jest na rozgrywanie wyłącznie meczów towarzyskich.

O tym, jak trudno w ten sposób zbudować dobrą drużynę, najlepiej przekonała się przed czterema laty reprezentacja Franciszka Smudy.

 

Sytuacji nie ułatwia fakt, że długo polska młodzieżówka nie miała szczęścia do sparingpartnerów.

Ukraińcy przed rokiem przysłali drużynę zdecydowanie młodszą niż zapowiadali. Podobnie było niedawno z Czarnogórcami, a Macedończycy w ogóle nie zdecydowali się przyjechać do Polski.

 

W ten sposób ranga spotkania z Niemcami jeszcze bardziej rosła. Jednak z każdym kolejnym zawodnikiem, którego selekcjoner rywali Stefan Kuntz odsyłał do domu, w poszukiwaniu odpoczynku, wydawało się, że i ten sparing niewiele Dornie da. Na szczęście wyszło inaczej. Zdecydowanie korzystniej.

 

Owszem, w składzie Niemców brakowało kilku znakomitych piłkarzy, którzy dodaliby rywalom wiele jakości. Dlatego wygranej nie należy przeceniać.

Ale nie należy jej też lekceważyć. W podstawowym składzie wystąpiło ośmiu zawodników regularnie grających w Bundeslidze, uzupełnionych zdolnymi drugoligowcami i Leroy'em Sane, za którego Manchester City zapłacił w lecie - na życzenie Pepa Guardioli - ponad 40 milionów euro.

To nie byli tak silni Niemcy, jak mogli być, ale nadal była to drużyna, która teoretycznie powinna reprezentantów Polski zdmuchnąć z murawy.

 

Okazało się, że Paweł Jaroszyński mógł z powodzeniem rywalizować z Sanem, Radosław Murawski walczył z Maximilianem Arnoldem z Wolfsburga, a od Mitchella Weisera z Herthy Berlin nie gorzej do ataku podłączał się Tomasz Kędziora.

To dla tych młodych chłopaków bezcenne doświadczenie. Zobaczyli, że Niemcy nie są ludźmi z innego świata. Że mimo ich znakomitej serii czternastu meczów bez porażki, da się ich pokonać, gdy tylko chce się bardziej niż rywal.

 

Wtorkowy sparing może rozbudzić oczekiwania przed turniejem nie tylko ze względu na korzystny wynik i dobrą grę polskich piłkarzy. Na pięknym tyskim stadionie padł rekord frekwencji na meczu kadry U-21 w Polsce, co pokazuje, że głód reprezentacyjnego futbolu nie kończy się tylko na reprezentacji Adama Nawałki. Jest pewne, że w czerwcu zawodnicy Dorny też będą czuli za sobą wsparcie kibiców, a atmosfera podczas turnieju będzie – zachowując proporcje – podobnie dobra jak w czasie Euro 2012.

 

W jednym z ostatnich bardzo poważnych sprawdzianów przed Euro U-21 2017 najbardziej przeszkadzały dwie rzeczy: temperatura i stan murawy. Ale o to akurat nie ma obaw – do czerwca jedno i drugie na pewno się poprawi.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Sokol wiecznie zywyUżytkownik anonimowy
~Sokol wiecznie zywy :
No photo~Sokol wiecznie zywyUżytkownik anonimowy
O kurcze!.......a to nie grali w Pniewach?
17 lis 16 00:15
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Rowna murawaUżytkownik anonimowy
~Rowna murawa
No photo~Rowna murawaUżytkownik anonimowy
do ~bachraty wieprz:
No photo~bachraty wieprzUżytkownik anonimowy
16 lis 16 15:07 użytkownik ~bachraty wieprz napisał
To był mecz towarzyski a nie żaden sparing.Była odświętna oprawa,kilkanaście tysięcy na trybunach,hymny,vipy i tv.
Taak! Nawet malowana trawa:)
16 lis 16 20:44
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~bachraty wieprzUżytkownik anonimowy
~bachraty wieprz :
No photo~bachraty wieprzUżytkownik anonimowy
To był mecz towarzyski a nie żaden sparing.Była odświętna oprawa,kilkanaście tysięcy na trybunach,hymny,vipy i tv.
16 lis 16 15:07
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii