Cesarzowa Anita i król Piotr odebrali nagrody "Sportu"

Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski zwycięzcami 47. edycji „Złotych kolców”, najważniejszego rankingu polskich lekkoatletów.

Lekkoatletyka. plebiscyt Zlote Kolce. 04.11.2016
 fot. Marek Biczyk  /  źródło: newspix.pl

Prestiżowe statuetki oraz czeki po 20 tys. złotych złota medalistka igrzysk olimpijskich w rzucie młotem i srebrny dyskobol z Rio de Janeiro odebrali wczoraj wieczorem w warszawskiej Villi Foksal. Organizatorem tegorocznej gali był Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, właściciel dziennika „Sport” i portalu Onet.pl. - Cieszymy się, że przez 47 lat mogliśmy nagradzać tak wiele wybitnych postaci polskiej królowej sportu - podkreślał redaktor naczelny „Sportu" Andrzej Wasik.
Anita Włodarczyk zdeklasowała konkurencję - znakomity rok zapewnił tegorocznej mistrzyni olimpijskiej i mistrzyni Europy siódme już zwycięstwo w rankingu, z rekordową przewagą 1300 punktów. Ta punktacja uwzględnia tylko premię za rekord świata z igrzysk w Rio, drugi rekord globu - z Memoriału Kamili Skolimowskiej - zapewne zostanie ratyfikowany w najbliższym czasie.

 

Modlitwy trenera

W ten sposób podopieczna trenera Krzysztofa Kaliszewskiego od 2009 roku zwyciężyła w „Złotych kolcach” po raz siódmy (w 2011 roku kontuzja wyeliminowała Anitę ze startów w dużej części sezonu), wyrównując osiągnięcie legendarnej Ireny Szewińskiej z lat 1971-77.
- Fajnie się składa, bo pani Irena wręczała mi w Rio złoty medal. To dla mnie historyczny moment, wyjątkowy wieczór, bo gdy w 2009 roku odbierałam „Kolce" po raz pierwszy, nie spodziewałam się, że będę to robić jeszcze tyle razy - mówiła tegoroczna laureatka.
A Trener Roku Krzysztof Kaliszewski dodawał na poły żartobliwie: - Z każdym rokiem Anito pracuje mi się z tobą coraz lepiej. I jeżeli zacznę się modlić, to o to, żebyś jak najdłużej wytrwała w tym sporcie.
Niespodzianką jest druga lokata 20-letniej Marii Andrejczyk, liderki tabel światowych w rzucie oszczepem, czwartej na igrzyskach i rekordzistki Polski. To dało jej zarazem wyróżnienie Odkrycia Roku. Minimalnie wyprzedziła Kamilę Lićwinko, która tradycyjnie największy sukces, medal mistrzostw świata w Portland, odniosła w sezonie halowym.

 

Juniorki wysoko

Na wysokich pozycjach uplasowały się dwie juniorki, na siódmej Ewa Swoboda z Żor, halowa rekordzistka świata juniorek (60 m) i srebrna medalistka juniorskich mistrzostw świata z Bydgoszczy, oraz na 15. - Klaudia Maruszewska, niespodziewana mistrzyni świata juniorek w rzucie oszczepem.

 

Awansował po Rio

Dyskobol Piotr Małachowski przed igrzyskami olimpijskimi zajmował czwartą lokatę w rankingu, mimo zdobycia tytułu mistrza Europy. Srebrny medal w Rio i wysoka premia za zwycięstwo w klasyfikacji Diamentowej Ligi wysforowały wychowanka trenera Witolda Suskiego na pozycję lidera. - To był świetny sezon, oby było tak częściej. Jestem szczęśliwy z tego, co osiągnąłem - mówi 33-letni zawodnik, który „Złote kolce” odebrał po raz trzeci, poprzednio w latach 2009-10.
Tyczkarz Piotr Lisek, brązowy medalista HMŚ, już po sezonie halowym zajmował drugie miejsce - czwarte miejsca w mistrzostwach Europy i igrzyskach zaowocowały najwyższą pozycją szczecinianina w karierze w „Kolcach”. Paweł Fajdek, przegrał tylko jedną imprezę w ciągu całego roku, tę najważniejszą - igrzyska olimpijskie. Choćby srebro w Rio pozwoliłoby najlepszemu młociarzowi świata zdobyć „Złote kolce” po raz trzeci.

 

Mistrz kończy w „dziesiątce”

Czwarte miejsce przypadło również młociarzowi, Wojciechowi Nowickiemu, trzykrotnie trzeciemu - w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach Europy i Hammer World Challenge. Kolejne cztery lokaty dla mistrzów i wicemistrzów Europy - Marcina Lewandowskiego, Adama Kszczota, Roberta Sobery i Karola Hoffmanna. Tomasz Majewski, dwukrotny zdobywca „Kolców” (oczywiście w latach triumfów olimpijskich), kończy karierę na dziewiątej pozycji.

 

Wielki nieobecny

Zwraca uwagę brak w klasyfikacji Konrada Bukowieckiego mistrza świata juniorów z Bydgoszczy. Nie mogliśmy wziąć go pod uwagę - Komisja Antydopingowa przy Ministerstwie Sportu i Turystyki nie wydała jeszcze werdyktu w sprawie wykrycia u kulomiota ze Szczytna niedozwolonych środków podczas badań antydopingowych przeprowadzonych w czasie juniorskich MŚ.Anita WŁODARCZYK
Urodzona: 8 sierpnia 1985 w Rawiczu
Konkurencja: rzut młotem
Sukcesy 2016: 2 x rekord świata (82,29 i 82,98), złoty medal igrzysk olimpijskich w Rio (81,29), mistrzostwo Europy w Amsterdamie (78,14), mistrzostwo Polski w Bydgoszczy (78,69), zwycięstwo w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge
Zwycięstwa w „Złotych kolcach”: 7 (poprzednio w latach 2009-10 i 2012-15)
Trener: Krzysztof Kaliszewski

 

Piotr MAŁACHOWSKI
Urodzony: 7 czerwca 1983 w Żurominie
Konkurencja: rzut dyskiem
Sukcesy 2016: srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (67,55), mistrzostwo Europy w Amsterdamie (67,06), zwycięstwo w klasyfikacji Diamentowej Ligi, mistrzostwo Polski w Bydgoszczy (68,10)
Zwycięstwa w „Złotych kolcach”: 3 (poprzednio w 2009 i 2010)
Trener: Witold Suski

 

Inne wyróżnienia
Trener Roku: Krzysztof KALISZEWSKI (25 tys. zł)
Odkrycie Roku: Maria ANDREJCZYK
Impreza Roku: 16. mistrzostwa świata juniorów do lat 20 w Bydgoszczy
Mecenas polskiej lekkoatletyki: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Z tej samej kategorii