Agencja reklamowa chce budować arenę lekkoatletyczną na Stadionie Śląskim

Urząd Marszałkowski decyzję ma podjąć do połowy października. Otwarcie ofert nastąpiło we wtorek. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy - warszawski Tamex oraz katowicki S-Print 2.

z
 fot. z  /  źródło: Pressfocus

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na wykonanie areny lekkoatletycznej na Stadionie Śląskim. Urząd Marszałkowski decyzję ma podjąć do połowy października.

Otwarcie ofert nastąpiło we wtorek. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy - warszawski Tamex oraz katowicki S-Print 2. Kosztorys obu ofert mieści się w kwocie, jaką właściciel Śląskiego - a więc Urząd Marszałkowski - chce przeznaczyć na sfinansowanie robót. „Kompleksowe wykonanie areny lekkoatletycznej wraz z niezbędnym wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą na Stadionie Śląskim” ma kosztować maksymalnie 10,34 mln złotych. Tamex skalkulował prace na 9,23 mln, a S-Print 2 na 10,02 mln zł.


Przed tygodniem śląski UM otrzymał 10 milionów od ministra sportu i turystyki Witolda Bańki właśnie na wykonanie areny lekkoatletycznej na Śląskim wraz z całą infrastrukturą. Czy cena będzie decydującym czynnikiem przy wyborze wykonawcy inwestycji? - Decydować będą dwa kryteria. Cena stanowi 60 procent, a pozostałe 40 to tak zwana funkcjonalność - informuje [Witold Trólka] z biura prasowego śląskiego UM. - Poprzez funkcjonalność oceniamy liczbę uzyskanych certyfikatów klasy pierwszej IAAF (światowa federacja lekkoatletyczna - przyp. red.) dla różnych obiektów oraz certyfikaty świadectw ze strony organizacji typu UEFA, FIFA, czy PZPN dla muraw trawiastych - dodaje Trólka.


Zestaw oferentów sprawia, że wyboru praktycznie nie ma. Tamex to sprawdzony wykonawca wielu aren sportowych w kraju, nie tylko lekkoatletycznych. Wśród wielu jej inwestycji jest m.in. bieżnia, po której biegali uczestnicy halowych mistrzostw świata 2014 w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, a która potem została na stałe zainstalowana w lekkoatletycznej hali w Toruniu.
S-Print 2 zaś to... agencja reklamowa - tyle przynajmniej można dowiedzieć się, szukając tej firmy w internecie. Nie wiadomo, na jakiej podstawie i w jakim celu zgłosiła się do przetargu na wykonanie areny lekkoatletycznej...


Niedawno pojawiły się pogłoski, że bieżnia na głównej arenie Stadionu Śląskiego nie będzie spełniać standardów światowej federacji lekkoatletycznej IAAF, co pozbawiłoby obiekt możliwości ubiegania się o największe imprezy, na czele z mistrzostwami Europy i świata - a taki jest długofalowy plan.
Przypomnijmy, że Śląski - jeszcze przed katastrofą tzw. krokodyli - oficjalnie kandydował już do miana gospodarza czempionatu globu w 2015 roku - wybór IAAF padł jednak wtedy na Pekin. Wydaje się, że Tamex gwarantuje profesjonalne i sprawne wykonanie inwestycji, zgodnie z wszystkimi wymogami. Prace powinny zostać ukończone do września 2017 r.


Wygląda jednak na to, że Stadion Śląski będzie spełniał techniczne parametry niezbędne do organizacji największych międzynarodowych zawodów. - Specyfikacja przetargu jasno określała wymogi, żeby obiekt spełniał standard stadionu lekkoatletycznego klasy pierwszej - mówi Adam Pawlicki ze spółki Stadion Śląski.
Tym bardziej, że obok głównej areny Śląskiego w użytkowaniu znajduje się już stadion rozgrzewkowy, na którym położona bieżnię najwyższej klasy, Mondo. - To sprawa inwestora, ale jeżeli na stadionie głównym nie byłoby równie dobrej nawierzchni, byłoby dla Śląskiego bardzo niedobrze. Wtedy IAAF mógłby nie zgodzić się na organizowanie na stadionie imprez najwyższej rangi - przestrzega ekspert Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Tadeusz Majsterkiewicz

Więcej na temat:PZLA, Stadion Śląski
Z tej samej kategorii