Ewa Swoboda zmienia barwy. AZS AWF Katowice ma nową gwiazdę

Wicemistrzyni świata juniorów na 100 metrów została zawodniczką akademickiego klubu z Katowic. - Jest tu wszystko, czego potrzebuję: dobre warunki do treningu, blisko domu, swoją trenerkę i miłych ludzi - mówi utalentowana lekkoatletka z Żor.

Mityng Copernicus Cup
 fot. Paweł Jaskółka  /  źródło: Pressfocus

Przyjście Ewy to mam nadzieję początek nowej ery i wielkiej lekkoatletyki w naszym klubie - podkreślał Adam Zając, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Rozmowy z zawodniczką i jej opiekunami trwały ponad rok.

 

20-letnia Swoboda to największy talent w polskim sprincie od 30 lat. Jest wychowanką UKS Czwórki Żory i trenerki Iwony Krupy, która razem z podopieczną przechodzi do akademickiego klubu z Katowic.

 

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę rozwijać swoją karierę w Katowicach. Mam tu wszystko, czego potrzebuję - mówiła sprinterka podczas konferencji prasowej. - Dobre warunki do treningu, blisko od domu, miłych ludzi w klubie, a przede wszystkim swoją trenerkę. Gdybym się przeniosła na przykład do Warszawy, nie mogłabym z nią pracować - podkreślała Swoboda.

 

W tym roku Swoboda zanotowała szereg sukcesów, m.in. biła halowe rekordy Europy (7,13) i świata (7,07) juniorek na 60 metrów, a zwieńczeniem bogatego sezonu był awans do półfinału igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro na 100 metrów.

Oprócz tego na stadionie trzykrotnie ustanawiała rekord Polski juniorek, doprowadzając go do wyniku 11,12.
Podopieczna trener Iwony Krupy była także liderką sztafet 4x100 m – siódmej podczas ME seniorów w Amsterdamie i czwartej w MŚ juniorów na stadionie Zawiszy.

 

Swoboda niedawno wróciła z trzytygodniowych wakacji w USA i jest już po pierwszym zgrupowaniu w Spale, do której wraca w przyszłym tygodniu.

 

- Cele na przyszły sezon? Halowe mistrzostwa Europy, a latem Młodzieżowe Mistrzostwa kontynentu i w sierpniu mistrzostwa świata w Londynie - opowiadała sprinterka.

 

- Bardzo liczymy na sukcesy Ewy - dodał rektor AWF.

Z tej samej kategorii